fot. Pexels

Ten operator oferuje najszybszy internet mobilny i stacjonarny. Jak wypada konkurencja na jego tle?

Każdy internauta chce mieć jak najszybszy internet. Jego prędkość zależy od wielu czynników, w tym technologii, w jakiej świadczony jest dostęp do sieci. Według najnowszego rankingu SpeedTest.pl, fotel lidera w aż dwóch kategoriach zajmuje jeden i ten sam operator.

Który operator oferuje najszybszy internet mobilny? (lipiec 2022)

Zwycięzcą lipcowego rankingu dostawców internetu mobilnego wygrało T-Mobile, ponieważ w lipcu 2022 roku zapewniło średnią prędkość pobierania na poziomie 43,1 Mbit/s. Na drugim miejscu znalazł się Play z wynikiem 42,1 Mbit/s, a na trzecim Orange z rezultatem 41,3 Mbit/s. Zestawienie zamyka Plus, który jako jedyny z Wielkiej Czwórki nie przekroczył progu 40 Mbit/s – średnia to 38,3 Mbit/s.

W przypadku średniej prędkości wysyłania danych liderem jest Play z wynikiem 10,5 Mbit/s. Następnie ex aequoT-Mobile i Orange, ponieważ obaj w lipcu 2022 roku zapewnili średnią prędkość na poziomie 10,1 Mbit/s. Ostatni – ponownie – jest Plus (9,4 Mbit/s). Najniższy średni ping (opóźnienie) zanotowano zaś u Orange (29 ms), a najwyższy (znów) u Plusa (38 ms).

najszybszy internet mobilny lipiec 2022 operatorzy T-Mobile Play Orange Plus SpeedTest.pl
źródło: SpeedTest.pl

Co ważne, ww. ranking powstał na podstawie pomiarów w sieciach 3G, 4G i 5G. Tutaj warto przypomnieć, że zarówno w technologii 3G, jak i 5G Plus zapewnia najwyższą średnią prędkość pobierania (w przypadku tej drugiej zdecydowanie wyższą niż konkurencja), jednak – jak widać – po uśrednieniu wyników wypada najsłabiej na tle swoich rywali.

Który operator oferuje najszybszy internet stacjonarny/domowy? (lipiec 2022)

T-Mobile ulokowało się na pierwszym miejscu również pod względem średniej prędkość pobierania danych na łączach stacjonarnych – w lipcu 2022 roku było to 214,8 Mbit/s. Niewiele niższy wynik widać w UPC i INEA (odpowiednio 202,4 Mbit/s i 201 Mbit/s). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że INEA niezmiennie zapewnia swoim klientom najwyższą prędkość wysyłania danych – jest to możliwe dzięki oferowaniu im łącz symetrycznych.

najszybszy internet domowy stacjonarny lipiec 2022 operatorzy T-Mobile INEA UPC Vectra Orange Multimedia Netia Play T-Mobile Plus SpeedTest.pl
źródło: SpeedTest.pl

Trzeba jednak odnotować, że ww. zestawienie to ogólny ranking. SpeedTest.pl udostępnił również raport na temat średnich prędkości i opóźnienia u operatorów ogólnopolskich – tutaj liderem jest już UPC ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 201 Mbit/s. Na drugim miejscu znalazła się Vectra (178,9 Mbit/s), a na trzecim Orange (151,1 Mbit/s). Z kolei najwyższą średnią prędkość wysyłania danych zapewniła swoim klientom Netia (55,8 Mbit/s).

najszybszy internet domowy stacjonarny lipiec 2022 operatorzy ogólnopolscy T-Mobile INEA UPC Vectra Orange Multimedia Netia Play T-Mobile Plus
źródło: SpeedTest.pl

Warto spojrzeć również na ranking operatorów ogólnopolskich, którzy dostarczają najszybszy internet domowy w technologii FTTH (ang. Fiber To The Home), tj. światłowód. W tym zestawieniu wygrywa Orange ze średnią prędkością pobierania na poziomie 244 Mbit/s i średnim opóźnieniem 11 ms. Na drugim miejscu znajduje się Netia z wynikiem 230,3 Mbit/s, która natomiast zapewniła najwyższą średnią prędkość wysyłania danych – 98,1 Mbit/s.

najszybszy internet światłowodowy Orange Netia lipiec 2022 SpeedTest.pl
źródło: SpeedTest.pl