iOS 16 ekran blokady
(fot. Apple)

iOS 16 i watchOS 9 już dostępne do pobrania. Oto, co należy wiedzieć

Właściciele iPhone’ów i Apple Watch mogą już pobrać tegoroczne duże aktualizacje systemów operacyjnych. Apple udostępniło iOS 16 i watchOS 9.

iOS 16 – najwięcej czasu spędzimy na personalizacji ekranu blokady

Nie mamy do czynienia z dużymi zmianami, aczkolwiek nie można stwierdzić, że zabrakło jakichkolwiek ciekawszych nowości. Jedną z nich jest zdecydowanie przeprojektowany ekran blokady, który teraz pozwala na dodanie widżetów.

Co więcej, takich ekranów możemy teraz ustawić kilka. Będą się one od siebie różnić czcionką, kolorem tekstu, zestawem widżetów, a także tapetą. Niewykluczone więc, że właśnie na personalizacji nowych ekranów blokady spędzimy najwięcej czasu.

iOS 16 to także ulepszony tryb skupienia, nowości w niektórych aplikacjach systemowych (np. Poczta, Zdjęcia i Wiadomości), inteligentne wycinanie obiektów ze zdjęć oraz jeszcze kilka innych nowości. Co więcej, iOS 16 będzie wykrywał nieoryginalne słuchawki AirPods i informował o tym użytkownika.

iOS 16
(fot. Apple)

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, OS 16 został właśnie udostępniony. Jeśli nie chcecie czekać na komunikat z dostępnością aktualizacji, to możecie pobrać ją ręcznie. W tym celu należy przejść do ustawień iPhone’a, następnie wybrać „Ogólne” i kliknąć na pozycję „Uaktualnienia”.

Warto jeszcze dodać, że iOS 16 dostępny jest dla następujących iPhone’ów: SE 2020, SE 2022, 8 i 8 Plus, X, XR, XS, XS Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, 12 mini, 12, 12 Pro, 12 Pro Max, 13 mini, 13, 13 Pro i 13 Pro Max.

Najnowsze modele z linii iPhone 14 już po wyjęciu z pudełka będą działać pod kontrolą iOS 16.

watchOS 9 – nowe opcje związane z treningami i nie tylko

Wraz z nowym iOS został udostępniony watchOS 9. Tutaj również nie mamy do czynienia z dużymi zmianami. Apple skupiło się przede wszystkim na rozwinięciu już dostępnych funkcji.

watchOS 9 wprowadza kilka nowych tarcz – Metropolitan, Zabawa i odświeżoną tarczę Astronomia. Aktualizacja dodaje jeszcze nowe opcje związane z treningami. Aplikacja Trening pozwala teraz za pomocą koronki Digital Crown szybko przełączać się pomiędzy różnymi ekranami treningów. Użytkownik może też tworzyć spersonalizowane treningi, a także pojawiły się strefy tętna, mające pozwolić na kontrolowanie intensywności i przebiegu całego treningu w różnych jego momentach.

Nowa wersja watchOS to także dodatkowe opcje pomiaru snu, odświeżona aplikacja Kalendarz, historia migotania przedsionków, możliwość klonowania ekranu Apple Watcha z podglądem na iPhonie czy możliwość umieszczenia zdjęć psów i kotów na tarczy Portrety.

watchOS 9
(fot. Apple)

Aktualizacja jest dostępna na następujące Apple Watche: series 4, series 5, SE, series 6 oraz series 7. Najnowsze modele, czyli series 8, Ultra i nowy SE, już po wyjęciu z pudełka będą działać pod kontrolą watchOS 9.

Jeśli nie chcecie czekać na pojawienie się komunikatu o dostępności aktualizacji, to nową wersję systemu operacyjnego można pobrać ręcznie. W tym celu należy przejść do aplikacji Watch na iPhonie, wybrać „Ogólne” i następnie „Uaktualnienia”.

Na nową wersję iPadOS i macOS trzeba jeszcze trochę poczekać

iPadOS 16, a dokładniej 16.1, zostanie udostępniony w październiku. Na macOS Ventura również musimy poczekać do następnego miesiąca. Apple nie podało jeszcze dokładniejszych informacji na temat daty wydania obu aktualizacji.