HBO Max grafika
Źródło: HBO

HBO Max może zniknąć szybciej niż się spodziewaliśmy. Co dalej?

Na polskim rynku VOD jest tłoczno, szczególnie że regularnie w Polsce uruchamiane są kolejne platformy. W niedalekiej przyszłości jedna z nich zniknie, aby zrobić miejsce dla nowej, bogatszej w zawartość. Okazuje się, że może to nastąpić szybciej niż zapowiadano.

HBO Max zniknie z rynku szybciej niż zapowiadano

Mniej niż tydzień po uruchomieniu HBO Max w Polsce 8 marca 2022 roku dowiedzieliśmy się, że platforma zostanie połączona z Discovery+. Tutaj warto wspomnieć, że jej właścicielem jest Warner Bros. Discovery, amerykańskie przedsiębiorstwo, które powstało w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery w kwietniu 2022 roku. Należy do niego również Grupa TVN, która sprawuje pieczę nad serwisem Player.

VOD HBO Max subskrypcja cena opłata promocja oferta fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

Początkowo nie było wiadomo, jaką wizję ma Warner Bros. Discovery. Dopiero kilka miesięcy później, w sierpniu 2022 roku, dowiedzieliśmy się, że z połączenia HBO Max i Discovery+ powstanie całkowicie nowa platforma, która zostanie udostępniona w Stanach Zjednoczonych już latem 2023 roku. Jeszcze w przyszłym roku miała wystartować w Ameryce Łacińskiej, a w Europie w 2024 roku.

Pierwotny harmonogram uległ jednak zmianie, o czym poinformował CEO Warner Bros. Discovery, David Zaslav. Ogłosił on oficjalnie, że połączenie HBO Max i Discovery+ może zostać przesunięte na wiosnę 2023 roku, czyli o jeden kwartał do przodu. Jeżeli faktycznie tak się stanie, nowa platforma z wideo na żądanie może też zadebiutować na innych rynkach (tj. poza Stanami Zjednoczonymi) wcześniej niż zapowiadano.

Ilu użytkowników w Polsce ma HBO Max?

W sierpniu 2022 roku HBO Max był drugim najpopularniejszym serwisem VOD w Polsce – skorzystało z niego blisko 4,5 mln użytkowników. Liderem niezmiennie pozostał Netflix z ponad 12,7 mln widzów, a podium zamknął Disney+, który odwiedziło prawie 3,8 mln użytkowników. Zaraz za nim ulokował się Player z niemalże 3 mln oglądających.

Połączenie HBO Max z Discovery+ będzie kolejnym, wielkim wydarzeniem w historii tego serwisu. Zastąpił on bowiem HBO GO, który otworzył się na wszystkich klientów w marcu 2018 roku. Za kilkanaście miesięcy jego subskrybentów czeka kolejna „przesiadka”, która dodatkowo najpewniej obejmie również użytkowników Playera, ponieważ – jak zostało wspomniane – jest on produktem jednej grupy kapitałowej.

Tymczasem polscy użytkownicy mogą przygotowywać się na wejście do kraju nad Wisłą innej, bogatej w zawartość platformy z wideo na żądanie. Wczoraj bowiem dowiedzieliśmy się, że w lutym 2023 roku wystartuje w Polsce serwis SkyShowtime, który jest wspólnym przedsięwzięciem Showtime (Paramount Global) i Sky Group (Comcast) i zaoferuje dostęp do treści od m.in. studiów DreamWorks Animation, Paramount Pictures i Universal Pictures oraz Nickelodeon.