modem 5G Qualcomm Snapdragon X65
modem 5G Qualcomm Snapdragon X65 (źródło: Qualcomm)

Nowy modem 5G Snapdragon X65 będzie ściągać dane z prędkością nawet 10 Gbit/s!

Modem 5G Qualcomm Snapdragon X65 jest najnowszym modemem amerykańskiego giganta, stworzonym z myślą o obsłudze sieci piątej generacji. Producent nieustannie podnosi sobie (i konkurencji) poprzeczkę – teraz dotarła ona aż do 10 Gbit/s.

Modem 5G Qualcomm Snapdragon X65

Niewątpliwie najważniejszy w przypadku tego modemu jest fakt, że jest jest to pierwszy na świecie modem 5G, który obsłuży pobieranie danych z prędkością nawet 10 Gbit/s. Dla porównania, poprzednia generacja, tj. Qualcomm Snapdragon X60, który został zintegrowany z platformą mobilną Qualcomm Snapdragon 888, potrafi pobierać dane maksymalnie z prędkością „zaledwie” 7,5 Gbit/s. Niewiele lepiej radzi sobie zaprezentowany przed kilkoma dniami modem MediaTek M80 5G – w jego przypadku downlink wynosi do 7,67 Gbit/s.

modem 5G Qualcomm Snapdragon X65
źródło: Qualcomm

Co ciekawe, modem 5G Qualcomm Snapdragon X65 oparto na architekturze, która pozwala go ulepszać, rozszerzać funkcjonalność i dostosowywać do różnych segmentów 5G. Dzięki temu zapewni on wsparcie dla przyszłych rozwiązań i technologii, co pozwoli wydłużyć żywot tego modemu oraz koszty jego użytkowania.

Ponadto modem 5G Qualcomm Snapdragon X65 zawiera moduł anteny Qualcomm QTM545 czwartej generacji, która w połączeniu z systemem RF zapewnia wsparcie dla wszystkich globalnych częstotliwości mmWave, w tym nowego pasma n256 (41 GHz). Co ciekawe, mimo większych możliwości, gabarytowo jest tak samo mała jak poprzednia generacja.

Modem 5G Qualcomm Snapdragon X65 obsługuje też mnóstwo różnych kombinacji agregacji pasm częstotliwości, w tym także w przypadku mmWave i Sub-6GHz, wykorzystując technologie FDD i TDD.

https://youtu.be/m0Xr3Zl-1uE

Modem 5G Qualcomm Snapdragon X62

Co ciekawe, przy okazji premiery modemu 5G Snapdragon X65, Qualcomm zaanonsował też modem 5G Qualcomm Snapdragon X62. Różni się on tym, że obsługuje pobieranie danych maksymalnie z prędkością „zaledwie” 4,6 Gbit/s, a także brakiem wsparcia dla agregacji pasm częstotliwości w sieciach mmWave i Sub-6GHz.

Wygląda więc na to, że modem 5G Qualcomm Snapdragon X62 jest przeznaczony do nieflagowych smartfonów, aczkolwiek jemu producent poświęcił wyjątkowo mało uwagi, więc przekonamy się o tym dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku.

Qualcomm podał bowiem, że aktualnie nowe modemy 5G są testowane przez jego klientów, a ich komercjalizacji Amerykanie spodziewają się najwcześniej dopiero pod koniec 2021 roku.