Waze w Android Automotive
(fot. Renault)

Waze wreszcie w Android Automotive. Niektórzy jednak muszą jeszcze poczekać

Nawigacja, która dla wielu kierowców okazała się lepszym wyborem niż Mapy Google, zaczyna trafiać na pokład samochodów z Android Automotive. Oznacza to, że do korzystania z Waze nie będzie już potrzebny smartfon.

Samochody z Android Automotive zyskały świetną nawigację

Waze można nazwać połączeniem Yanosika i Map Google. Otrzymujemy bowiem społeczność, która ostrzega się o różnych sytuacjach na drodze, a do tego naprawdę dobrą nawigację samochodową. Owszem, mniejsza popularność w Polsce sprawia, że Yanosik może oferować dokładniejsze ostrzeżenia, aczkolwiek nowych użytkowników Waze ciągle przybywa.

Z opisywanej nawigacji możemy korzystać na urządzeniach z Androidem i iOS, a także dostępna jest ona w Android Auto i Apple CarPlay. Natomiast teraz aplikacja wprowadzana jest do samochodów z Android Automotive.

Pojawienie się Waze w systemie infotainment, rozwijanym przez Google, oznacza, że nie musimy już sięgać po smartfon, aby mieć dostęp do tej nawigacji. Uruchomimy ją bezpośrednio na ekranie samochodu. Wystarczy bowiem tylko pobrać aplikację ze sklepu Google Play.

Waze w Android Automotive
(fot. Renault)

Oczywiście mamy dostęp do funkcji wprowadzania celu w nawigacji, opcji związanych z ustawieniami trasy (np. omijanie płatnych dróg), a także – co jest jednym z kluczowych elementów Waze – otrzymywania i zgłaszania różnych sytuacji na drodze.

Obecnie tylko w wybranych autach

Jak wynika z wpisu na oficjalnym blogu, nawigacja jest już dostępna w Renault Austral Hybrid i Renault Megane E-Tech. Należy mieć na uwadze, że aplikacja nie pojawi się automatycznie na ekranie samochodu – jeśli chcemy z niej korzystać, to konieczne jest pobranie jej z Google Play.

Niestety, użytkownicy innych samochodów z Android Automotive muszą jeszcze trochę poczekać. Waze ma zadebiutować w innych autach dopiero w 2023 roku. Wówczas nawigacja powinna trafić na pokład m.in. nowych Volvo.

Muszę przyznać, że to naprawdę dobra informacja. Poproszę jeszcze o możliwość wyświetlenia Waze na cyfrowych zegarach w nowych BMW z iDrive 8. Obecnie dostępne są tutaj tylko dwie nawigacje – Mapy Google, gdy korzystamy z Android Auto oraz Mapy Apple, gdy korzystamy z CarPlay. Liczbę, że jednak niebawem się to zmieni.