maszt stacja bazowa nadajnik BTS T-Mobile logo
fot. Pixabay, T-Mobile

T-Mobile zaczyna przegrywać z konkurencją

Wielokrotnie T-Mobile lokowało się na pierwszym miejscu w rankingach dostawców najszybszego internetu mobilnego. Końcówka zeszłego i początek nowego roku nie okazał się jednak udany dla tego operatora. Konkurencja jest lepsza.

T-Mobile zaczyna zostawać w tyle za konkurencją

Jeszcze nie tak dawno, bo od lipca aż do listopada 2022 roku T-Mobile brylowało w rankingach SpeedTest.pl, zapewniając najwyższą średnią prędkość pobierania danych. Według najnowszego, za styczeń 2023 roku, operator spadł na trzecie miejsce pod tym względem. Podobnie było też miesiąc wcześniej, tj. w grudniu 2022 roku. Wówczas najlepszy okazał się Play, natomiast początek nowego roku przyniósł pierwszą pozycję Orange.

Orange Play Plus T-Mobile prędkość internetu mobilnego styczeń 2023 roku SpeedTest.pl fot. Tabletowo.pl
Ranking prędkości internetu mobilnego – styczeń 2023 roku (fot. Tabletowo.pl)

Nieco lepiej, ale wciąż nie najlepiej T-Mobile poradziło sobie w rankingu najwyższej średniej prędkości wysyłania danych, bowiem ulokowało się na drugim miejscu za Play. W przypadku opóźnienia spadło zaś na trzecią lokatę. Marnym pocieszeniem dla tego operatora jest fakt, że nie jest ostatni, gdyż ostatnia pozycja jak zwykle przypadła Plusowi.

Plus natomiast – można powiedzieć – klasycznie zajął fotel lidera w rankingu prędkości pobierania danych w technologii 5G, bowiem dzięki temu, że wydzielił na jej potrzeby dedykowane pasmo 2600 MHz, które nie jest współdzielone ze standardem 4G LTE, jest w stanie zapewnić pobieranie danych na poziomie przekraczającym 100 Mbit/s. Pozostali operatorzy nie są w stanie dogonić Plusa – szczególnie T-Mobile z ostatniego miejsce.

Orange Play Plus T-Mobile prędkość internetu mobilnego 5G styczeń 2023 roku SpeedTest.pl fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy spojrzymy na prędkość wysyłania danych i opóźnienia w sieci 5G – okazuje się, że Plus, który zapewnił najszybszą prędkość pobierania danych, pozostał daleko w tyle w pozostałych, nie mniej ważnych aspektach, a wynik 17,4 Mbit/s jest wręcz opłakany, ale niestety podobny jak w poprzednich miesiącach, odkąd SpeedTest.pl publikuje osobne rankingi dla 5G.

T-Mobile trzyma jednak najwyższy poziom na rynku internetu stacjonarnego

Podczas gdy T-Mobile niespecjalnie błyszczy w przypadku prędkości internetu mobilnego, o tyle na rynku domowego ani myśli oddać pozycji lidera. Styczeń 2023 roku jest kolejnym miesiącem z rzędu (już dziewiątym), kiedy to właśnie niemiecki operator osiągnął najlepszy wynik średniej prędkości pobierania danych. Standardowo zaś INEA wygrała w przypadku średniej prędkości wysyłania danych, jako że jej klienci korzystają z łącz symetrycznych i INEA nie ma tu realnej konkurencji. W TOP 3 znalazło się jeszcze UPC, natomiast w TOP 5 również Vectra i Orange.

T-Mobile INEA UPC Vectra Orange Netia Play Plus internet domowy prędkość ranking styczeń 2023 roku SpeedTest.pl fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

Powyższy ranking powstał na podstawie pomiarów dla operatorów stacjonarnych oraz mobilnych w ramach połączeń przez router lub modem USB. Osobno SpeedTest.pl publikuje ranking internetu światłowodowego FTTH, w którym – jak zwykle – króluje Orange, przynajmniej pod względem średniej prędkości pobierania, gdyż INEA zgarnęła koronę w kwestii średniej prędkości wysyłania (ponownie: łącza symetryczne) i opóźnienia.

internet światłowodowy FTTH Orange Netia INEA T-Mobile Toya prędkość ranking styczeń 2023 roku SpeedTest.pl fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl