(fot. EverythingApplePro)

iPhone’y 12 zapowiadają się naprawdę interesująco! Oto wszystko, co wiemy

Nowe iPhone’y nie będą rewolucją, ale – jak wynika z nieoficjalnych informacji – możemy otrzymać największy zestaw zmian od premiery jubileuszowego iPhone’a X.

Jesienią zobaczymy przynajmniej cztery nowe iPhone’y

Apple już dawno zrezygnowało z oferowania tylko jednego, topowego iPhone’a w kilku wersjach różniących się tylko kolorem obudowy i pamięcią na dane użytkownika. W 2014 roku do oferty zostały wprowadzone dwa modele – mniejszy 6 i większy 6 Plus. Z kolei trzy lata później zespół Tima Cooka pokazał trzy różne urządzenia – iPhone’a 8, iPhone’a 8 Plus i iPhone’a X. W tym roku może nastąpić kolejne rozszerzenie oferty.

Partnerem materiału jest Media Expert

iPhone 12 zadebiutuje w przynajmniej czterech różnych wersjach. (źródło: FRONT PAGE TECH)

Według wielu źródeł, które jak najbardziej należy uznać za wysoce prawdopodobne, iPhone 12 zadebiutuje w czterech różnych, podstawowych wydaniach.

Dla mniej wymagających klientów, którzy nie chcą wydawać astronomicznych pieniędzy na smartfon, zostaną przygotowane dwa „tańsze” modele – iPhone 12 z 5,4-calowym ekranem i iPhone 12 Max z 6,1-calowym wyświetlaczem. Z kolei osoby poszukujące bezkompromisowego sprzętu będą mogły wybrać między 6,1-calowym iPhonem 12 Pro a 6,7-calowym iPhone 12 Pro Max.

Ruch Apple nie powinien dziwić. Owszem, cała oferta stanie się mniej przejrzysta, ale prawdopodobnie firmie uda się spełnić podstawowy cel – sprzedać jeszcze więcej smartfonów i zwiększyć zyski.

iPhone XR, czyli najpopularniejszy smartfon 2019 roku i iPhone 11, najchętniej wybierany smartfon na początku 2020 roku, doczekają się dwóch następców – „tańszych Dwunastek”, które mogą zająć pierwsze i drugie miejsca na liście najczęściej kupowanych smartfonów.

Zmiany w wyglądzie. Co dalej z notchem?

Od 2017 roku, czyli premiery iPhone’a X, smartfony z Cupertino wyglądają niemal identycznie. Otrzymujemy prawie bezramkowe wzornictwo, duże wycięcie na górze ekranu i zaokrąglone boki. Jedyną widoczną zmianę wprowadzono w zeszłym roku – przebudowany moduł tylnej kamery.

iPhone 12 Pro Max – cztery wersje kolorystyczne. (fot. EverythingApplePro)

Tegoroczne smartfony wreszcie dostaną odświeżone wzornictwo. Zaokrąglone boki mają być zastąpione bardziej ostrymi krawędziami, inspirowanymi iPhonem 4 czy iPadem Pro. Niestety, charakterystyczny notch raczej nie zniknie. Ponadto, ma on mieć identyczny rozmiar jak starszych modelach, aczkolwiek pojawiają się wzmianki o jego zmniejszeniu.

Nie zabraknie nowych wersji kolorystycznych. Modele Pro zadebiutują w czterech kolorach – gwiezdna szarość, srebrny, złoty i granatowy, który zastąpi nocną zieleń. Z kolei w podstawowych „Dwunastkach” należy spodziewać się m.in. wersji jasnoniebieskiej, jasnopomarańczowej i fioletowej.

Lepsze wyświetlacze, potężny procesor, więcej pamięci i 5G

Najczęściej wymienianą wadą iPhone’a XR i iPhone’a 11 były zastosowane wyświetlacze. Owszem, zapewniają one najlepsze ekrany w technologii LCD na rynku smartfonów, ale pod wieloma względami odstają od droższych modeli Apple (np. XS i 11 Pro) czy konkurencji z OLED-ami.

Zmieni się to jednak w tym roku. Po pierwsze, wszystkie modele mają otrzymać wyświetlacze OLED. Po drugie, każdy ma zapewnić wysoką rozdzielczość. Ponadto, w modelach z linii Pro mają znaleźć się ekrany z odświeżaniem 120 Hz, co pozytywnie przełoży się doświadczenie z płynności pracy systemu operacyjnego i aplikacji.

We wnętrzu wszystkich iPhone’ów znajdzie się procesor Apple A14. Nowy układ z Cupertino będzie pierwszym w świecie smartfonów wykonanym w technologii 5 nm. Należy oczekiwać najwyższej wydajności na rynku, a także usprawnień związanych ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym.

iPhone 12 – nowe kolory. (fot. EverythingApplePro)

Według nieoficjalnych informacji, Apple w modelach z linii Pro zastosuje 6 GB RAM (2 GB więcej niż w poprzednikach), a podstawowe warianty mają startować z 128 GB przestrzeni na pliki (wcześniej 64 GB). Oczywiście w ofercie nie zabraknie wersji z powiększoną przestrzenią – 256 i 512 GB. Natomiast właściciele „tańszych” modeli mają otrzymać 4 GB RAM i 128 lub 256 GB na dane.

Ważną nowością we wszystkich iPhone’ach 12 będzie obsługa 5G. Owszem, sieć tej technologii nie jest jeszcze powszechna, ale zespół Tima Cooka chce w ten sposób przygotować „Dwunastki” na nadchodzące zmiany. To jak najbardziej ważna wiadomość, bowiem iPhone’y są często używane przez kilka lat.

Co ciekawe, niedawno pojawiły się plotki, że Apple ma wypuścić dwie dodatkowe wersje tańszych iPhone’ów 12, które nie dostaną wsparcia 5G – iPhone 12 4G i iPhone 12 Max 4G. W zamian, ich cena będzie jeszcze niższa.

Usprawnione kamery i skaner LiDAR

Na pleckach wszystkich iPhone’ów 12 znajdzie się kwadratowa wysepka z kamerami. W tańszych modelach otrzymamy dwie kamery – główną 64 Mpix i ultraszerokokątną. Z kolei w wariantach Pro użytkownik do dyspozycji dostanie trzy kamery – główną 64 Mpix, ultraszerokokątną i teleobiektyw.

Postawienie na 64 Mpix i inne usprawnienia, mają pozwolić na zaoferowanie większego zoomu – 3 lub 5-krotnego zoomu optycznego i ponad 10-krotnego zoomu cyfrowego. Tryb nocny ma aktywować się przy używaniu każdej kamery, również w przypadku ultraszerokiego kąta i przedniego aparatu.

W celu zapewnienia lepszych zdjęć nocnych, Apple ma zastosować jaśniejszy obiektyw ultraszerokokątny – f/1.6 zamiast obecnego f/2.4. Dodatkowo, aparat zyska czujnik Time-of-Flight, ulepszony tryb Smart HDR i nowy tryb makro.

Koncept iPhone’a 12 – niestety, prawdziwy smartfon ma wciąż posiadać notcha. (fot. ConceptsiPhone, YouTube)

W iPhone’ach 12 Pro dodany zostanie skaner LiDAR, który zadebiutował w iPadzie Pro 2020. Posłuży on do zapewnienia lepszego doświadczenia podczas korzystania z rozszerzonej rzeczywistości.

iPhone 12 – kiery premiera? Cena?

Premiera nowych iPhone’ów planowana jest na wrzesień tego roku. Nie jest jednak pewne, czy wszystkie modele od razu trafią do sprzedaży. Niewykluczone, że ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, wybrane iPhone’y będzie można kupić dopiero w październiku.

Ceny tegoroczny smartfonów Apple mają wyglądać następująco:

  • iPhone 12 128 GB – 649 dolarów, czyli około 3300-3500 zł,
  • iPhone 12 Max 128 GB – 749 dolarów, czyli około 3600-3800 zł,
  • iPhone 12 Pro 128 GB – 999 dolarów, czyli około 5000-5200 zł,
  • iPhone 12 Pro Max 128 GB – 1099 dolarów, czyli około 5500-5700 zł.

Apple raczej nie szykuje wyższych cen względem modeli z 2019 roku. Należy jednak pamiętać, że w pudełku prawdopodobnie zabraknie słuchawek EarPods.

Dla osób planujących zakup nowych iPhone’ów:

Premiera iPhone’ów już wkrótce. W związku z tym, Media Expert przygotował specjalną stronę poświęconą nowym smartfonom Apple. Dodatkowo, zainteresowane osoby mogą zapisać się do newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje i być pierwszymi, którzy zamówią wybraną przez siebie nowość w przedsprzedaży.