Uber logo

Uber przestanie być tylko taksówką. Będą kolejne strajki?

Czasy siedzenia w czterech ścianach na czterech literach mamy już za sobą. A skoro można już swobodnie się przemieszczać, Uber ogłosił szereg nowych usług, z których już wkrótce będą mogli korzystać jego klienci – ma to być odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość. Nie wszystkie mogą jednak spodobać się konkurencji.

Uber zapowiada nowe usługi, które zostaną wprowadzone w 2022 roku

Podczas wydarzenia GO&GET 2022 zapowiedziano Uber Travel, czyli usługę, która umożliwi rezerwację przejazdów na każdym etapie podróży jednym kliknięciem. W jaki sposób? Wystarczy, że użytkownik połączy z aplikacją swoje konto Gmail, z którego Uber pobierze informacje o rezerwacjach, aby za każdym razem zapewnić transport na miejsce (na przykład na lotnisko lub do/z hotelu).

Uber Travel GO&GET 2022
źródło: Uber

Osoby, które skorzystają z tej usługi, otrzymają za każdy zarezerwowany za jej pośrednictwem przejazd 10% zwrotu w postaci środków na Uber Cash. Usługa jest dostępna już od dziś w Stanach Zjednoczonych, a w najbliższych tygodniach zostanie uruchomiona też w Kanadzie. Latem dostęp do niej dostaną mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy z jej pomocą będą mogli rezerwować pociągi, autokary i wynajem samochodów.

Również latem tego roku w całych Stanach Zjednoczonych zostanie uruchomiona usługa Uber Charter, za pośrednictwem której klienci będą mogli zamówić party busa, vana osobowego, a nawet autobus bezpośrednio w aplikacji. Dzięki temu będzie można wybrać się w wybrane miejsce nawet większą grupą za z góry znaną cenę.

Kolejną zapowiedzianą w trakcie wydarzenia GO&GET 2022 usługą są vouchery, dzięki którym na przykład organizatorzy imprez rodzinnych czy firmowych będą mogli pokryć koszty podróży swoich gości – wystarczy, że wprowadzą w aplikacji szczegóły wydarzenia i maksymalną kwotę do pokrycia, a następnie udostępnią gościom unikalny kod (oni sami ustalą, kiedy i dokąd pojadą, a płacący pokryje koszty wyłącznie zrealizowanych przejazdów). Podobnie można przygotować vouchery na posiłki w usłudze Uber Eats. Aktualnie vouchery są dostępne w Polsce w ramach usługi Uber dla firm.

Firma poinformowała również, że klienci w wybranych lokalizacjach mogą korzystać z Uber Comfort Electric, czyli możliwości zamówienia przejazdu pojazdem elektrycznym klasy premium, takim jak Tesla czy Polestar. Usługa jest już dostępna w Los Angeles, San Francisco, San Diego i Dubaju, a wkrótce ma pojawić się też w innych miastach.

Uber Comfort Electric GO&GET 2022
źródło: Uber

Firma dba jednak nie tylko o pasażerów, ale też o kierowców, dlatego w aplikacji dla tych ostatnich pojawił się EV Hub, w którym mogą m.in. porównać koszty posiadania pojazdu elektrycznego i spalinowego. Ponadto w samym programie dostępna będzie mapa z lokalizacją ładowarek wraz z informacją o prędkości ładowania i wskazówkami, jak do nich dotrzeć.

Jednocześnie podczas GO&GET 2022 zapowiedziano kilka nowości dla usługi Uber Eats, m.in. możliwość zamawiania jedzenia za pomocą Asystenta Google, który zostanie zintegrowany z aplikacją (początkowo tylko w języku angielskim od lata 2022 roku), a także na… stadionach z pominięciem kolejki – jedzenie będzie można odebrać od razu, gdy zostanie przygotowane. Usługa jest aktualnie dostępna w Los Angeles na Dodger Stadium i Angel Stadium, w Nowym Jorku na Yankee Stadium, w Waszyngtonie na Capital One Arena, w Houston na Minute Maid Park, w San Jose na PayPal Park oraz w Rennes we Francji na Roazhon Park.

Uber Eats zamawianie jedzenia na stadionach GO&GET 2022
źródło: Uber

Ponadto poinformowano również o uruchomieniu w Los Angeles dwóch programów autonomicznego dostarczania posiłków, a także o nowych udogodnieniach w programie Uber One. Usługa ta aktualnie dostępna jest w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wkrótce do listy mają zostać dołączone kolejne kraje.

O ile wszystkie ww. nowości z pewnością spotkają się z aprobatą klientów, o tyle konkurencji już niekoniecznie. Szczególnie ciekawie wygląda możliwość zamówienia przejazdu pojazdem o większej pojemności. Czy firmy świadczące podobne usługi i kierowcy zaczną również tym razem strajkować? Niewykluczone.