(fot. Google)

Google udostępniło ostatnią betę Androida Q. Finalne wydanie „wkrótce”

Google udostępniło pierwszą betę Androida Q 13 marca 2019 roku. W ciągu kolejnych miesięcy do użytkowników trafiły kolejne cztery (w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu). Dziś koncern z Mountain View wydał ostatnią, szóstą już wersję testową nowego wydania Zielonego Robota.

Jako pierwsi z Android Q beta 6 mogą korzystać właściciele wszystkich high-endowych Pixeli, od pierwszej do trzeciej generacji, a także średniopółkowych Google Pixel 3a i Pixel 3a XL. Google przy okazji poinformowało też, że Android Q beta 5 zostanie udostępniony użytkownikom smartfonów innych marek w ciągu „najbliższych tygodni”. Na liście wspieranych urządzeń znajdują się:

Reklama

Android Q beta 6 nie wnosi znaczących zmian i nowości. Najważniejszymi są finalne wersje API 29 SDK i lekkie zmodernizowanie gestów służących do obsługi urządzenia. Google tak je opisuje:

Wprowadziliśmy dalsze udoskonalenia nawigacji gestami w wersji beta 6 na podstawie opinii użytkowników. Po pierwsze, aby zapewnić niezawodne i spójne działanie, istnieje limit wykluczenia aplikacji w pionie 200dp dla gestu Wstecz. Po drugie, dodaliśmy ustawienie preferencji czułości dla gestu Wstecz.

Google wciąż nie zdradziło daty oficjalnej premiery Androida Q, ale z harmonogramu wynika, że zaplanowano ją na trzeci kwartał 2019 roku, czyli w okresie od lipca do września. Nieoficjalnie mówi się, że najnowsza odsłona Zielonego Robota zostanie udostępniona już w sierpniu, ale koncern z Mountain View tego nie potwierdził ani razu.

Google jedynie zadeklarowało, że Android Q zostanie udostępniony „wkrótce”. Zanim to więc nastąpi przypomnę, że – oprócz nowego schematu nawigacji – system wprowadzi nowości w postaci przede wszystkim wsparcia dla składanych ekranów, natywnego Dark Mode, funkcji Live Caption, Focus Mode i kontroli rodzicielskiej.

Dokładniejszy opis ww. nowości znajdziecie w podlinkowanym poniżej artykule:

Google mówi, co nowego przyniesie Android 10 Q

Źródło: Google przez Android Central, Android Authority, VentureBeat; Android Developers