procesor 4 nm Galaxy S22 Exynos 2200 Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
źródło: Samsung

Procesor z Galaxy S22 przetestowany. Jak wypada na tle poprzednika?

Samsung nareszcie oficjalnie zaprezentował serię Galaxy S22, aczkolwiek tak naprawdę była to czysta formalność, bowiem szczegółowe informacje na jej temat wyciekły do sieci długo przed premierą nowych flagowców. Właśnie pojawiły się kolejne dane, dotyczące wydajności nowego procesora producenta z Korei Południowej. Jak wypada na tle bezpośredniego poprzednika z Galaxy S21?

Exynos 2200 z Galaxy S22 przetestowany. Jak wypada na tle poprzednika?

Obecność procesora Exynos 2200 w nowych smartfonach z serii Galaxy S przez chwilę stała pod znakiem zapytania – przed jego oficjalną prezentacją pojawiły się informacje, według których Samsung nie wyrobił się z dopracowaniem swojego nowego układu do flagowych urządzeń i wszystkie egzemplarze flagowców z rodziny Galaxy S22 zostaną wyposażone w platformę mobilną Snapdragon 8 Gen 1, również te sprzedawane w Europie.

procesor Samsung Exynos 2200 processor
źródło: Samsung

Producent bardzo szybko zdementował te doniesienia, ale faktem jest, że zaprezentował procesor Exynos 2200 tydzień później niż początkowo planował. Przedsprzedaż nowych Galaxy S już wystartowała i jeszcze w tym miesiącu do pierwszych klientów trafi Galaxy S22 Ultra (pozostałe modele dopiero w pierwszej połowie marca).

Już teraz pojawiły się jednak kolejne informacje na temat wydajności nowego Exynosa. Kilka dni temu, jeszcze przed oficjalną premierą nowych eSek, dowiedzieliśmy się, że pod względem wydajności CPU idzie on łeb w łeb z procesorem Snapdragon 8 Gen 1. Różnice pomiędzy nimi były minimalne – nie na tyle duże, aby mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do jednego lub drugiego układu.

Według informacji, opublikowanych przez TechAltar, w porównaniu do Exynosa 2100 z Galaxy S21, Exynos 2200 zapewnia o 5% wyższą wydajność CPU i o 17% większą wydajność GPU. Nie jest to zatem ogromna różnica, a na pewno nie taka, jakiej nie spodziewalibyśmy się po procesorze nowej generacji.

Mimo wszystko mieliśmy większe oczekiwania wobec GPU Xclipse 920, szczególnie że sam Samsung zapowiadał nową erę mobilnego gamingu. Być może jednak Koreańczykom chodzi nie o „suchą wydajność” w benchmarkach, tylko o jakość rozgrywki, ponieważ Exynos 2200 zapewni wsparcie dla ray tracingu (RT) i variable rate shading (VRS), czyli typowo gamingowych technologii, gwarantujących niedostępne dotychczas na urządzeniach mobilnych doświadczenie.

Samsung Galaxy S22 fot. Tabletowo.pl
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl

Wrażenie robi natomiast wzrost wydajności NPU aż o 115%, ponieważ Exynos 2100 ma AI Engine z trzyrdzeniowym NPU i DSP, a Exynos 2200 AI Engine z dwurdzeniowym NPU i DSP. To idealny przykład na to, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Jednocześnie można podejrzewać, że Samsung mocniej postawił na sztuczną inteligencję, która wesprze działanie różnych funkcji smartfonów, w tym aparatów, baterii czy w końcu kwestii związanych z gamingiem.

TechAltar przyznał, że „niewiele wiemy o wydajności energetycznej, cieple, wydajności aparatu i modemu itp. w prawdziwym życiu, dlatego trudno wydać opinię na temat tego układu, jednak liczby są bardzo rozczarowujące”. Ponadto dodał też, że „Qualcomm ma już lepszy procesor graficzny i dokonał 50% ulepszeń względem ostatniej generacji, więc faktycznie zwiększył swoją przewagę”.