To nie będzie najlepsza Xperia w historii, ale i tak warto czekać

Pierwsza „Xperia nowej generacji”, tj. Sony Xperia 1, dosłownie skradła moje serce i gdyby nie jej nieakceptowalnie dla mnie wysoka cena, byłaby moim nowym smartfonem. Kolejne generacje już nie wywoływały u mnie podobnych emocji, jednak najnowsza, której premiera zbliża się wielkimi krokami, zdecydowanie będzie warta uwagi.

Reklama

To nie będzie najlepsza Sony Xperia w historii, ale i tak warto czekać na jej oficjalną premierę

Sony wysoko ustawiło poprzeczkę, prezentując model Xperia PRO-I, który wyposażono w aparat z sensorem Exmor RS CMOS o rozmiarze 1 cala. Smartfon z miejsca stał się obiektem westchnień i marzeń wielu fanów fotografii, tym bardziej, że jego cena została ustalona na zaskakująco „niskim” poziomie 1799,99 dolarów. Dla porównania, Sony Xperia Pro kosztowała na start absurdalne 2499,99 dolarów.

smartfon Sony Xperia 1 III smartphone fot. Tabletowo.pl
Xperia 1 III (fot. Andrzej Libiszewski / Tabletowo.pl)

Co ciekawe, Xperia PRO-I widnieje na polskiej stronie Sony, co sugeruje, że może być dostępna w Polsce, chociaż producent oficjalnie tego nie zapowiedział. Można mieć natomiast pewność, że Sony Xperia IV trafi do sprzedaży w kraju nad Wisłą i warto na to czekać, gdyż najnowsze informacje na temat tego smartfona brzmią bardzo obiecująco.

Według jednego z informatorów, używającego na Twitterze nicku @TheGalox_, Xperia IV będzie dużo lepsza niż Xperia 1 III. Zapowiada on, że nowy smartfon japońskiego producenta zaoferuje nowe aparaty, szybsze ładowanie i ulepszony design.

Mimo że obiecujące, nie są to zbyt precyzyjne informacje. Swoje trzy groszy dorzuciły jednak również inne źródła, które donoszą, że Sony Xperia IV zostanie wyposażona w procesor Snapdragon 8 Gen 1 oraz od 12 GB do nawet 16 GB RAM i od 256 GB do 512 GB pamięci wbudowanej. Smartfon zasili akumulator o pojemności 5000 mAh, który będzie można ładować przewodowo z mocą 45 W (z wykorzystaniem technologii PD).

smartfon Sony Xperia 1 III smartphone fot. Tabletowo.pl
Xperia 1 III (fot. Andrzej Libiszewski / Tabletowo.pl)

Ponadto mówi się, że nowa Sony Xperia IV zaoferuje aparat o rozdzielczości 12 Mpix z sensorem Sony Exmor RS IMX36312 i obiektywem ultraszerokokątnym (podobnie jak Xperia 1 III), podczas gdy aparat główny i teleobiektyw „zostaną ulepszone”. Niestety, nie wiadomo, co to znaczy, ale niewykluczone, że Japończycy sięgną po matryce o wysokiej rozdzielczości (na przykład 50 Mpix), tak samo jak ich konkurencja.

Według źródła z Chin, nowa Sony Xperia IV zadebiutuje w maju 2022 roku. Nie wiadomo jednak, w jakiej kolejności producent będzie ją wprowadzał na poszczególne rynki. Dla przypomnienia, Xperia 1 III najpierw trafiła do sprzedaży w Chinach (w czerwcu), a dopiero później na całym świecie, w tym w Polsce (w sierpniu).