Gmail
(fot. Tabletowo.pl)

Nowa funkcja w Gmailu pomaga walczyć z nadmiarem powiadomień

Nadmiar powiadomień potrafi być naprawdę uciążliwy, a dodatkowo może być spotęgowany przez wyświetlanie tych samych komunikatów na smartfonie i komputerze. Google postanowiło temu przeciwdziałać i wprowadziło nową funkcję w Gmailu.

Funkcja wstrzymywania powiadomień, gdy korzystamy z komputera

Sposobów na poradzenie sobie ze zbyt dużą liczbą powiadomień jest naprawdę sporo, a wiele z nich jest zaimplementowanych jako opcja już w smartfonie czy komputerze. Nie wszystkie jednak dostępne rozwiązania są w pełni satysfakcjonujące i zawsze spełniają swoją rolę. W związku z tym cieszą zupełnie nowe funkcje, których zadaniem jest złagodzenie niepożądanego uczucia przeciążenia.

Dobrym przykładem takiej nowości jest funkcja wdrażana właśnie w Gmailu. Jej zadanie sprowadza się do wstrzymania powiadomień na smartfonie, gdy aktualnie korzystamy z komputera i na nim możemy odbierać komunikaty o nowych wiadomościach.

Jak łatwo się domyślić, po aktywacji nowej funkcji komunikaty o nowych e-mailach zobaczymy wyłącznie na desktopie. Na smartfonie nie pojawi się żadne powiadomienie, które mogłoby niepotrzebnie odciągać uwagę. Oczywiście wiadomości nadal będą dochodzić również na smartfon i w każdej chwili możemy je przejrzeć w mobilnej aplikacji.

Warto dodać, że dużą zaletą jest automatyzacja procesu wstrzymania powiadomień na smartfonie. Przykładowo, gdy zakończymy pracę i odejdziemy od komputera, to powiadomienia zostaną wznowione. Wszystko to bez konieczności ciągłego zmieniania ustawień na komputerze czy smartfonie.

Nowość jest już wdrażana w Gmailu, ale…

Opisywana funkcja w Gmailu pojawiła się już w lutym, ale początkowo była testowana na ograniczonej liczbie użytkowników. Natomiast teraz Google zdecydowało się rozszerzyć jest dostępność. Mimo to wciąż nie możemy mówić o wdrożeniu jej u wszystkich osób. Możliwe, że na to musimy jeszcze trochę poczekać.

Gmail wstrzymanie powiadomień
Obecnie funkcję włączymy tylko z poziomu tego komunikatu (fot. Android Police)

Ponadto obecnie nie ma możliwości ręcznego włączenia wstrzymywania powiadomień – brakuje odpowiedniego przełącznika w Gmailu, ale niewykluczone, że niebawem się to zmieni. Oznacza to, że musimy oczekiwać na odpowiedni komunikat na desktopie, w którym zostaniemy zapytani, czy chcemy korzystać z tego rozwiązania.

Dodatkowo konieczne jest nadanie odpowiednich uprawnień. W przypadku Chrome’a musimy przejść do ustawień witryny Gmail, następnie wybrać menu „Prywatność i bezpieczeństwo” i w kolejnych kroku przy pozycji „Korzystanie z urządzenia” zaznaczyć „Zezwalaj”.