iPadOS 16
(fot. Tabletowo.pl)

Potwierdzone: iPadOS 16 zostanie wydany później niż iOS 16. Czeka na Was niespodzianka

Czekasz na iPadOS 16? Nie mamy dobrej informacji – aktualizacja zostanie wydana później niż dotychczas sądziliśmy. Z drugiej strony należy docenić fakt, że Apple zamierza poświęcić dodatkowy czas na dopracowanie systemu operacyjnego skierowanego na iPady.

Trzeba będzie poczekać trochę dłużej

Zazwyczaj harmonogram wydań aktualizacji na iPhone’y i iPady się pokrywa. Tego samego dnia Apple udostępnia zarówno nową wersję iOS, jak i iPadOS. Niewykluczone jednak, że w przypadku nadchodzących, dużych wersji będzie inaczej.

iPadOS 16, który wprowadza sporo usprawnień w wielozadaniowości, może zostać opóźniony. Według Bloomberga, powołującego się na własne źródła, aktualizacja zostanie wydana dopiero w październiku 2022 roku, około miesiąc później niż iOS 16.

Aktualizacja [23.08.2022]

Apple oficjalnie potwierdziło, że nie wyda nowego systemu iPadOS 16 tego samego dnia, w którym udostępni iOS 16 właścicielom kompatybilnych iPhone’ów. Producent niestety nie podał konkretnego terminu – zapowiedział jedynie, że nowe oprogramowanie trafi do użytkowników jesienią 2022 roku. Co jednak ciekawe, poinformował, że od razu dostaną iPadOS 16.1, zamiast wersji o numerze 16.0.

iPadOS 16 Stage Manager
iPadOS 16 – Stage Manager (fot. Apple)

Jak już wcześniej wspomniałem, firma z Cupertino planuje wykorzystać dodatkowy czas na wprowadzenie poprawek w tegorocznej aktualizacji. Patrząc na liczbę zmian, wiadomość o opóźnieniu z pewnością nie zostanie odebrana pozytywnie, ale chyba lepiej poczekać dłużej niż otrzymać produkt niedopracowany, zawierający błędy.

Warto zauważyć, że to nie pierwsze opóźnienia Apple w tym roku w kwestii oprogramowania. Faza publicznych testów beta iOS 16 i iPadOS 16 rozpoczęłą się później niż początkowo zakładaliśmy.

iPadOS 16
iPadOS 16 (fot. Apple)

Testerzy skarżą się na niedociągnięcia

Serwis Bloomberg zwraca uwagę na krytykę niektórych użytkowników i programistów, którzy mieli okazję przetestować beta wersje iPadOS 16. Wśród najczęściej wymienianych niedociągnięć znalazły się te związane z funkcją Stage Manager, która jest jedną z głównych nowości. Testerzy skarżyli się na mylący interfejs i brak kompatybilności z większością iPadów.

Przypominamy, że funkcja Stage Manager, wnosząca pracę z wieloma aplikacjami na odczuwalnie wyższy poziom, będzie dostępna tylko w kilku modelach tabletówiPad Air (5. generacji), iPad Pro 12,9 cala (5. generacji) i Pro 11 cali (3. generacji). Co więcej, w przypadku iPada Air nie pojawi się w wariancie 64 GB, bowiem nie wspiera on funkcji pamięci wirtualnej.

Dowiedzieliśmy się też, że macOS Ventura zostanie wydany zgodnie z założeniami, czyli w październiku, podobnie jak iPadOS 16.1. watchOS 9 również nie jest opóźniony i powinien zostać udostępniony we wrześniu na wszystkie wspierane Apple Watche.

Artykuł został pierwotnie opublikowany na Tabletowo.pl dnia 4 sierpnia 2022 roku i 23 sierpnia 2022 roku został zaktualizowany o oficjalne potwierdzenie od Apple oraz informację o nowszej wersji oprogramowania.