Xiaomi 12 i Xiaomi 12 pro (fot. Tabletowo.pl)

Xiaomi ściga się samo ze sobą? Xiaomi 13 może zadebiutować szybciej niż się spodziewaliśmy

Pracownicy Xiaomi nie mają ani chwili wytchnienia. W zaciszach swoich pracowni zatrudniania przez chińskiego giganta inżynierowie pracują nad kilkoma kolejnymi generacjami high-endowych smartfonów. Prace są na bardzo zaawansowanym etapie – seria Xiaomi 13 może zadebiutować szybciej niż się spodziewaliśmy.

Już w przyszłym miesiącu zadebiutują cztery smartfony Xiaomi z wysokiej półki

Lipiec przyniesie premierę aż czterech high-endowych smartfonów marki, w tym absolutnie topowego Xiaomi 12 Ultra (no dobra, w 99%, bo ma nie obsługiwać flagowego ładowania przewodowego o mocy 120 W), który będzie pierwszym modelem producenta z aparatem, dopracowanym przy współpracy z legendą niemieckiego fotografii, firmą Leica.

Poza tym w lipcu 2022 roku spodziewamy się premiery jeszcze trzech innych smartfonów z wysokiej półki: Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro i Xiaomi 12S Pro Dimensity Edition. Ten ostatni, jak wskazuje jego nazwa, zostanie wyposażony w procesor MediaTek Dimensity (konkretniej Dimensity 9000), podczas gdy pozostałe dwa w platformę mobilną Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1. Xiaomi, podobnie jak vivo, wprowadzi więc na rynek jeden model z dwoma topowymi układami różnych producentów (zob. vivo X80 Pro).

smartfony xiaomi 12 pro smartphones Tabletowo.pl
Xiaomi 12 i 12 Pro (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Wypada przypomnieć, że Xiaomi 12 i 12 Pro zadebiutowały 28 grudnia 2021 roku. Dokładnie rok wcześniej, 28 grudnia 2020 roku, swoją premierę miał Xiaomi Mi 11. Model Xiaomi Mi 11 Pro został zaprezentowany dopiero 29 marca 2021 roku, podobnie jak Xiaomi Mi 11 Ultra. Ten pierwszy nigdy nie trafił do Polski, natomiast drugi tak (w cenie 5699 złotych na start).

Xiaomi nie ma zatem „sztywnego” cyklu wydawniczego jak chociażby Apple, które w ostatnich latach tylko raz nie zaprezentowało high-endowych iPhone’ów we wrześniu. Mowa tu o serii iPhone 12, która z uwagi na globalną pandemię COVID-19 zadebiutowała dopiero w październiku.

Premiera Xiaomi 13 szybciej niż ktokolwiek się spodziewał?

Już tak wczesna premiera Xiaomi Mi 11 była dla nas dużą niespodzianką (dla przypomnienia, Xiaomi Mi 10 zadebiutował 13 lutego 2020 roku, czyli zaledwie 10 miesięcy wcześniej). Producent nie zamierza jednak przestać nas zaskakiwać. Choć de facto o zaskoczeniu trudno już teraz mówić, skoro wiemy, że premiera Xiaomi 13 i 13 Pro może zostać przyspieszona.

Według informacji, przekazywanych przez wiarygodnego leakstera z Chin, Xiaomi już testuje system MIUI oparty na nowym Androidzie 13 na dwóch nowych, flagowych smartfonach. Informator zauważa, że prace są na bardziej zaawansowanym etapie niż rok temu w przypadku serii Xiaomi 12. Producent ma być aż o miesiąc „do przodu”, co sugeruje, że może zaprezentować modele Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro już w listopadzie 2022 roku.

smartfon Xiaomi 12 smartphone screen display
Xiaomi 12 (źródło: Xiaomi)

Digital Chat Station podaje też, że zastosowanie procesora SM8550, tj. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, jest „nieuniknione”. Ponadto informator wspomina, że Xiaomi może pokładać większe nadzieje w Xiaomi 13 Pro z dużym wyświetlaczem o rozdzielczości 2K, tzn. producent ma się spodziewać, że to właśnie ten model będzie częściej kupowany przez klientów. Na tę chwilę nie wiadomo jednak, czy Xiaomi 13 otrzyma tak samo mały ekran jak Xiaomi 12.