„Czas zabawy się skończył”. Przygotujcie się na prawdziwą grę

Producenci wręcz uwielbiają składać odważne deklaracje. I o taką właśnie pokusił się Samsung. Gigant z Korei Południowej poinformował, że „czas zabawy się skończył”. Klienci powinni przygotować się na prawdziwą rozgrywkę.

„Czas zabawy się skończył” – Samsung Exynos 2200 ustali nowe zasady gry

Producent nareszcie oficjalnie zapowiedział rychłą premierę swojego nowego, topowego procesora, który trafi do jego flagowych smartfonów. W pierwszej kolejności do modeli z serii Galaxy S22, ale później mogą zostać wyposażone w niego również składane urządzenia z rodziny Galaxy Z.

Na oficjalnym profilu Samsung Exynos w serwisie Twitter opublikowano post, w którym możemy przeczytać, że rynek gamingowy wkrótce zmieni swoje oblicze za sprawą procesora nowej generacji z nowym GPU, wykorzystującym mikroarchitekturę RDNA 2. Stanie się to już 11 stycznia 2022 roku, kilka tygodni przed premierą flagowców z serii Galaxy S22, która według nieoficjalnych doniesień jest zaplanowana na 8 lutego 2022 roku.

Tweetowi towarzyszy hasztag #PlaytimeIsOver, co można przetłumaczyć jako „czas zabawy się skończył”. Firma zapewne chce w ten sposób dać do zrozumienia, że zastosowanie układu graficznego, stworzonego przy współpracy z AMD, czyli jednym z największych producentów kart graficznych, wzniesie granie na smartfonie na wyższy, nieosiągalny dotychczas poziom.

W przeszłości pojawiło się wiele informacji na temat nowego, topowego układu południowokoreańskiego producenta do flagowych smartfonów. Często były one jednak sprzeczne ze sobą, dlatego wciąż nie wiemy, czy do sprzedaży w Polsce trafią smartfony z Exynosem 2200, czy platformą mobilną Snapdragon 8 Gen 1.

Biorąc pod uwagę oficjalne zapowiedzi, tym razem większość użytkowników prawdopodobnie wolałaby, żeby wersja ze Snapdragonem nie była sprzedawana w Polsce, jednak wiele zależy od dostępności układów – to zapewne ona zadecyduje o tym, w których krajach klienci kupią modele z procesorem producenta z Korei Południowej.

Według dotychczasowych doniesień, najnowszy, topowy procesor ma składać się z jednego rdzenia ARM Cortex-X2, trzech ARM Cortex-A710 i czterech ARM Cortex-A510, podobnie jak Snapdragon 8 Gen 1. Przed kilkoma dniami pojawiły się informacje, że CPU w nowym układzie będzie tylko o 5% bardziej wydajne niż CPU w Exynosie 2100, natomiast GPU o 17%.

Wydajność w benchmarkach może nie być najistotniejsza, ponieważ GPU na architekturze RDNA 2 zapewni niedostępne wcześniej w smartfonach funkcje, takie jak ray tracing – to właśnie większe możliwości z pewnością będą stanowiły fundament strategii marketingowej, promujące urządzenia wyposażone w ten układ.

Samsung Exynos
źródło: Samsung

Przy okazji warto jeszcze wspomnieć o tym, że według nieoficjalnych informacji procesory z układem graficznym na architekturze RDNA 2 mają trafić też do średniopółkowych smartfonów producenta z Korei Południowej. Firma zatem naprawdę chce zmienić zasady gry i definicję mobilnego gamingu.