Android 11 już tu jest! Do pobrania na smartfony Google Pixel i kilka innych

Po miesiącach udostępniania nowej wersji systemu w wersji beta, Google ogłosiło dziś oficjalną premierę Androida 11. Czego można się po niem spodziewać?

Android 11 – lista nowości

Jak na nowy system przystało, Google musiało zamieścić w Androidzie 11 nieco ulepszeń względem Androida 10.

Deweloperzy podkreślają, że świeża wersja oprogramowania pomoże na przykład w lepszej komunikacji oraz zarządzaniu wieloma podłączonymi urządzeniami. Jak? Oto lista najważniejszych modyfikacji w Androidzie 11:

  • Specjalna sekcja w obszarze powiadomień, grupująca wiadomości z różnych komunikatorów i aplikacji. Nosi ona nazwę „Rozmowy” i będzie zawsze widoczna u góry listy notyfikacji, tak by wiadomości nie gubiły się w gąszczu powiadomień.
  • Bąbelki. To estetyczne rozwiązanie przypomina podobną funkcję z Facebook Messengera i będzie wspierane we wszystkich aplikacjach, które przewidzą jego wykorzystanie.
mobile display of conversation UI
Bąbelki i sekcja „Rozmowy” w powiadomieniach Androida 11
  • Nagrywanie ekranu wbudowane w system. Nie będzie trzeba już posiłkować się zewnętrznymi aplikacjami, by pokazać na wideo zawartość swojego ekranu.
  • Skrót zarządzania smart urządzeniami w postaci dłuższego przyciśnięcia przycisku zasilania.
  • Przełączanie urządzeń audio „w locie” pozwoli na szybkie przerzucenie odtwarzanego audio ze słuchawek na głośnik Bluetooth. Elementy stertujące odtwarzaniem zostały przeniesione wyżej obszaru powiadomień, by były zawsze pod ręką.
  • Bezprzewodowy Android Auto w kompatybilnych samochodach.
  • Jednorazowe uprawnienia aplikacji. Przydatne, jeśli instalujemy jakąś aplikację tylko „na raz” i nie chcemy, by miała później dostęp do danych zbieranych przez mikrofon, aparat czy moduł GPS. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z tej samej aplikacji w przyszłości, będzie musiała ponownie nas zapytać o zgodę na wykorzystanie czujników.
Opcja wyrażenia jednorazowej zgody na dostęp do lokalizacji w Androidzie 11
  • Ulepszenia Pixel Launchera. Coś dla właścicieli smartfonów Google Pixel. Zyskają oni na przykład więcej opcji podczas wykonywania zrzutu ekranu czy zobaczą sugestie aplikacji na ekranie głównym, bazujące na sposobie, w jaki na co dzień użytkują telefon.

Sporo z powyższych rzeczy mogliśmy już poznać, instalując wersję beta Androida 11. Teraz trafiły do systemu w wersji ostatecznej.

Kto może pobrać Androida 11?

Aktualnie aktualizacja do Androida 11 otwarta została dla wybranych smartfonów. Oczywiście są to przede wszystkim urządzenia Google: modele Pixel 2 oraz nowsze.

Co ciekawe, nie tylko urządzenia Google mogą pobierać już nowy system. Z ogłoszenia na blogu Google wynika, że taką możliwość udostępnią jeszcze dziś tacy producenci smartfonów jak OnePlus, Xiaomi, Oppo oraz Realme. Nie ma jeszcze listy tych modeli, więc trzeba będzie polegać na ogłoszeniach poszczególnych firm i zgłoszeniach użytkowników.

Na koniec ciekawostka: klikając w ten link, możemy ustawić sobie postument z Androidem 11 w pokoju i obejrzeć go w rozszerzonej rzeczywistości.