iPhone 11 Pro Max

To już pewne: nowe iPhone’y będą miały (nieco) mniejszego notcha w ekranie

Tzw. notch stał się elementem wyróżniającym iPhone’y na rynku, ale o ile kiedyś można było uznać go za zaletę, to teraz jest on raczej wadą. Apple nie pozbędzie się go w nowych modelach, których premiera przewidziana jest na jesień 2020 roku, jednak zauważalnie zmniejszy jego rozmiary. To już praktycznie przesądzone.

Reklama

Po raz pierwszy Apple zastosowało ekran z wycięciem w jubileuszowym iPhonie X, który miał swoją premierę we wrześniu 2017 roku. Od następnego roku podobny wyświetlacz trafił do wszystkich iPhone’ów, z wyjątkiem nowego iPhone’a SE. Mimo upływu tylu lat, tzw. notch cały czas ma taki sam rozmiar i teraz już nie robi takiego wrażenia. Wręcz przeciwnie, wygląda wręcz nieatrakcyjnie, nawet jeśli producent miał powody, aby zaprojektować go w taki sposób.

Reklama
fot. @Electronynet

Nowe iPhone’y z mniejszym notchem

Już od dłuższego czasu mówi się, że Apple zredukuje wielkość tzw. notcha w iPhone’ach 12, ale dopiero teraz w sieci pojawiły się materiały, które zdają się to ostatecznie potwierdzać, ponieważ pokazują, jak ma to wyglądać w rzeczywistości. Wycięcie w ekranie nie zniknie, jednak znacznie zmniejszy swoje rozmiary, które od 2017 roku pozostają dokładnie takie same.

Załączoną poniżej grafikę udostępnił Jon Prosser, który bardzo chętnie dzieli się ze światem przeciekami dot. nowych iPhone’ów. Uznajemy go za jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł, dlatego jest praktycznie pewne, że do właśnie takich rozmiarów Apple zmniejszy wycięcie w ekranie, bowiem bardziej „ściśnie” wszystkie niezbędne w aparacie TrueDepth komponenty. W tzw. notchu nie ma tylko mikrofonu, ale pozostałych elementów potrzebnych do działania systemu Face ID już nie zabraknie.

źródło: @jon_prosser

Tak „na oko” nowy tzw. notch będzie o połowę mniejszy od dotychczas stosowanego, dzięki czemu na ekranie będzie mogło być wyświetlanych nieco więcej elementów, szczególnie na górnej belce. Użytkownicy powinni docenić tę zmianę, a Apple z pewnością nie omieszka się tym mocno pochwalić podczas prezentacji nowych iPhone’ów (których w sumie ma być aż cztery).

Apple może pozbyć się notcha w nieoczywisty sposób

Apple może pozbyć się notcha w nieoczywisty sposób

Źródło: @jon_prosser

 1. „Apple z pewnością nie omieszka się tym mocno pochwalić podczas prezentacji nowych iPhone’ów” – na pewno we wszystkich materiałach reklamowych dadzą jasną tapetę, by podkreślić miniaturowe wymiary nowego wcięcia. Z całą pewnością ?

  1. Tak jak z ramkami bocznymi. A potem idziesz do sklepu i coś nie gra.
   Kiedyś apple było królem designu, a teraz brakuje im pomysłu. Spoczęli na laurach bo sprzedaż i tak dobrze idzie.

   1. Zgadzam się. Dziwię się ludziom no ale cóż dla niektórych nie ważne co z przodu, nie ważne co w środku, ważne że jabłko z tyłu. Sama miałam iphona 6s potem X ale wróciłam do androida. Nawet zastanawiałam się kiedyś dlaczego Ci wszyscy celebryci a przynajmniej ogromna większość ma tylko iphony. Przecież inne flagowce są równie drogie a moim zadaniem mają więcej do zaoferowania i jedyne wytłumaczenie to jabłko. Bo inne firmy są podobne wizualnie na pierwszy rzut oka i zwłaszcza laik nie rozpozna z daleka czy to smartfon za 900zl czy 1600zl czy 5000zl.a jabłko jednak widać z daleka. ???

    1. A czego brakuje ci z przodu i w srodku. Wszystko co potrzebne w dobrym smartfonie jest. Mam Iphona i nie jestem celebrytom po prostu bardzo dobrze mi sluzy.

 2. Wygląda to tak że nie wysilili się przy projektowaniu tylko wywalili głośnik z notcha i resztę elementów zbliżyli do siebie. Cud inżynierii to nie jest.

 3. Bardzo dobrze ze nie rezygnuja z notcha. A komu przeszkadza niech nie kupuje.Widze ze ludzie ktorym tak ten straszny notch przeszkadza maja problem ze wzrokiem skoro caly czas tylko widza tego notcha.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama