BMW serii 7
(fot. BMW)

Smartfony z Androidem stały się jeszcze lepszymi kluczykami do nowych BMW

Funkcja cyfrowego kluczyka jest już od dłuższego czasu dostępna na wybranych smartfonach z Androidem. Natomiast teraz właściciele nowych BMW, którzy mają też odpowiednie modele smartfonów, będą mogli korzystać z technologii UWB.

Smartfon z Androidem może zostać w kieszeni

W założeniach cyfrowy kluczyk ma zastąpić ten klasyczny. Nie chodzi o całkowite wyparcie tego drugiego, ale o zapewnienie kierowcom możliwości pozostawienia fizycznego kluczyka w domu i zabrania ze sobą tylko cyfrowego odpowiednika, zapisanego w pamięci smartfona. Wypada tutaj wspomnieć, że cyfrowy kluczyk ma kilka dodatkowych funkcji, jak przykładowo wygodna możliwość jego udostępnienia rodzinie lub znajomym – możemy go wysłać w wiadomości.

W samochodach BMW funkcja została ogłoszona w 2020 roku i początkowo trafiła w ręce użytkowników iPhone’ów i Apple Watchy. Następnie bawarski producent poinformował, że wprowadza ją też na smartfony z Androidem, a także ogłosił obsługę technologii UWB, ale tylko na urządzeniach Apple.

W przypadku smartfonów z Androidem musieliśmy trochę dłużej poczekać na BMW Digital Key Plus z możliwością korzystania z technologii UWB. Dopiero teraz Niemcy pochwalili się, że wygodniejsza wersja cyfrowego kluczyka jest dostępna na wybranych smartfonach. Oczywiście konieczne jest również posiadanie BMW, które obsługuje technologię UWB – niektóre modele mają tylko NFC do obsługi cyfrowego kluczyka.

BMW cyfrowy kluczyk Android UWB
(fot. BMW)

Największą zaletą wprowadzenia UWB jest brak konieczności wyjmowania smartfona z kieszeni. W przypadku cyfrowego kluczyka z NFC trzeba bowiem wyjąć smartfon i przyłożyć do wyznaczonego miejsca – dotyczy to zarówno odblokowania zamka, jak i uruchomienia silnika. Gdy natomiast korzystamy z technologii UWB, wystarczy, że znajdziemy się w zasięgu samochodu, a będziemy mogli otworzyć drzwi i uruchomić silnik.

BMW w opublikowanym komunikacie dodaje, że technologia charakteryzuje się bardzo precyzyjną lokalizacją przy maksymalnym możliwym bezpieczeństwie. Precyzja UWB zapewnia również, że praktycznie wyeliminowane jest ryzyko ataków przekaźnikowych, w których sygnał radiowy zostaje zagłuszony lub przechwycony.

Tylko na wybranych smartfonach

Po pierwsze trzeba mieć nowe BMW, które obsługuje technologię UWB – np. iX. Po drugie wymagany jest też odpowiedni model smartfona – Galaxy S23+, Galaxy S23 Ultra, Galaxy S22+, Galaxy S22 Ultra, Galaxy S21+, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Z Fold 4, Galaxy Z Fold 3, Galaxy Note 20 Ultra, Google Pixel 7 Pro lub Pixel 6 Pro.

Dodatkowo w przypadku urządzeń Samsunga musi być dostępna usługa Samsung Wallet. Natomiast na Pixelach do przechowywania cyfrowego kluczyka wykorzystywany jest Portfel Google.