fot. Android Developers Blog

Google mówi, co nowego przyniesie Android 10 Q

To już tradycja, że na tzw. keynote dorocznej konferencji Google I/O koncern z Mountain View zdradza sporo informacji na temat nowej wersji systemu operacyjnego Android. W tym roku amerykański gigant zapowiedział nowości, jakie przyniesie Android 10 Q.

Pierwsze, o czym wspomniało Google, to kompatybilność oprogramowania ze składanymi smartfonami. W ich przypadku szczególnie podkreślono funkcję Screen Continuity. Polega ona na tym, że gdy użytkownik korzysta ze złożonego urządzenia i tym samym mniejszego ekranu, to po rozłożeniu sprzętu to samo od razu – płynnie i bez żadnych przycięć czy opóźnień – ma się przenieść na większy wyświetlacz. Tak, jak jest to pokazane na poniższym filmie.

Google zapowiedziało także funkcję Live Caption, którą stworzono z myślą o osobach z problemami ze słuchem. Za pomocą jednego tapnięcia wywołana zostanie opcja, dzięki której na ekranie zacznie się pojawiać transkrypcja tego, co jest aktualnie odtwarzane na urządzeniu (filmy, podcasty, wiadomości głosowe). Co najważniejsze, wszystko ma się odbywać lokalnie na sprzęcie bez konieczności połączenia z internetem.

Android 10 Q – bezpieczeństwo i prywatność

W Androidzie 10 Q Google skupiło się również mocno na prywatności. Świadczy o tym fakt, że dodano w nim niemal 50 nowych funkcji i zmian skupiających się na bezpieczeństwie i prywatności. W Ustawieniach pojawi się dedykowana sekcja, w której użytkownicy będą m.in. mogli kontrolować dostęp do lokalizacji.

Nowością będzie także opcja dawania dostępu do lokalizacji tylko na czas korzystania z danej aplikacji – po jej wyłączeniu program nie będzie już mógł śledzić użytkownika. Oprócz tego właściciel urządzenia ma dostawać przypomnienia, że dana aplikacja korzysta cały czas z lokalizacji – jeśli zechce, ma mieć możliwość zabrania tego uprawnienia z poziomu powiadomienia.

W Androidzie 10 Q wybrane aktualizacje mają też być przeprowadzane w tle (na przykład poprawki zabezpieczeń), podobnie jak ma to miejsce w przypadku aplikacji. Dzięki temu cały proces odbędzie się bez konieczności resetowania urządzenia.

Android 10 Q – zrównoważone użytkowanie i kontrola rodzicielska

W Androidzie 9.0 Pie pojawiła się opcja o nazwie Cyfrowa równowaga/Higiena cyfrowa, która pozwala podejrzeć, w jaki sposób użytkownik korzysta z urządzenia oraz ograniczyć czas używania poszczególnych aplikacji. W Androidzie 10 Q sekcja ta zostanie wzbogacona o Focus Mode, w którym właściciel urządzenia będzie mógł wyłączyć powiadomienia z wybranych programów. Co dość istotne, nowość ta trafi też do Androida 9.0 Pie.

W Androidzie 10 Q pojawi się też sekcja „parental controls”, w której rodzic będzie mógł m.in. ustawić czas, przez jaki dziecko może korzystać ze swojego urządzenia i w jakich godzinach nie wolno mu tego robić (bo powinno na przykład spać). Oprócz tego dostanie też podgląd, jakich aplikacji używa jego potomek i jak długo to robi, a także możliwość zablokowania danego programu. A kiedy syn lub córka wykorzysta limit czasowy, to rodzic będzie mógł dać mu parę minut ekstra (tzw. bonus time).

Android 10 Q – parental controls (fot. Google)

Na koniec wisienka na torcie – w Androidzie 10 Q pojawi się systemowy Dark Theme:

Android 10 Q beta

Google udostępni kolejną betę Androida Q dzisiaj. Będzie ona dostępna dla właścicieli 21 modeli urządzeń od 13 różnych producentów, w tym także dla wszystkich generacji Pixeli:

 1. Asus ZenFone 5Z
 2. Essential Phone (a.k.a Essential PH-1)
 3. Google Pixel
 4. Google Pixel XL
 5. Google Pixel 2
 6. Google Pixel 2 XL
 7. Google Pixel 3
 8. Google Pixel 3 XL
 9. Nokia 8.1
 10. Huawei Mate 20 Pro
 11. LG G8 ThinQ
 12. OnePlus 6T
 13. Oppo Reno
 14. Realme 3 Pro
 15. Sony Xperia XZ3
 16. Tecno Spark 3Pro
 17. Vivo X27
 18. Vivo NEX S
 19. Vivo NEX A
 20. Xiaomi Mi MIX 3 5G
 21. Xiaomi Mi 9
fot. Google

Źródło: Google, The Verge