smartfon xiaomi mi 11 smartphone
Xiaomi Mi 11 (źródło: Tabletowo / Katarzyna Pura)

Te smartfony Xiaomi jako pierwsze dostaną MIUI 13

Od premiery MIUI 12 minął już ponad rok. Xiaomi zaprezentowało je zaledwie siedem miesięcy po MIUI 11, ale w przypadku MIUI 13 każe nam czekać znacznie dłużej. Wciąż nie wiemy, ile jeszcze – dowiedzieliśmy się natomiast, które smartfony dostaną aktualizację w pierwszej kolejności.

Xiaomi wystawia cierpliwość użytkowników na wymagającą próbę

MIUI 12 zostało zaprezentowane w Chinach pod koniec kwietnia 2020 roku, natomiast MIUI 12 Global w drugiej połowie maja. W lutym 2021 roku pojawiło się MIUI 12.5 Global, a nie aż tak wiele później jeszcze MIUI 12.5 Enhanced. Na MIUI 13 wciąż natomiast czekamy i właściwie nie wiadomo, ile jeszcze.

Na początku listopada pojawiły się informacje, że najnowsze wydanie MIUI zostanie zaprezentowane przed końcem 2021 roku. Wydaje się to prawdopodobne, ponieważ jeszcze w grudniu zadebiutują Xiaomi 12 z procesorem Snapdragon 8 Gen 1 i Xiaomi 12X. Mówi się, że najbliższa konferencja producenta ma trwać aż cztery godziny, dlatego spodziewamy się, że jej część zostanie poświęcona właśnie MIUI 13.

Nie wiemy, jakie dokładnie przyniesie nowości, ale spodziewamy się, że raczej nie rewolucyjne, tylko kolejne usprawnienia w kluczowych aspektach, takich jak user experience, optymalizacja, wydajność i prywatność. Interfejs MIUI jest bowiem już na tyle dojrzały, że producent nie ma dużego pola do manewru.

Te smartfony Xiaomi jako pierwsze dostaną MIUI 13

Ekipa xiaomiui odkryła w kodzie źródłowym oprogramowania do Xiaomi 12X (o oznaczeniu kodowym „psyche”), że smartfon zadebiutuje na rynku z Androidem 11 wraz z interfejsem MIUI 13. Nie wiadomo natomiast, jak będzie w przypadku flagowego Xiaomi 12.

Xiaomi MIUI 13 logo
(źródło: Mi-home)

Ponadto serwis xiaomiui donosi, że pierwszymi smartfonami, które otrzymają aktualizację do MIUI 13 (opartego na Androidzie 12), będą:

Należy się jednak spodziewać, że MIUI 13 trafi w pierwszej kolejności do użytkowników w Chinach, a dopiero później do pozostałych w innych krajach na całym świecie. Xiaomi z pewnością zorganizuje osobny event dla MIUI 13 Global i wtedy poda harmonogram aktualizacji.