To pierwszy taki Apple Watch. Nowy smartwatch Apple jest inny niż wszystkie dotychczasowe zegarki marki

Pierwszy Apple Watch zadebiutował w 2015 roku. Dziś Apple zaprezentowało już ósmą generację swoich smartwatchy i po raz pierwszy do oferty producenta dołączył model z tak dużym ekranem oraz odporną obudową. Jednocześnie portfolio marki uzupełniły też inne, nowe zegarki.

Specyfikacja Apple Watch series 8

Nowy smartwatch ma to samo, co ludzie lubią w Apple Watchach i jeszcze więcej. Zegarek oferuje jasny wyświetlacz z funkcją Always On, a do tego jest odporny na pył (IP6X) i wodę (klasa wodoodporności WR50). Nie zabrakło też funkcji wykonania EKG, zmierzenia poziomu natlenienia krwi (na żądanie oraz przez całą dobę) czy monitorowania snu z podziałem na fazy.

Nowością jest natomiast funkcja pomiaru temperatury, dedykowana… kobietom. Zostanie ona wykorzystana przy śledzeniu cyklu menstruacyjnego i pozwoli wyznaczyć prawdopodobny czas ostatniej owulacji. Podczas nocnego pomiaru temperatury (co 5 sekund) zegarek jest w stanie wykryć wahania temperatury nawet o 0,1℃. Apple zapewnia, że informacje będą szyfrowane end-to-end, dzięki czemu nawet sam producent ich nie odczyta.

Apple dodało też funkcję wykrywania wypadków samochodowych, dzięki wbudowanemu żyroskopowi i przyspieszeniomierzowi. Jeśli Apple Watch series 8 go wykryje, automatycznie zadzwoni do służb ratunkowych. Aby uniknąć pomyłek, wykorzystywany jest przetrenowany algorytm, który bazuje też na danych m.in. z GPS i mikrofonu.

Według deklaracji producenta, Apple Watch series 8 ma działać na jednym ładowaniu do 18 godzin. Dzięki trybowi niskiego zużycia energii czas pracy może jednak wynieść nawet 36 godzin, a użytkownik dalej będzie miał dostęp do wybranych funkcji, jak śledzenie aktywności i wykrywanie upadków. Co więcej, zostanie on udostępniony wszystkim smartwatchom z WatchOS, czyli począwszy od series 4.

Apple Watch series 8

Ponadto wraz z Apple Watch series 8 debiutuje obsługa międzynarodowego roamingu, która zostanie udostępniona też starszym modelom z WatchOS 9, począwszy od Apple Watch series 5.

Specyfikacja Apple Watch SE 2022

Obudowa smartwatcha jest wykonana z aluminium, które w 100% pochodzi z recyklingu. Watch SE oferuje śledzenie ćwiczeń i aktywności fizycznej (można z nim pływać), powiadomienia o niskim i wysokim pulsie oraz funkcję wykrywania upadków i wypadków samochodowych, a także wzywanie pomocy w nagłych wypadkach.

Po połączeniu ze słuchawkami AirPods nowy Watch SE 2022 pozwala też na słuchanie muzyki. Smartwatch ma również o 30% większy wyświetlacz niż Apple Watch series 3 i ten sam procesor S8, co series 8, dzięki czemu jest o 20% szybszy niż Watch SE poprzedniej generacji.

Specyfikacja Apple Watch Ultra

To pierwszy, tak wytrzymały Apple Watch. Obudowa o rozmiarze 49 mm została wykonana z tytanu klasy lotniczej, a górę pokrywa szkło szafirowe – brzegi koperty chronią jego krawędzie przed uderzeniami. Ekran w smartwatchu potrafi osiągnąć jasność nawet 2000 nitów. Producent zwiększył też rozmiary Digital Crown i podniósł przycisk boczny, żeby można było łatwo ich używać w rękawiczkach.

Watch Ultra jest wodoodporny nawet do 100 metrów i pyłoszczelny zgodnie ze standardem IP6X. Ponadto Apple dodało dodatkowy, programowalny Klawisz Akcji i drugi głośnik, aby zwiększyć głośność dźwięku podczas połączeń, a także syrenę alarmową, pozwalającą wezwać pomoc – jest ona w stanie wyemitować dźwięk o natężeniu 86 decybeli, słyszalny do 180 metrów.

Watch Ultra obsługuje też dwuzakresowy GPS (L1+L5) i łączność komórkową, a czas pracy ma wynieść do 36 godzin. W przyszłości zostanie udostępniona aktualizacja, która przyniesie tryb niskiego zużycia energii – dzięki niemu smartwatch będzie w stanie działać nawet 60 godzin na jednym ładowaniu!

Apple podaje, że smartwatch może pracować w zakresie temperatur od -20℃ do 55℃. Z Watch UItra można też nurkować – zegarek jest wodoszczelny do 100 metrów, a do tego ma głębokościomierz – zapewnia pomiary oraz funkcje potrzebne nurkom i freediverom schodzącym na głębokość do 40 metrów. Producent informuje o zgodności z normą EN13319, a do tego zapewni nurkom niezwykle prostą w obsłudze aplikację Oceanic+, dzięki której Watch Ultra zmieni się w prawdziwy komputer nurkowy.

Ponadto nowy Watch Ultra również oferuje czujnik temperatury, funkcję pomiaru EKG oraz wykrywanie upadków i wypadków, a także alarmowe SOS.

Cena, dostępność

Cena Apple Watch series 8 zaczynać się będzie od 399 dolarów za wersję podstawową z GPS, natomiast wariant z łącznością komórkową ma kosztować od 499 dolarów. Apple Watch SE będzie kosztował od 249 dolarów za wersję GPS i 299 dolarów za wariant z łącznością komórkową. Za Apple Watch Ultra trzeba zaś zapłacić 799 dolarów.

Przedsprzedaż rozpocznie się 7 września 2022 roku o godzinie 14:00 czasu polskiego. Smartwatche będą dostępne od 16 września, jedynie Apple Watch Ultra od 23 września br.

Aktualizacja: znamy już polskie ceny nowych smartwatchy Apple.