Xiaomi MIUI 12
MIUI 12 (źródło: MIUI)

MIUI 12 oficjalnie zaprezentowane. Co nowego w kolejnym wydaniu nakładki Xiaomi?

Od premiery MIUI 11 minęło zaledwie siedem miesięcy. Mimo to, Xiaomi zdecydowało się dziś oficjalnie zapowiedzieć kolejną odsłonę swojego autorskiego interfejsu. Co nowego przynosi MIUI 12 i które smartfony otrzymają aktualizację?

Według Xiaomi, to oprogramowanie jest sercem smartfona i do pewnego stopnia jest ważniejsze niż hardware. Co ciekawe, to właśnie MIUI było pierwszym produktem marki. Z okazji dziesiątej rocznicy działalności firmy zdecydowano się zaprezentować najnowszą odsłonę interfejsu, oznaczoną liczbą „12”.

MIUI 12 – lista nowości

Po pierwsze, w MIUI 12 zdecydowano się zrekonstruować animacje i wykorzystano do tego autorską technologię. Tzw. „silnik renderujący” ma zapewnić zaawansowane mieszanie kolorów na interfejsie i rozmycie w czasie rzeczywistym oraz znacznie dokładniejsze (tj. mniej poszarpane) zaokrąglenie krawędzi (nie tylko statyczne, ale też dynamiczne).

MIUI 12 ma zapewnić też jeszcze bardziej realistyczne animacje – jeśli użytkownik na przykład będzie chciał wyjść z aplikacji, to gdy pociągnie palcem od dołu ekranu w stronę jego środka, aplikacja płynnie zminimalizuje się do ikonki na jego oczach bez żadnego przycięcia. Tak samo płynnie ma przebiegać proces zmieniania orientacji interfejsu z poziomej na pionową (Xiaomi wyeliminowało efekt „przeskakiwania”).

MIUI 12 różne elementy są też znacznie bardziej ruchome – użytkownicy zobaczą to m.in. włączając WiFi czy transmisję danych na belce wysuwanej z góry oraz w trakcie usuwania ikonek z pulpitu (animacja przypomina wybuch – ikonka rozsypuje się na setki części dookoła i znika). Równie animowana jest aplikacja pogody – program odtworzy na przykład zachmurzone niebo, padający deszcz czy burzę. W interfejsie zainstalowano także masę tapet inspirowanych naturą i kosmosem (przede wszystkim Marsa).

Xiaomi postarało się też, aby w MIUI najważniejsze informacje były prezentowane w bardziej przystępny i prostszy sposób – tak, żeby użytkownik uzyskał najważniejsze dane już na pierwszy rzut oka bez konieczności zbędnego wgapiania się w zestaw cyfr i innych oznaczeń. Dzięki temu szybko podejrzy m.in. zużycie energii z baterii czy zapełnienie pamięci wbudowanej przez poszczególne rodzaje plików oraz włączone funkcje i najważniejsze info o urządzeniu.

MIUI 12 zastosowano też kilka innych, przydatnych na co dzień rozwiązań. Kiedy użytkownik otrzyma powiadomienie o przychodzącej wiadomości, a akurat robi na smartfonie coś innego, będzie mógł otworzyć konwersację w pływającym okienku i przypiąć je przy krawędzi. Ciekawą opcją jest również możliwość ustawienia automatycznej odpowiedzi, jeśli zadzwoni określony numer – „odbierze” i odpowie na nie Sztuczna Inteligencja (użytkownik może także sam nagrać wiadomość, która zostanie odtworzona dzwoniącemu).

XiaomiMIUI 12 przywiązało też dużo uwagi do bezpieczeństwa użytkownika. W specjalnej sekcji otrzyma on powiadomienie o „wrażliwych zachowaniach” każdej zainstalowanej aplikacji, czyli na przykład pobraniu informacji o lokalizacji. Dostanie on również alert push, gdy program wykorzysta „wrażliwe” uprawnienie (m.in. dostęp do mikrofonu czy aparatu).

Użytkownik będzie też mógł przyznać uprawnienia aplikacji do śledzenia lokalizacji tylko na czas korzystania z niej (oczywiście dostanie także do wyboru opcje „zezwól zawsze” i „odmów”). W MIUI 12 zabronione są również niebezpieczne zachowania, jak używanie aparatu przez program podczas działania w tle. Z kolei podczas udostępniania zdjęć z automatu wymazywane są wszystkie informacje (parametry i zapisana lokalizacja).

MIUI 12 umożliwia też „założenie maski”, tj. stworzenie anonimowego ID podczas korzystania z danej aplikacji – wówczas żadne informacje nie są zapisywane i przekazywane do firm trzecich.

MIUI 12 – które smartfony Xiaomi i Redmi otrzymają aktualizację?

Nową wersję oprogramowania dostaną m.in. Xiaomi Mi 10, Mi 10 Pro, Mi 9 Pro 5G, Mi 9 Transparent Edition, Mi 9, Mi 8 Transparent Edition, Mi 8 i Mi MIX 3 oraz Redmi K30 Pro i Redmi K20 Pro. Pełną listę urządzeń wraz z harmonogramem aktualizacji udostępniono w aplikacji WeChat (dostępna jest po zeskanowaniu poniższego kodu QR; wymagane założenie konta).

Użytkownicy trochę jednak poczekają na aktualizację do MIUI 12, bowiem jej udostępnianie w Chinach ma się rozpocząć dopiero od końca czerwca 2020 roku. Na razie nie wiadomo, kiedy wersja Global trafi do klientów.

Xiaomi Mi 10 Youth Edition 5G też otrzyma MIUI 12

Xiaomi Mi 10 Youth Edition 5G – nie flagowiec, a jednak wyjątkowy

Źródło: MIUI Weibo, MIUI