watchOS 9
(fot. Apple)

watchOS 9 powinien spodobać się głównie biegaczom

Podczas konferencji WWDC 2022 nie mogło zabraknąć watchOS 9, systemu skierowanego na Apple Watche. Oto, co przynosi tegoroczna aktualizacja.

Nowa tarcze i więcej opcji dla biegaczy (i nie tylko)

Nie będzie chyba żadnym zaskoczeniem, że watchOS 9 wprowadza nowe tarcze, która zawsze pojawiają się wraz z każdą dużą aktualizacją czy wydaniem nowej generacji smartwatcha z Cupertino. Po prostu zyskujemy dodatkowe tarcze, które będziemy mogli ustawić na wyświetlaczu Watcha – trudno teraz ocenić, czy prezentują się dobrze na tle już dostępnych tarczy. Apple chwali się, że zapewnią one bogatsze kompilacje i więcej informacji. Odświeżony został również interfejs Siri, wizualnie zbliżając się do tego znanego z iPhone’a.

(fot. Apple)

Kolejną ważną nowości wprowadzaną w aktualizacji są nowe opcje związane z treningami. Aplikacja Trening pozwala za pomocą koronki Digital Crown szybko przełączać się pomiędzy różnymi ekranami treningów. Użytkownik będzie mógł również tworzyć spersonalizowane treningi, a także pojawią się strefy tętna mające pozwolić na kontrolowanie intensywności i przebiegu całego treningu w różnych jego momentach.

(fot. Apple)

Ponadto watchOS 9 umożliwi tworzenie własnych interwałów podczas treningu, biorących pod uwagę m.in. odległość, a także uwzględniając czas na m.in. odpoczynek, co z pewnością zostanie docenione przez biegaczy. Apple Watch, korzystając m.in. z wibracji, będzie mógł informować użytkownika o osiągnięciu konkretnego celu, aby ten mógł łatwo przejść do kolejnego etapu treningu. Dodatkowo podczas biegania pojawi się możliwość otrzymywania alertów, gdy względem wcześniej zapisanego treningu osiągamy lepsze lub gorsze wyniki.

watchOS 9 to również więcej opcji związanych ze snem i zdrowiem

Apple ogłosiło również nowe możliwościami dotyczącymi funkcji monitorowania snu. Użytkownik zobaczymy bardziej szczegółowe informacje związane z tętnem i konkretnymi fazami snu (np. faza REM). Pod uwagę będą brane m.in. dane z czujnika tętna akcelerometru. Ulepszono jeszcze funkcję wykrywania migotania przedsionków, która dodatkowo pozwala na pobranie pliku PDF za szczegółową historią.

(fot. Apple)

watchOS 9 przynosi jeszcze nową aplikację Medications, która pozwoli m.in. na przypominanie o wzięciu leków. Apple podkreśla, że zaletą jest dyskrecja w komunikowaniu użytkownikowi o konieczności zażycia wcześniej ustalonych leków.

Ponadto aktualizacja wprowadza przeprojektowaną aplikację Kalendarz, edytor kolorów tła dla tarcz zegarka, obsługę zdjęć psów i kotów w portretowych tarczach, treningi multisportowe, a także lepszą współpracę z przystawkami Apple TV.

watchOS 9
(fot. Apple)

Dowiedzieliśmy się jeszcze, że aplikacja Fitness będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych właścicieli iPhone’ów. Nie będzie już konieczne posiadanie Apple Watcha.

Z listy wspieranych modeli został wykreślony Apple Watch Series 3. watchOS 9 trafi bowiem na serii 4 i wszystkie nowsze modele.