dziewczyna kobieta smartfon rozmowa przez telefon phone talk
fot. nastya_gepp / Pixabay

Subskrypcja zamiast abonamentu na telefon? Sprawdzamy dostępne oferty

Część klientów wybiera oferty na abonament, inna część sięga po oferty na kartę, natomiast relatywnie niewielka grupa osób decyduje się na subskrypcję. W Polsce niewielu operatorów udostępnia pakiety usług w modelu subskrypcji, jednak tego typu oferty mimo wszystko są dostępne. Sprawdzamy, w jakich sieciach i gdzie można otrzymać najlepszą ofertę.

Czym jest subskrypcja?

Najważniejszą cechą subskrypcji jest to, że klient nie podpisuje umowy na czas określony, więc może zrezygnować z usług danego operatora i przenieść numer do innego w dowolnym momencie.

Jednocześnie nie musi pamiętać o doładowywaniu konta czy opłacaniu rachunków – należności regulowane są automatycznie, ponieważ należy podpiąć do swojego konta kartę płatniczą, z której pobierana będzie opłata co miesiąc. Trzeba zatem jedynie mieć na niej środki, z czym u większości osób raczej nie ma problemu.

Subskrypcja zamiast abonamentu – oferta Heyah 01 (zasięg T-Mobile)

Operator oferuje dwa pakiety w ramach subskrypcji. W obu otrzymujecie nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y oraz pakiet internetu w Polsce i roamingu w Unii Europejskiej. W ofercie za 19,99 złotych miesięcznie dostajecie 20 GB (3,45 GB w UE), a za 29,99 złotych co miesiąc – 40 GB (5,18 GB w UE). Po wykorzystaniu dostępnego pakietu internetu można dokupić dodatkowy pakiet 5 GB za 10 złotych na 30 dni.

Bez względu na to, którą ofertę wybierzecie, za pierwszy miesiąc zapłacicie 1 złoty. Trzeba jednak pamiętać, że pakiet za 19,99 złotych będzie dostępny w sprzedaży tylko do końca listopada 2022 roku. To znaczy, że do końca tego miesiąca można go wykupić, aby móc z niego korzystać również w kolejnych miesiącach, bowiem wykupiona w listopadzie subskrypcja będzie się automatycznie odnawiała co 30 dni na tych samych warunkach.

subskrypcja Heyah 01 oferta głosowa listopad 2022 fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

Skoro jesteśmy już w temacie subskrypcji w Heyah, to przy okazji warto wspomnieć, że w podobnym modelu dostępna jest też oferta internetu mobilnego – za 19,99 złotych miesięcznie otrzymacie pakiet 50 GB do wykorzystania w kraju (3,45 GB w roamingu w Unii Europejskiej).

Co ważne, w ramach tej oferty można odbierać połączenia i SMS-y przychodzące w Polsce, ale nie można wykonywać połączeń wychodzących ani wysyłać SMS-ów i MMS-ów. Ponadto już od pierwszego miesiąca będziecie płacić 19,99 złotych, gdyż w tej ofercie nie ma promocji na start jak w głosowej.

subskrypcja Heyah 01 oferta internetowa listopad 2022 fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

Warto też pamiętać, że aktualnie Heyah nie zapewnia dostępu do technologii 5G ani eSIM dla subskrybentów ofert głosowych i internetowej. Z oferty subskrypcyjnej Heyah nie mogą też korzystać klienci firmowi.

Przy okazji wspomnę też, że możecie zyskać jeszcze więcej niż tylko pierwszy miesiąc za 1 złoty w ofertach głosowych. Jeśli przejdziecie do sklepu Heyah przez platformę Goodie, otrzymacie cashback w wysokości 24 złotych. Z kolei PAYBACK daje standardowo 5555 punktów (równowartość 55,55 złotych), a do tego jeszcze tylko do dziś (tj. 20 listopada) dostępny jest kupon, dzięki któremu dostaniecie aż 7000 punktów (równowartość 70 złotych). Punktami możecie zapłacić na przykład za zakupy w Kauflandzie czy na stacjach bp.

Subskrypcja zamiast abonamentu – oferta Mobile Vikings (zasięg Play)

To już kolejne podejście Mobile Vikings do subskrypcji, ponieważ pierwszą taką ofertę – Chill ON – operator wprowadził w marcu 2019 roku. W połowie listopada 2022 roku sieć Mobile Vikings ogłosiła nową ofertę w modelu subskrypcji.

Klienci mają do wyboru dwa pakiety – każdy automatycznie odnawia się co 31 dni:

  • nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y + 60 GB internetu w Polsce z dostępem do technologii 5G (w tym 6,04 GB w roamingu w Unii Europejskiej) za 35 złotych,
  • nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y + 80 GB internetu w kraju z dostępem do 5G (w tym 7,77 GB w UE) za 45 złotych.
Mobile Vikings subskrypcja nowa oferta listopad 2022 cennik cena
źródło: Mobile Vikings

W ramach promocji przez pierwsze trzy okresy rozliczeniowe opłata za subskrypcję zostanie obniżona o połowę. Ponadto niewykorzystane w danym miesiącu GB zostaną przeniesione na kolejne – nigdy nie przepadną. Zgromadzone na koncie GB można przekazać innym użytkownikom w sieci Mobile Vikings albo na cele społeczne w ramach kampanii operatora, a także wykorzystać w sklepie Viking Store.

Warto też pamiętać o programie poleceń – za skuteczne polecenie nowego klienta dostaniecie 10% rabatu na opłatę za subskrypcję.

Regulamin oferty promocyjnej #ZADARMONIEUMARŁO (PDF)

Na koniec jeszcze dwie ważne informacje: Mobile Vikings nie zapewnia dostępu do technologii eSIM i oferta subskrypcyjna jest dostępna dla klientów firmowych (podobnie do taryf na kartę).

Subskrypcja zamiast abonamentu – oferta Orange Flex

Orange Flex ma w ofercie aż cztery pakiety w modelu subskrypcji. Każdy z nich zawiera nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju oraz roamingu w Unii Europejskiej, a także pakiet internetu z dostępem do technologii 5G:

  • 30 GB w Polsce, w tym 5,18 GB w UE za 30 złotych miesięcznie,
  • 45 GB w Polsce, w tym 6,04 GB w UE za 35 złotych miesięcznie,
  • 80 GB w Polsce, w tym 8,63 GB w UE za 50 złotych miesięcznie,
  • 150 GB w Polsce, w tym 13,81 GB w UE za 80 złotych miesięcznie.

Po wykorzystaniu pakietu GB prędkość transmisji jest ograniczana do 64 kbit/s, ale można dokupić dodatkowe pakiety GB: 1 GB za 3 złote, 5 GB za 10 złotych i 10 GB za 15 złotych.

W ramach promocji, jeśli przed wyborem metody płatności wpiszecie kod FLEX, za pierwszy miesiąc subskrypcji zapłacicie 1 złoty. Ponadto w prezencie dostaniecie też dostęp do serwisu HBO Max na miesiąc za darmo (później płatne 24,90 złotych co miesiąc z możliwością rezygnacji z subskrypcji).

subskrypcja Orange Flex oferta listopad 2022 fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

W każdym pakiecie otrzymacie również w cenie Social pass, tj. możliwość korzystania z wybranych social mediów bez limitu danych w Polsce (tj. korzystanie z nich nie spowoduje zużycia pakietu danych, dostępnego w ramach wybranej przez Was oferty).

Orange Flex jako jedyny z operatorów w tym zestawieniu oferuje również dostęp do eSIM, w dodatku za 0 złotych. W taryfach za 30 i 35 złotych miesięcznie można mieć jedną dodatkową kartę eSIM za darmo, w ofercie za 50 złotych dwie, a w pakiecie za 80 złotych aż trzy.

Orange Flex, podobnie jak Mobile Vikings, umożliwia przesyłanie GB innym użytkownikom (zarówno cyklicznie co miesiąc, jak i jednorazowo), a także na szczytne cele w ramach specjalnych akcji. Ponadto w Orange Flex również jest program poleceń – za skuteczne polecenie polecający otrzyma 70 złotych, a polecony 30 złotych. Do tego klienci mogą zapisać się do Klubu Flex, w którym czekają różne promocje, zniżki, bonusy, kody promocyjne i nie tylko.

Warto też wiedzieć, że Orange Flex ma specjalną ofertę dla studentów – po potwierdzeniu statusu studenta operator przez pół roku, co miesiąc, będzie przyznawał im dodatkowe 50 GB internetu. Ponadto z oferty Orange Flex mogą korzystać klienci firmowi.

Podsumowanie + ankieta

Obecnie najtańszą, ale tylko do końca listopada 2022 roku, ofertę ma Heyah. Za 30 złotych również można kupić lepszą ofertę niż w Orange Flex, bo z 10 GB więcej internetu, choć bez dostępu do technologii 5G (co obecnie nie ma wielkiego znaczenia) i eSIM.

Tak samo lepszą cenowo niż Orange Flex ofertę ma Mobile Vikings, bo za 35 złotych daje 60 GB (zamiast 45 GB), a 80 GB za 45 złotych (vs 50 złotych za tyle samo GB). Ponadto nowi klienci przez pierwsze trzy miesiące dostaną rabat 50% na subskrypcję, a nie tylko pierwszy miesiąc za 1 złoty.

Trzeba jednak równocześnie zauważyć, że Orange Flex ma najbardziej „wszechstronną” ofertę, ponieważ daje w pakiecie Social pass i do tego eSIM za 0 złotych, w przeciwieństwie do Heyah i Mobile Vikings. Ponadto w Orange Flex dostępny jest pakiet z aż 150 GB internetu i specjalna oferta dla studentów oraz Klub Flex, dzięki któremu można oszczędzić i zyskać dodatkowe benefity. I w końcu z Orange Flex mogą też korzystać klienci firmowi.

Trudno zatem wskazać jednoznacznie najlepszą ofertę, gdyż wszystko zależy od Waszych potrzeb. Jeśli szukacie najtańszej oferty – ma ją Heyah, choć przy okazji warto przypomnieć, że Vectra na Black Friday 2022 oferuje abonament za 15 złotych z 10 GB internetu.

Mobile Vikings wygrywa ceną z Orange Flex, ale Flex ma pakiet ze 150 GB internetu i benefity, których pozostała dwójka nie zapewnia. Z drugiej strony w T-Mobile już od 65 złotych miesięcznie można mieć abonament bez limitu danych, choć z umową na 24 miesiące, co nie daje takiej swobody jak subskrypcje.

Dajcie koniecznie znać w naszej ankiecie, która oferta jest Waszym zdaniem najlepsza z Waszej perspektywy.

Twoim zdaniem najlepszą ofertę ma: