samsung galaxy s25 plus smartfon

Samsung zawstydził konkurencję. Pomogła mu… Unia Europejska

Trzeba przyznać, że wygląda to dziwnie i… wręcz nieprawdopodobnie. Wszystko jest jednak zgodne z literą prawa. Smartfony Samsunga błyszczą, podczas gdy urządzenia konkurencji pozostają w tyle, niektóre bardzo daleko.

Smartfony Samsunga zawstydziły telefony innych marek

Smartfony Samsunga często świetnie radzą sobie w bezpośredniej konfrontacji z urządzeniami innych firm, lecz trudno nazwać je „bezkonkurencyjnymi”. No, może jedynie flagowce z rodziny Galaxy S Ultra takie są ze względu na rysik S Pen, aczkolwiek już wkrótce mogą stracić ten atut.

Nieoczekiwanie okazuje się, że smartfony Samsunga mają ogromną przewagę nad telefonami innych marek w kwestii trwałości akumulatora. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że od 20 czerwca 2025 roku każdy smartfon i tablet, sprzedawany na terenie Unii Europejskiej, musi mieć etykietę energetyczną.

Jednym z jej elementów jest informacja o trwałości akumulatora, którą określa liczba cykli naładowania i rozładowania, po jakiej bateria zachowa co najmniej 80% pierwotnej pojemności. Według Samsunga w przypadku kilkunastu jego urządzeń liczba cykli wynosi aż… 2000. Dotyczy to konkretnie:

Z kolei w przypadku modeli Galaxy A26 i Galaxy A16 Samsung podaje, że ich akumulatory zachowają co najmniej 80% pierwotnej pojemności po 1200 cyklach ładowania. Dla porównania, tak to wygląda u konkurencji (w kolejności alfabetycznej):

Jak to możliwe, że smartfony Samsunga mają znacznie trwalsze akumulatory niż telefony innych marek?

Podane powyżej informacje pochodzą z bazy na stronie Komisji Europejskiej. Nie wiadomo, dlaczego w przypadku większości urządzeń Samsunga liczba cykli jest diametralnie wyższa niż u konkurencji.

Przepisy zabraniają stosowania sztuczek, tj. mechanizmów, wykrywających procedurę testową w celu zafałszowania wyników (z czym mieliśmy do czynienia w przypadku benchmarków). Zakazane jest też tworzenie scenariuszy procedury testowej przez producentów i dystrybutorów.

Sposób testowania trwałości akumulatorów jest dokładnie opisany w przepisach. Tak samo jest sprawdzany ten aspekt w przypadku każdego smartfona i tabletu, który ma być sprzedawany w Unii Europejskiej.