procesor Qualcomm Snapdragon 888 processor
Qualcomm Snapdragon 888 (źródło: Qualcomm)

Jaki jest i co oferuje Qualcomm Snapdragon 888? My już to dobrze wiemy!

Qualcomm nie ma w zwyczaju od razu odkrywać wszystkich kart, przynajmniej w przypadku flagowych procesorów. Najnowszy Qualcomm Snapdragon 888 został oficjalnie zapowiedziany już wczoraj, ale dopiero dziś producent zdradził więcej informacji na jego temat. Teraz nie ma już przed nami żadnych tajemnic.

Qualcomm deklaruje, że nowy procesor Snapdragon 888 wprowadzi nową jakość i będzie stanowił punkt odniesienia w segmencie flagowych smartfonów. Producent zapewnia też, że zawiera on wiodące w branży innowacje technologiczne w obszarze 5G, sztucznej inteligencji, mobilnego gamingu oraz aparatów.

Jaki jest i co oferuje Qualcomm Snapdragon 888

Najnowsza platforma mobilna Qualcomma (tak formalnie nazywane są procesory tej firmy) oferuje zintegrowany modem 5G Snapdragon X60, który obsługuje sieci piątej generacji zarówno w technologii Sub-6GHz, jak i mmWave (fale milimetrowe). Według deklaracji producenta, za jego pośrednictwem można pobierać dane z prędkością nawet 7,5 Gbit/s (wysyłanie do 3 Gbit/s). Ponadto, jeśli chodzi o łączność, obsługiwane są również technologie Bluetooth 5.2 oraz WiFi 6 i WiFi 6E.

Na pokładzie platformy mobilnej Qualcomm Snapdragon 888 znajduje się też Qualcomm Spectra 580 ISP i warto tu dodać, że jest to pierwszy układ z serii Snapdragon z potrójnym procesorem sygnału obrazu, dzięki czemu użytkownik będzie mógł w jednym czasie nagrywać trzy filmy w rozdzielczości 4K HDR albo zrobić trzy zdjęcia w 28 Mpix (przepustowość może osiągnąć poziom 2,7 gigapikseli na sekundę). Ponadto jest to pierwsza platforma mobilna, która umożliwia wykonywanie fotografii w prawdziwym 10-bit HDR.

procesor Qualcomm Snapdragon 888 processor
Qualcomm Snapdragon 888 (źródło: Qualcomm)

Jeśli zaś chodzi o wydajność, Qualcomm Snapdragon 888 bazuje na rdzeniach Kryo 680 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,84 GHz (przynajmniej jeden to zmodyfikowany ARM Cortex-X1) i jest produkowany z wykorzystaniem 5-nm procesu technologicznego. Za renderowanie grafiki odpowiedzialne jest zaś Adreno 660 GPU, które ma wykonywać swoje zadania o 35% szybciej.

Z ciekawszych informacji można jeszcze wymienić obsługę rejestrowania zdjęć w rozdzielczości 12 Mpix z prędkością do 120 klatek na sekundę, pojedynczych aparatów o rozdzielczości do 200 Mpix, wyświetlaczy o rozdzielczości QHD+ z częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie 144 Hz oraz technologii szybkiego ładowania Quick Charge 5.

Pierwsze smartfony z platformą mobilną Qualcomm Snapdragon 888 mają zadebiutować na rynku już w pierwszym kwartale 2021 roku. Zainteresowani nią są wszyscy najpopularniejsi producenci, więc klienci będą mieli z czego wybierać.