5G Plus logo

Plus uruchamia pierwszą komercyjną sieć 5G (2,6 GHz) w 7 miastach w Polsce!

Na najbliższy poniedziałek 11 maja Plus zaplanował uruchomienie pierwszej sieci 5G działającej na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Z szybszego dostępu do internetu skorzystają mieszkańcy 7 polskich miast.

Komercyjna sieć 5G w Plusie

11 maja to dzień, w którym operator Plus uruchomi sieć 100 nadajników 5G działających na obszarze 7 miast w Polsce:

  • Warszawy
  • Gdańska
  • Katowic
  • Łodzi
  • Poznania
  • Szczecina
  • Wrocławia

Zasięg sieci nie będzie obejmował całych miast, a jedynie ich fragmenty. Dlatego z szybszego dostępu do internetu skorzysta grupa osób, której liczebność będzie ograniczać nie tylko fakt posiadania smartfona lub modemu z 5G, ale także lokalizacja.

Należy też przypomnieć, że jest to dopiero pierwszy etap wprowadzania komercyjnych sieci 5G w naszym kraju. Choć szybkość przesyłu danych będzie zauważalnie większa niż w wypadku standardowego 4G LTE, to na prawdziwą rewolucję jeszcze długo poczekamy.

„W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych Klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz”

– Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela

Sieci korzystające z pasma o częstotliwościach z zakresu 2,6 GHz to dopiero początek. Operatorzy wciąż czekają na wznowienie aukcji dotyczącej uwolnienia częstotliwości w paśmie 3,4-3,6 GHz – aktualnie została ona wstrzymana do odwołania przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dopiero po jej zakończeniu sieci operatorskie będą mogły przygotowywać się do testów i wdrożeń „prawdziwego 5G”. Jak widać, nie przeszkadza to poszczególnym operatorom w podkreślaniu kolejnych ważnych kroków w tym kierunku. Na podobną akcję zdecydował się jakiś czas temu Play, ogłaszając, że jest już „5G Ready”.

Orange od razu uruchomi „prawdziwe 5G”, a nie jego namiastkę, jak Play i Plus

Plus będzie rozwijać sieci 2,6 GHz

Póki operatorzy nie mają dostępu do częstotliwości 3,4-3,6 GHz Plus zamierza zostać liderem w uruchamianiu kolejnych stacji 2,6 GHz w Polsce. Poniedziałkowy ruch potencjalnie zapewni dostęp do szybszej sieci ponad 900 tys. osób. Rozpoczęto już prace mające na celu montaż kolejnych 600 stacji w Warszawie i okolicy, co zapewni możliwość skorzystania z sieci 5G w sumie ponad 3 milionom osób.

Jak przekazał Plus, oferta taryf 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie. Jednak w pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna dla Klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.

Obalamy mity 5G #1: MASZT TESTOWY 5G 200% MOCY – 5G a WiFi 5 GHz

źródło: informacja prasowa