(fot. pixabay.com)

Android Q Beta 2 już dostępny. Google testuje nowe podejście do powiadomień

Google udostępnił Androida Q w testowej wersji oznaczonej Beta 2. Wśród największych nowości należy wymienić powiadomienia w kształcie bąbelków, które zapewniają wielozadaniowość oraz usprawnienia dotyczące urządzeń ze składanymi ekranami.

Testowe wydanie Androida Q skierowane jest dla użytkowników smartfonów z linii Pixel. Do programu beta mogą przyłączyć osoby posiadające smartfon: Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3 lub Pixel 3 XL. Google wyraźnie zaznacza, że Beta 2 to wciąż wczesna wersja, która nie zawiera jeszcze wszystkich planowanych funkcji, a także może sprawiać problemy. W związku z tym, nie zaleca się instalacji wydania Beta 2 na głównym urządzeniu.

Bąbelki mogą okazać się krokiem w dobrym kierunku

Plany Google dotyczące nowego podejścia do powiadomień mogliśmy poznać już wcześniej. Dowiedzieliśmy się, że Android otrzyma bąbelki, które będą funkcjonować na zasadach zbliżonych do dymków z Messengera.

(fot. Google)

Podobnie jak w przypadku rozwiązania Facebooka, możliwe będzie szybkie przełączanie się pomiędzy poszczególnymi rozmowami. Co więcej, Google zamierza pójść o krok dalej i obok siebie będą mogły znajdować się bąbelki z różnych aplikacji, np. od obsługi SMS-ów i komunikatorów internetowych.

Google, aby zachęcić twórców aplikacji, przygotował łatwe w implementacji API. Firma z pewnością chce, żeby wszystkie popularne komunikatory umożliwiały wygodne korzystanie z nowego rozwiązania. Trzeba przyznać, że faktycznie pomysł brzmi dobrze. W końcu wielu użytkowników chciałoby zyskać możliwość wygodnego korzystania z kilku komunikatorów jednocześnie.

Emulator stworzony z myślą o składanych smartfonach

Huawei Mate X czy Samsung Galaxy Fold to urządzenia, które mogą zapoczątkować nowy trend na rynku smartfonów. Owszem, obecnie są bardzo drogie i trafią raczej do małego grona odbiorców. Zapowiedzi Huawei dotyczące bliskiej przyszłości składanych smartfonów, sugerują jednak, że podobnych urządzeń pojawi się na rynku więcej, a do tego będą one coraz tańsze. To z pewnością przełoży się na zauważalny wzrost sprzedaży.

(fot. Google)

Potencjał w składanych smartfonach zaczyna zauważać również Google. We wczesnej wersji testowej środowiska programistycznego Android Studio pojawił się nowy emulator, który służy do testowania aplikacji tworzonych z myślą o składanych urządzeniach. Programiści mogą sprawdzić, jak ich aplikacja będzie zachowywać się po rozłożeniu i złożeniu ekranu. Do wyboru są dwie przekątne ekranu – 7,3 cala (4,6 cala po złożeniu) i 8 cali (6,6 cala po złożeniu). Podczas testów wykorzystywany jest obraz systemu Android Q Beta 2.

W Androidzie Q pojawią się także inne nowości

Oczywiście nowa wersja Androida wprowadzi więcej zauważalnych zmian. Pojawić ma się chociażby długo wyczekiwany ciemny motyw czy nowe funkcje związane z rejestrowaniem dźwięku. Android Q zostanie zaprezentowany podczas tegorocznej konferencji Google I/O, która odbędzie się na początku maja. Wówczas prawdopodobnie poznamy również pełną nazwę nowego Androida.

źródło: Android Developers Blog