(fot. Google)

Android Q Beta 5 już dostępny. Nowe gesty otrzymały ważne ulepszenia

Fani urządzeń z logo nadgryzionego jabłka czekają na iOS 13, z kolei osoby preferujące Androida wyczekują nowego wydania oznaczonego literką Q. Trzeba przyznać, że oba systemy zapowiadają się niezwykle ciekawie, ale dziś skupimy się na oprogramowaniu Google. Android właśnie doczekał się wersji Beta 5.

Nowa testowa wersja zbliża Androida Q do finalnego wydania, które powinniśmy zobaczyć już w sierpniu. Dziś udostępniona aktualizacja nie przynosi rewolucyjnych zmian – przede wszystkim skupia się na dopracowaniu już dostępnych elementów.

Reklama

Koniec problematycznego gestu cofnięcia

Android Q, co mogliśmy zobaczyć chociażby w przypadku wydania Beta 3, wyraźnie stawia na obsługę gestami. W założeniach mają one usprawnić poruszanie się po aplikacjach, jak i po interfejsie całego systemu operacyjnego. Dodatkowo umożliwią też lepsze wykorzystanie wyświetlacza smartfona.

Wśród nowych gestów znajduje się ten zastępujący przycisk wstecz. W celu jego wykonania należy po prostu przesunąć palcem od lewej krawędzi do środka wyświetlacza. Rozwiązanie jak najbardziej intuicyjne, ale problematyczne w przypadku wybranych aplikacji. Przesunięcie, które do tej pory zapewniało dostęp do szuflady nawigacyjnej, przestało poprawnie działać – zamiast wyświetlenia menu, użytkownik wykonywał gest cofnięcia.

Google twierdzi, że problem został rozwiązany w wydanym właśnie Androidzie Q Beta 5. Zachowanie szuflady zostało zmienione, aby dostosować je do nowych gestów. Teraz w celu jej wysunięcia należy przytrzymać palec przy krawędzi wyświetlacza, a następnie po pojawieniu się kawałka szuflady, wysunąć całość gestem przeciągnięcia do środka ekranu. Nie jest to ruch równie płynny, jak ten wcześniejszy, ale nie powoduje konfliktów z systemowymi gestami.

Szybki dostęp do Asystenta i zmiany w kwestii zewnętrznych launcherów

Asystenta Google można teraz wywołać z użyciem wygodnego gestu. Wystarczy pociągnąć od lewego lub prawego dolnego rogu w kierunku środka wyświetlacza. W Beta 5 pojawiły się ponadto białe „uchwyty” we wspomnianych rogach, które mają informować użytkownika o nowej możliwości uruchomienia Asystenta.

Google przedstawił jeszcze wskazówki, które dotyczą launcherów firm trzecich. Android Q Beta 6, którego należy spodziewać się pod koniec tego miesiąca, automatycznie będzie przełączał na bardziej klasyczne przyciski nawigacyjne po ustawieniu zewnętrznego launchera. Dodatkowo, twórcy launcherów otrzymają opcjonalną możliwość wykorzystania wprowadzonych gestów, co pozwoli im zrezygnować z przycisków nawigacyjnych.

Pełną listę zmian znajdziecie na oficjalnej stronie Androida skierowanej dla programistów. Obrazy systemu Android Q Beta 5 dostępne są dla użytkowników Pixela, Pixela XL, Pixela 2, Pixela 2 XL, Pixela 3, Pixela 3 XL, a także na modele Pixel 3a i 3a XL.

źródło: 9to5Google, Android Developers