(fot. Apple)

Apple pracuje nad MacBookiem ze składanym i naprawdę sporym ekranem

Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości portfolio Apple będzie składać się (dosłownie!) z co najmniej trzech różnych urządzeń ze składanych ekranem – iPhone’a, iPada i MacBooka. Najnowsze informacje wskazują, że w przypadku laptopa otrzymamy naprawdę spory wyświetlacz.

MacBook ze składanym ekranem

Trzeba przyznać, że po latach stagnacji i problemów konstrukcyjnych laptopy z Cupertino stały się naprawdę ciekawe i faktycznie widać postęp. Przede wszystkim Apple zdecydowało się zakończyć długi związek z Intelem i postawić na autorskie układy, które okazały się odczuwalnym krokiem do przodu. Ponadto odświeżony został design, zarówno modelu Air, jak i wersji Pro, aczkolwiek nie wszystkim może podobać się spore wycięcie na górze ekranu.

Najpewniej przez najbliższe lata będziemy obserwować rozwinięcie obecnych koncepcji i mam nadzieję, że również zastąpienie notcha wizualnie atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Co więcej, może zadebiutować MacBook, który będzie kolejnym odczuwalnym krokiem do przodu.

Jak wynika z najnowszego raportu, Apple rozpoczęło prace nad składanym urządzeniem, które ma być wyposażone w około 20-calowy ekran. Nie będzie to jednak iPad, ale MacBook. Wypada tutaj dodać, że laptopy ze składanym ekranem pojawiły się już wcześniej. Co prawda nie odniosły ogromnego sukcesu, ale przykładowo Lenovo ThinkPad X1 Fold nie można odmówić innowacyjności.

Lenovo ThinkPad X1 Fold – laptop ze składanym ekranem (fot. Tabletowo.pl)

Ekran nie będzie jednak składał się dokładnie w połowie. Po złożeniu ma mieć 15,3 cala, a więc rozmiar zbliżony do obecnych MacBooków Pro. Warto dodać, że na początku tego roku także pojawiły się rewelacje na temat składanego laptopa Apple, w którym to fizyczna klawiatura miałaby zostać zastąpiona przyciskami wyświetlanymi na mniejszej części ekranu.

Pomysł jest jak najbardziej intrygujący, ale obecnie jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Najpewniej na MacBooka ze składanym ekranem będziemy musieli jeszcze sporo poczekać – możliwe, że nawet kilka lat.

Nie tylko laptop ma otrzymać składany ekran

W Cupertino mają trwać prace również nad składanym iPhone’em, który będzie konkurował m.in. z linią smartfonów Samsung Galaxy Z Fold. Apple ma jednak nie spieszyć się z wprowadzeniem na rynek takiego urządzenia, bowiem obecne marże w przypadku składanych smartfonów są zbyt niskie.

Podobno powstaje też składany iPad, który może zadebiutować jeszcze przed składanym iPhone’em. Omawiany przed chwilą raport, z którego pochodzą rewelacje na temat MacBooka, wskazuje, że w 2025 roku ma zadebiutować również urządzenie ze składanym ekranem, które zastąpi iPada mini.