Mapy Google nawigacja
(fot. Tabletowo.pl)

Mapy Google zyskały w Polsce funkcję, która pozwala zaoszczędzić paliwo

Firma z Mountain View rozpoczęła w Europie (także w Polsce) wdrażanie funkcji Map Google, która ma przysłużyć się środowisku. Pozwala ona na zaoszczędzenie paliwa podczas jeżdżenia samochodem.

Trasa, na której zużycie paliwa będzie niższe

Google zwraca uwagę na trendy wyszukiwań, które wyraźnie pokazują, że rosną obawy związane ze zmianami klimatu. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem coraz częściej spotykamy się z nieprzewidywalną pogodą. Wspomniane trendy dotyczą również Polski. Zainteresowanie wyszukiwaniem haseł związanych ze zmianą klimatu osiągnęło u nas szczyt w kwietniu 2022 roku, a wyszukiwania dotyczące „neutralności klimatycznej” podwoiły się w tym roku.

Patrząc na zmiany klimatu, a także na trendy w wyszukiwarce Google, nowości w aplikacji Mapy Google powinny spodobać się naprawdę wielu osobom. Co więcej, zadowoleni powinni być również kierowcy, którzy po prostu szukają sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa.

Teraz oprócz trasy, która jest najszybsza, Mapy Google podpowiedzą również trasę pozwalają zaoszczędzić paliwo. Oczywiście pod warunkiem, że taka trasa nie pokrywa się z tą najszybszą.

Mapy Google trasa przyjazna dla środowiska
(fot. Google)

Ponadto nawigacja postara się oszacować ile paliwa zaoszczędzimy wybierając drogę lepszą dla środowiska. Odpowiednia informacja wyświetli się podczas pokazywania dostępnych tras. Dodatkowo użytkownik zostanie poinformowany, ile czasu więcej będzie musiał poświęcić na dojechanie do miejsca docelowego, gdy zdecyduje się na „ekologiczną” podróż.

Należy mieć na uwadze, że funkcja udostępniania jest stopniowo. Jeśli korzystacie z najnowszej wersji aplikacji Mapy Google i wciąż nie widzicie tras przyjaznych dla środowiska, to pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać.

Pod uwagę brany będzie również typ silnika

Ze względu na różnice występujące pomiędzy różnymi napędami, funkcja tras przyjaznych dla środowiska nie może działać zawsze w ten sam sposób. Przykładowo silnik diesla charakteryzuje się stosunkowo niskim zużyciem energii na drogach ekspresowych czy autostradach, ale w mieście już niekoniecznie. Z kolei auta elektryczne niespecjalnie dobrze radzą sobie przy większych prędkościach na autostradach, ale z drugiej strony, m.in. dzięki wykorzystaniu rekuperacji, pozwalają na niskie zużycie energii w miastach.

Mapy Google trasa przyjazna dla środowiska
(fot. Google)

W związku z tym, Mapy Google w najbliższych tygodniach otrzymają możliwość wskazania, jakim samochodem jeździmy – benzynowym, dieslem, hybrydowym czy elektrycznym. Będzie to ważne informacja podczas wyznaczania trasy pozwalającej zmniejszyć zużycie energii. Cóż, zbrakło tylko popularnego w Polsce paliwa – gazu LPG.

Mapy Google w Dokumentach Google

Dopiero co informowaliśmy o wprowadzeniu emotek w Dokumentach Google, a firma z Mountain View dodała już kolejną ciekawą nowość. Z wykorzystaniem funkcji wstawiania „Elementów inteligentnych” można teraz dodać dodać znacznik lokalizacji. Po jego kliknięciu wyświetlana jest miniaturowa mapa ze wskazanym miejscem, z której w łatwy sposób możemy przenieść się do Map Google.

Mapy Google Dokumenty Google
(fot. Google)

Znacznik można również dodać rozpoczynając pisanie od znaku „@” i następnie wpisując nazwę interesującej nas lokalizacji – np. „@Warszawa”. Nowość jest już wprowadzana u wszystkich użytkowników.