(fot. pixabay.com)

Android Q Beta 3 bez przycisku wstecz. Obsługa opiera się głównie na gestach

Potwierdziły się wcześniejsze informacje o planach usunięcia przycisku wstecz z Androida. Nowa testowa wersja, oznaczona jako Beta 3, pod względem nawigacji po systemie zauważalnie zbliża się do rozwiązań znanych z iPhone’a X.

Obsługa iPhone’a już wcześniej była mocno oparta o gesty, które pozytywnie przekładały się na sprawność i wygodę nawigowania po iOS. Prawdziwa rewolucja przyszła jednak dopiero wraz z iPhonem X, w którym (razem z szerokimi ramkami) został usunięty przycisk home. Apple nie zastąpił go wirtualnym odpowiednikiem – firma wprowadziła gesty wykonywane przy dolnej krawędzi wyświetlacza.

Reklama

Android z nawigacją po systemie na wzór iPhone’a X

Gesty w Androidzie możemy już zobaczyć w wersji 9.0 Pie. Zniknął przycisk dający dostęp do ekranu ostatnio uruchomionych aplikacji. Teraz w celu jego wywołania należy wykonać gest przesunięcia od dolnej krawędzi w górę. Z kolei przełączanie się między aplikacjami odbywa się poprzez przesunięcie palcem w prawo lub lewo przy dolnej krawędzi ekranu.

Kolejny krok w kierunku rozwoju gestów został wykonany w testowym wydaniu Androida Q. Usunięto bowiem przycisk wstecz. W jego miejsce wprowadzono gesty przy bocznych krawędziach wyświetlacza. Nie trzeba już sięgać na dół ekranu, aby cofnąć się w interfejsie systemu czy poszczególnych aplikacji.

Nowy gest w połączeniu z już wcześniej dostępnymi sprawia, że nawigacja po Androidzie wygląda prawie identycznie jak w nowych iPhone’ach. W smartfonach Apple również występuje gest pociągnięcia od dołu do góry – krótsze służy do wyjścia z aplikacji, a dłuższe daje dostęp do ekranu ostatnio uruchomionych aplikacji. Między programami także przełączamy się poziomymi przeciągnięciami na dole ekranu. Z kolei w celu cofnięcia należy przesunąć palec od lewej krawędzi do środka wyświetlacza – w Androidzie gest cofnięcia działa podobnie, ale można go wykonywać przy obu bocznych krawędziach.

Dla osób, które nie są zadowolone z informacji o wprowadzeniu nowych gestów, mamy dobrą wiadomość. Obsługa na wzór iPhone’a jest opcjonalna. Wciąż można bowiem korzystać z przycisków ekranowych.

Android Q to także inne nowości

Podczas wczorajszego keynote konferencji Google I/O 2019 poznaliśmy więcej informacji o nadchodzącym Androidzie Q. Nowa wersja wprowadzi długo wyczekiwany ciemny motyw, usprawnienia w bezpieczeństwie i prywatności, a także zrównoważone użytkowanie i kontrolę rodzicielską. Listę zmian znajdziecie w podlinkowanym poniżej wpisie:

Google mówi, co nowego przyniesie Android 10 Q

źródło: 9to5Mac, Android Developers