dziewczyna girl woman fitness ćwiczenia siłownia siła
fot. MART PRODUCTION / Pexels

Ten smartfon nie ma sobie równych. Jest królem

Producenci nieustannie ścigają się ze sobą, aby to właśnie ich smartfon był tym „naj”. Lider może być tylko jeden, przynajmniej pod względem wydajności, którą regularnie monitoruje AnTuTu. Benchmark opublikował listę najwydajniejszych urządzeń z systemami Android i iOS w maju 2022 roku. Który model wspiął się na wyżyny?

Taki smartfon jest tylko jeden

Majowy ranking najwydajniejszych flagowców z Androidem znowu zdominowały modele z procesorem Qualcomm Snadpragon 8 Gen 1, aczkolwiek w najnowszym benchmarku pojawiają się aż dwa smartfony z układem MediaTek Dimensity 9000, podczas gdy w kwietniowym zestawieniu był tylko jeden – obok (ponownie) vivo X80 jest to vivo X80 Pro. Co ciekawe, ten ostatni został dwukrotnie uwzględniony w majowym TOP 10 AnTuTu, bowiem w Chinach jest dostępny w dwóch wersjach, zarówno z topowym SoC Qualcomma, jak i MediaTeka.

Królem majowego rankingu najwydajniejszych flagowców z Androidem według AnTuTu jest smartfon Black Shark 5 Pro, aczkolwiek mimo wszystko trzeba zauważyć, że tylko nieznacznie wyprzedził on konkurenta z drugiego miejsca, czyli Nubię REDMAGIC 7 Pro. Różnica niespełna 16 tysięcy punktów przy wynikach przekraczających milion punktów to „groszowe sprawy”. Bariery miliona nie przekroczyły tylko trzy smartfony – vivo X Note, vivo X80 Pro z procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 i motorola edge X30.

najwydajniejsze flagowe smartfony z Androidem Chiny maj 2022 roku AnTuTu
źródło: AnTuTu

Najwydajniejsze smartfony i tablety z iOS

A skoro mówimy już o najwydajniejszych flagowcach z Androidem, to warto od razu spojrzeć na TOP 10 najwydajniejszych urządzeń z iOS według AnTuTu. Widać wyraźnie, że iPady z procesorem Apple M1 zostawiły pozostałe iSprzęty daleko w tyle, szczególnie iPady Pro, które „wykręciły” w maju 2022 roku średnio ~1200000 punktów.

najwydajniejsze smartfony tablety iUrządzenia z iOS Chiny maj 2022 roku AnTuTu
źródło: AnTuTu

Widać również, że smartfony z serii iPhone 13 osiągnęły średnio ~830 tysięcy punktów, czyli znacznie mniej niż najnowsze flagowce z Androidem oraz układami Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 i MediaTek Dimensity 9000. I tu robi się ciekawie, ponieważ sytuacja niekoniecznie musi się zmienić po premierze linii iPhone 14, gdyż mówi się, że iPhone 14 i iPhone 14 Max mają otrzymać ten sam lub tylko nieznacznie poprawiony SoC Apple Bionic A15, a jedynie iPhone 14 Pro i 14 Pro Max dostaną nowy Apple Bionic A16. Pojawiły się też informacje, że „nowy Apple Bionic A15” zostanie nazwany Apple Bionic A16, a całkowicie nowy, flagowy procesor – Apple Bionic A16 Pro.

Najwydajniejsze, sub-flagowe smartfony i średniopółkowce z Androidem

AnTuTu opublikowało również TOP 10 najwydajniejszych, sub-flagowych smartfonów z Androidem oraz TOP 10 najwydajniejszych średniopółkowców. W pierwszym z ww. rankingów dominują modele z procesorem MediaTek Dimensity 8100 – jedynie dwa mają układ Qualcomm Snapdragon 870. W drugim zestawieniu zaś większość smartfonów ma SoC Qualcomm Snapdragon 778G i Snapdragon 778G+, a tylko jeden MediaTek Dimensity 900.