Xiaomi 12 Xiaomi 12 Pro front screen display
źródło: Xiaomi Weibo

Xiaomi ujawniło tajemnice Xiaomi 12 jeszcze przed premierą!

Przez wiele tygodni, kiedy pojawiały się nieoficjalne informacje, Xiaomi milczało jak grób. Wystarczyło jednak tylko, że oficjalnie zapowiedziało rychłą premierę Xiaomi 12 i natychmiast rozwiązało worek ze szczegółami na temat swojego najnowszego flagowca. Tym nas już nie zaskoczy.

Reklama

Tym Xiaomi 12 już Was nie zaskoczy

To standardowa procedura – większość producentów, w tym niemal wszyscy z chińskim rodowodem, jeszcze przed oficjalną premierą nowych smartfonów zdradza kilka szczegółów na ich temat. W tym przypadku jest to szczególnie interesujące, ponieważ mówimy o jednym z najbardziej oczekiwanych flagowców na rynku.

Producent oficjalnie zapowiedział, że 28 grudnia 2021 roku zadebiutują dwa modele – Xiaomi 12 i Xiaomi 12 Pro. Oba zostaną wyposażone w topowy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Co więcej, firma opublikowała rozległy artykuł, w którym omawia kwestię wydajności nadchodzących flagowców.

Możemy przeczytać w nim na przykład, że dzięki wykorzystaniu 4-nm litografii Samsunga wydajność CPU wzrosła o 20%, a pobór energii zmniejszył o 30%. Ponadto po raz pierwszy wykorzystano architekturę ARMv9 oraz trzy klastry rdzeni: Cortex-X2 3,0 GHz + 3x Cortex-A710 2,5 GHz + 4x Cortex-A510 1,8 GHz.

Z przeprowadzonych przez Xiaomi Lab testów wynika, że szczytowa wydajność rdzenia Cortex-X2 wzrosła o 16% względem Cortex-X1 w Snapdragonie 888. Z kolei wydajność rdzeni Cortex-A710 zwiększyła się o 11% w porównaniu do Cortex-A78, a rdzeni Cortex-A510 aż o 34% względem Cortex-A55. We wszystkich przypadkach odnotowano też wyższą wydajność energetyczną, tj. lepszy współczynnik poboru energii do wydajności.

Zastosowanie platformy mobilnej Snapdragon 8 Gen 1 zapewni również znacznie lepsze doznania podczas grania dzięki nowemu Adreno GPU. Grafika renderowana jest szybciej o 30% niż przez Adreno 660 w Snapdragonie 888, a jednocześnie pobór energii zmniejszył się o 25% przy takiej samej wydajności przetwarzania grafiki.

Podobnie imponująco zwiększyła się wydajność silnika sztucznej inteligencji – nawet czterokrotnie, a także szybkość pobierania danych z wykorzystaniem modemu 5G Snapdragon X65. W sieci piątej generacji download teoretycznie może osiągnąć poziom aż 10 Gbit/s, natomiast upload do 3,5 Gbit/s.

Producent zapowiedział też, że Xiaomi 12 zostanie wyposażony w wyświetlacz, który otrzymał najwyższą ocenę A+ od DisplayMate i ustanowił 15 nowych rekordów jakości ekranu. Firma zdradziła, że zapewni on m.in. wysokie ppi, 10-bitową głębię kolorów, wysoki kontrast, 16000 poziomów jasności i zostanie pokryty szkłem Corning Gorilla Glass Victus.

Wiadomo już też, że wyświetlacz w Xiaomi 12 będzie miał rozdzielczość 1080p. Producent nie zdecydował się na wyższą, aby zapewnić użytkownikom satysfakcjonujący czas pracy na jednym ładowaniu, a ekran jest jednym z najbardziej prądożernych podzespołów i przy okazji również kosztownych. Niska rozdzielczość zostanie jednak wynagrodzona wysoką jakością i topowymi parametrami.

Jeszcze przed oficjalną premierą dowiedzieliśmy się także, że Xiaomi 12 zaoferuje ekran o przekątnej 6,28 cala i smartfon będzie miał szerokość 69,9 mm, podczas gdy iPhone 13 z 6,1-calowym wyświetlaczem ma 71,5 mm szerokości.

Producent zapowiedział też, że Xiaomi 12 nie będzie miał problemu z uchwyceniem szybko poruszających się obiektów – dział badań i rozwoju opracowywał tę technologię przez dwa lata. Nosi ona nazwę „Xiaomi Image Brain”.

Ponadto dowiedzieliśmy się również, że smartfon zostanie wyposażony w gęsto upakowaną płytę główną (ma to być najmniejsza i najbardziej skondensowana płyta główna w smartfonie z modemem 5G) i wydajny system rozpraszania ciepła, wykorzystujący m.in. komorę parową o powierzchni 2600 mm2, a także „szybko ładującą się baterię o najwyższej gęstości”.

Oficjalna premiera (w Chinach) już za kilka dni – 28 grudnia 2021 roku.