Przywitajcie nowego Androida 10

Pod koniec sierpnia Google poinformowało, że nowy Android będzie się nazywał po prostu Android 10. Dziś, 3 września 2019 roku, system został oficjalnie zaprezentowany i w pierwszej kolejności trafi do właścicieli smartfonów z serii Google Pixel.

Android 10 – co nowego

Większość funkcji nowego Androida Google zdążyło już zdradzić. Wśród najważniejszych nowości, jakie przynosi Android 10, znajdują się natywne wsparcie dla sieci 5G i składanych ekranów, systemowy Dark Mode, wzmacniacz dźwięku, funkcje Live Caption i inteligentnych odpowiedzi oraz nowy system nawigacji.

Wypada poświęcić nieco więcej uwagi szczególnie tym trzem ostatnim nowościom. Live Caption to funkcja transkrypcji na ekranie smartfona dźwięku z wyświetlanych filmów, wiadomości audio i podcastów. Co niezwykle istotne, odpowiada za nią wyłącznie samo urządzenie – nie jest tu wymagane połączenie z internetem (ani Wi-Fi, ani transmisja komórkowa).

Inteligentne odpowiedzi to natomiast – jak możecie się domyślać – propozycja odpowiedzi na przychodzącą wiadomość. Przykład: ktoś wyśle SMS z pytaniem, czy chcecie się spotkać w miejscu A o danej godzinie. Android 10 zasugeruje odesłanie emoji kciuka w górę lub „Nie, nie mogę” oraz możliwość podejrzenia lokalizacji potencjalnego spotkania w Mapach Google.

Jeśli zaś chodzi o nowy system nawigacji, to przeciągnięcie od lewej lub prawej krawędzi w stronę środka wyświetlacza działa jak „wstecz”, a pociągnięcie palcem od dołu do środka panelu przenosi do ekranu domowego. Aby natomiast przełączać się pomiędzy ostatnio uruchamianymi aplikacjami, należy przeciągnąć palcem przy dolnej krawędzi wyświetlacza w prawo lub lewo (podobnie, jak w iOS od Apple).

Android 10 – prywatność

Google w nowym systemie położyło również duży nacisk na prywatność i bezpieczeństwo danych użytkownika. Wśród nowości, jakie przynosi Android 10, znajduje się możliwość udzielenia danej aplikacji dostępu do lokalizacji na cały czas lub tylko na okres korzystania z niej oraz wyłączenia personalizacji i targetowania treści reklamowych.

Oprócz tego, wszystkie ustawienia dotyczące prywatności mają się znajdować w jednym miejscu w dedykowanej zakładce w Ustawieniach. Użytkownik będzie też mógł zdecydować, jakie dane są gromadzone (na przykład odwiedzane strony internetowe i aktywność w aplikacjach) i przez jaki czas.

Ciekawą nowością odnośnie bezpieczeństwa jest także nowy sposób aktualizacji najważniejszych poprawek bezpieczeństwa i prywatności – odbywać się to ma przez Sklep Play. Google nie precyzuje jednak, czy będzie to dostępne dla urządzeń wszystkich marek, czy tylko wyłącznie dla smartfonów z serii Google Pixel i ewentualnie przedstawicieli programu Android One (tj. z „czystym” Androidem).

Android 10 – pozostałe nowości

Oprócz wyżej wymienionych, Android 10 przynosi również nowości w postaci między innymi:

  • możliwości minimalizowania konwersacji w różnych komunikatorach do pływającego bąbelka (jak w Messengerze),
  • Focus Mode (możliwość wyciszenia powiadomień i wybrania aplikacji, które w czasie aktywności tego trybu będą mogły informować użytkownika o nowych zdarzeniach),
  • Family Link (funkcja dla rodziców, pozwalająca ustalić na smartfonie dziecka limit korzystania z urządzenia i dająca podgląd na to, z jakich programów korzysta pociecha oraz umożliwiająca podejrzenie lokalizacji malucha),
  • wsparcia dla zapisywania nieruchomych zdjęć w formacie .heic i aparatów monochromatycznych,
  • nowych emoji,
  • możliwości udostępniania sieci Wi-Fi za pomocą kodu QR bez konieczności podawania drugiej osobie hasła dostępu,
  • ulepszeń w Adaptacyjnej Baterii,
  • powiadomień w przypadku „zanieczyszczenia” portu USB (wodą lub kurzem) – jeśli zostanie ono wykryte, złącze nie będzie działać do czasu wyczyszczenia go,
  • funkcji ustalania priorytetów dla powiadomień,
  • wbudowanego Android Auto.

Android 10 – kiedy aktualizacja?

Google jeszcze nie poinformowało oficjalnie o udostępnieniu Androida 10, ale opublikowało już wszystkie informacje na jego temat (o czym przekonaliście się powyżej). Wkrótce powinniśmy się dowiedzieć, kiedy nowy system zostanie rozesłany do właścicieli smartfonów z serii Google Pixel, gdyż to one na pewno otrzymają go w pierwszej kolejności. Sprzęty innych marek natomiast trochę poczekają, ale harmonogram aktualizacji do Androida 10 dla inteligentnych telefonów marki Nokia już znamy.

Aktualizacja:Google oficjalnie poinformowało, że Android 10 zostanie udostępniony już dziś smartfonom z serii Pixel.

Źródło: Android, Google