speed prędkość szybkość

Czy Twój operator ma najszybszy internet? Sprawdź!

Prędkość internetu to kluczowy parametr dla klientów, zaraz obok ceny. Wiemy, klienci których operatorów osiągają najwyższe prędkości transferu danych, zarówno w sieciach mobilnych, jak i na łączach domowych, w tym światłowodowych.

SpeedTest.pl podsumował ponad 20 mln pomiarów, które internauci wykonali w pierwszej połowie 2022 roku w aplikacji internetowej dla przeglądarek, a także programach na systemy Android, iOS i Windows. Dzięki temu wiemy, którzy operatorzy dostarczali najszybszy internet mobilny (w tym w technologii 5G) oraz domowy (w tym światłowodowy).

Który operator dostarcza najszybszy internet mobilny?

W pierwszej połowie 2022 roku wykonano ponad 1,5 mln pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G za pomocą aplikacji na systemy Android i iOS. Średnia prędkość pobierania, biorąc pod uwagę wyniki wszystkich testów, wyniosła 42,2 Mbit/s, wysyłania -10,8 Mbit/s, a opóźnienie – 32 ms.

Liderem pod względem prędkości pobierania danych w pierwszej połowie 2022 roku okazało się T-Mobile z wynikiem 44,6 Mbit/s. Na drugim miejscu znalazł się Play (43,2 Mbit/s), a na trzecim Orange (42,3 Mbit/s). Plus z ostatniej lokaty jako jedyny nie przekroczył progu 40 Mbit/s – osiągnął średni wynik na poziomie 38,5 Mbit/s.

Warto tu jednak zauważyć, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, tj. od czerwca 2021 roku do czerwca 2022 roku, w Play i Plusie sukcesywnie rosła średnia prędkość pobierania danych (Plus zaliczył jednak ostry spadek w czerwcu 2022 roku). Z kolei w przypadku T-Mobile i Orange prędkości były względnie stałe, ale w trzecim kwartale 2022 roku również poleciały w dół (w czerwcu 2022 roku obu firmom udało się odbić).

operatorzy Orange Play Plus T-Mobile średnia prędkość pobierania danych internetu mobilnego czerwiec 2021 2022 roku
źródło: SpeedTest.pl

Nieco inaczej kolejność wygląda w przypadku średniej prędkości wysyłania danych w pierwszej połowie 2022 roku. Tutaj na pierwszym miejscu znalazł się Play (11,3 Mbit/s). Na drugim jest Orange (10,8 Mbit/s), a lider poprzedniego zestawienia – T-Mobile – dopiero na trzecim (10,7 Mbit/s). Plus ponownie zamyka ranking – 10,1 Mbit/s.

Kolejne przetasowanie widać w kategorii „opóźnienie” (ping). W niej najlepsze okazało się Orange (28 ms), a najgorszy – niestety znowu – Plus (37 ms). Na drugim miejscu jest T-Mobile (31 ms), a na trzecim Play (33 ms).

Orange Play Plus T-Mobile internet mobilny średnia prędkość wysyłania pobierania ping opóźnienie pierwsza połowa 2022 roku SpeedTest.pl
źródło: SpeedTest.pl

Który operator ma najszybsze 5G?

SpeedTest.pl przygotował również ranking na podstawie testów, przeprowadzonych w sieciach 5G – w pierwszym półroczu 2022 roku ich udział wzrósł do ponad 4%. I tutaj niekwestionowanym liderem jest Plus ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie aż 143,9 Mbit/s dzięki temu, że technologia 5G jest dostarczana za pośrednictwem dedykowanej częstotliwości 2600 MHz. Pozostali operatorzy współdzielą zaś pasmo 2100 MHz pomiędzy 5G i 4G LTE, dlatego ich średnie wyniki w tej kategorii oscylują wokół ~65-68 Mbit/s.

operatorzy Orange Play Plus T-Mobile prędkość pobierania wysyłania ping opóźnienie w sieciach 5G pierwsza połowa 2022 roku SpeedTest.pl
źródło: SpeedTest.pl

Który operator dostarcza najszybszy internet domowy i światłowodowy?

Użytkownicy internetu domowego przeprowadzili w pierwszej połowie 2022 roku blisko 15,9 mln testów za pomocą narzędzi, zapewnianych przez SpeedTest.pl. Najwyższą średnią prędkość pobierania danych osiągnęło UPC – 197 Mbit/s. Na drugim miejscu znalazła się INEA z wynikiem 190,8 Mbit/s, na trzecim T-Mobile – 190 Mbit/s, a na czwartym Vectra – 165,5 Mbit/s.

INEA natomiast króluje pod względem średniej prędkości wysyłania danych – 179,6 Mbit/s, ponieważ w standardzie zapewnia swoim klientom łącza symetryczne, dzięki którym prędkość wysyłania dorównuje prędkości pobierania. Ponadto INEA osiągnęła również najniższy ping – 11 ms.

operatorzy UPC INEA T-Mobile Vectra najszybszy internet stacjonarny pierwsza połowa 2022 roku SpeedTest
źródło: SpeedTest.pl

Osobno SpeedTest.pl przedstawił wyniki na podstawie pomiarów, wykonanych przez użytkowników internetu światłowodowego FTTH. W pierwszej połowie 2022 roku internauci przeprowadzili ponad 2 mln testów i okazało się, że najwyższą średnią prędkość pobierania danych zapewnił światłowód Orange – 224,5 Mbit/s. Najniższy ping ponownie widać w przypadku INEA, tak samo, jak najwyższą średnią prędkość wysyłania danych.

Orange Netia INEA T-Mobile najszybszy internet światłowód pierwsza połowa 2022 roku SpeedTest
źródło: SpeedTest.pl