Xiaomi MIUI 13 logo
źródło: Xiaomi

Te smartfony Xiaomi mają nie dostać MIUI 13.5

Xiaomi oficjalnie zaprezentowało MIUI 13 w Chinach 28 grudnia 2021 roku, natomiast MIUI 13 Global miesiąc później, 26 stycznia 2022 roku. Jeszcze w tym roku spodziewamy się aktualizacji do MIUI 13.5. Właściciele tych smartfonów nie powinni jednak jej oczekiwać, ponieważ podobno jej nie dostaną.

Te smartfony Xiaomi (podobno) nie dostaną aktualizacji do MIUI 13.5

Xiaomi postanowiło wydawać „połowiczną” aktualizację swojego interfejsu, aby dostarczyć użytkownikom zestaw nowych funkcji i optymalizacji przed udostępnieniem kolejnego wydania autorskiej nakładki. Pierwszą tego typu aktualizacją było MIUI 12.5, po czym producent przygotował MIUI 12.5 Enhanced.

Spodziewamy się, że jeszcze w tym roku zostanie udostępnione MIUI 13.5, jednak nie posiadaczom tych smartfonów. Według informacji, przekazywanych przez serwis Mi 24×7, aktualizacja nie trafi do właścicieli następujących modeli:

smartfon Xiaomi Mi 9 smartphone fot. Tabletowo.pl
Xiaomi Mi 9. Pamiętacie go jeszcze? A może ktoś wciąż używa tego smartfona? Podobno nie dostanie aktualizacji do MIUI 13.5 (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Wynika z tego, że aktualizacja nie trafi zatem do posiadaczy smartfonów z systemem Android 11 – Xiaomi miało już zakończyć wsparcie dla urządzeń z tym oprogramowaniem. Należy jednak zaznaczyć, że podana powyżej lista jest nieoficjalna – nie pochodzi bezpośrednio od producenta. Według serwisu Mi 24×7, kolejne wersje MIUI są coraz bardziej zależne od Androida i dodawanie do nich nowych funkcji bez aktualizacji systemu jest podobno coraz trudniejsze, dlatego Xiaomi może zrezygnować z udostępnienia MIUI 13.5 dla ww. modeli z Androidem 11.

Na razie trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dopiero zaczął się proces udostępniania MIUI 13 Global dla smartfonów Xiaomi i Redmi. Poniżej znajdziecie oficjalną listę modeli, dla których przewidziano aktualizację w pierwszym kwartale 2022 roku. Harmonogram dla innych urządzeń ma zostać opublikowany „wkrótce”.

MIUI 13 Global harmonogram aktualizacji
Lista pierwszych smartfonów Xiaomi i Redmi, które otrzymają aktualizację do MIUI 13 w pierwszym kwartale 2022 roku (źródło: MIUI)

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Xiaomi zaanonsuje MIUI 13.5, ale raczej nie nastąpi to w najbliższych miesiącach – prawdopodobnie najwcześniej w drugiej połowie 2022 roku, aczkolwiek producent nie ma stałego cyklu wydawniczego w przypadku MIUI, dlatego trudno podać konkretniejszy termin premiery kolejnej dużej aktualizacji.

Przy okazji warto przypomnieć, że osoby, które kupią Xiaomi 12 i Xiaomi 12 Pro, mogą spodziewać się trzech aktualizacji Androida i poprawek bezpieczeństwa przez cztery lata.