Samsung w końcu „normalnie” udostępnił aplikację Galaxy Enhance-X

Z aplikacją Galaxy Enhance-X związana jest pełna zwrotów akcji historia, ale w końcu ten roller coaster zdarzeń się zakończył – Samsung oficjalnie poinformował o jej szerokim udostępnieniu. Wiemy, na których smartfonach producenta z Korei Południowej można ją zainstalować.

Aplikacja Galaxy Enhance-X nareszcie „normalnie” dostępna

O co chodzi z tą „zawiłą historią”? Samsung udostępnił aplikację Galaxy Enhance-X w Galaxy Store w zeszłym roku, ale jej kompatybilność została ograniczona do smartfonów Galaxy S22, Galaxy S22+ i Galaxy S22 Ultra, mimo iż w sklepie widniała informacja, że można ją pobrać na urządzenia z systemem Android 10 lub nowszym z One UI 2.5, 3.0, 4.0 lub 4.5.

Niespodziewanie jednak aplikacja Galaxy Enhance-X zniknęła z Galaxy Store. Nieoczekiwanie w kwietniu 2023 roku Samsung poinformował o jej (ponownej) dostępności, ale znowu nie obyło się bez ograniczeń – program został udostępniony w wersji beta tylko dla smartfonów Galaxy S23, Galaxy S23+ i Galaxy S23 Ultra, na dodatek wyłącznie w Korei Południowej. Wtedy jednak Koreańczycy zapowiedzieli, że będą mogli go pobrać także właściciele innych modeli. I właśnie to nastąpiło.

Teraz Samsung ogłosił, że aplikacja Galaxy Enhance-X jest już dostępna w Galaxy Store do pobrania (w „normalnej” wersji, tj. nie beta) na następujące smartfony:

Aby zainstalować aplikację Galaxy Enhance-X, smartfon musi pracować pod kontrolą systemu Android 13 z One UI 5.1. Program można pobrać z Galaxy Store. Jednocześnie Samsung zapowiedział, że wsparcie dla smartfonów z serii Galaxy A i Galaxy M oraz tabletów Galaxy Tab zostanie dodane w późniejszym terminie.

Jakie funkcje zapewnia aplikacja Galaxy Enhance-X?

W telegraficznym skrócie – ma ona za zadanie poprawić jakość zdjęć przy jak najmniejszym wysiłku ze strony użytkownika. Na przykład wystarczy wybrać opcję Magic (pol. Magia), aby oczyścić fotografie z wszelkich wizualnych szumów i rozmyć oraz poprawić szczegółowość. Z kolei funkcja HDR rozszerzy zakres dynamiczny i poprawi oświetlenie, a opcja skalowania pozwoli zwiększyć rozdzielczość.

Samsung aplikacja Galaxy Enhance-X
Funkcje aplikacji Galaxy Enhance-X (źródło: Samsung)

Aplikacja Galaxy Enhance-X pozwoli usunąć też charakterystyczne paski, które pojawiają się, gdy zrobi się zdjęcie ekranu telewizora czy laptopa, a także pozbyć się cieni. Ponadto umożliwi również poprawienie jakości starych zdjęć. Na pokazanych przez Samsunga przykładach wygląda to naprawdę imponująco.

Samsung aplikacja Galaxy Enhance-X
Funkcje aplikacji Galaxy Enhance-X (źródło: Samsung)

Oprócz tego wśród funkcji aplikacji Galaxy Enhance-X Samsung wymienia rozjaśnienie, naprawienie rozmycia, wyostrzenie, usunięcie refleksów i naprawienie zniekształceń obiektywu, a także opcje związane z poprawianiem zdjęć portretowych i twarzy.