śpiewanie singing karaoke girl dziewczyna
fot. BEP / Pixabay

Lubicie karaoke? Nowa funkcja w Apple Music to coś dla Was

Planujecie w niedalekiej przyszłości imprezę ze znajomymi i szukacie jakiejś ciekawej formy rozrywki? Dzięki nowej funkcji w Apple Music każde miejsce możecie zamienić na klub karaoke.

Śpiewać każdy może

Karaoke to forma rozrywki, której korzenie sięgają współczesnej Japonii. To tam, w wielu miastach znajdziemy kluby, gdzie możemy się spotkać, porozmawiać, ale przede wszystkim – zaśpiewać znane przeboje z akompaniamentem instrumentalnym, z którego usunięto ścieżkę wokalną. Tekst wyświetlany jest na ekranie, monitorze lub rzutowany za pomocą projektora, a zainteresowany zabawą sięga po mikrofon (lub nie) i rozrywka na najbliższe godziny gotowa.

Oczywiście taka zabawa wymaga odpowiednio spreparowanej ścieżki dźwiękowej. Bez posiadania odpowiedniego pliku z usuniętym wokalem, próby zrealizowania imprezy karaoke mogą być o wiele trudniejsze. Na szczęście na pomoc przychodzi nowa aktualizacja w Apple Music.

Apple Music Sing

Nowa funkcja nazwana Apple Music Sing umożliwia użytkownikom kliknięcie w nowy guzik z suwakiem i dostosowanie głośności wokalu do naszych potrzeb, dzięki czemu śpiewanie naszych ulubionych piosenek stanie się proste jak nigdy dotąd. Oprócz tego nowa opcja dorzuca animowany tekst utworu do łatwiejszego zgrania się z tempem oraz instrumentami. Funkcja nie widzi również problemu z „animacją” wokalu w tle czy dwoma wokalistami naraz. Ponadto Apple planuje wprowadzić ponad 50 playlist pełnych znanych i lubianych kawałków całkowicie zoptymalizowanych pod Apple Music Sing.

apple music sing along karaoke grafika
Źródło: Apple
Tekst piosenki w Apple Music to wciąż jedna z najpopularniejszych funkcji w naszym serwisie. Wiemy już, że użytkownicy naszej platformy na całym świecie kochają śpiewać wraz ze swoimi ulubionymi piosenkami, więc chcieliśmy rozwinąć ten pomysł, aby zaoferować jeszcze większe zaangażowanie w muzykę poprzez śpiew. To naprawdę świetna zabawa, a nasi klienci będą zachwyceni. Oliver Schusser, wiceprezes Apple Music oraz Beats
Apple music sing karaoke grafika
Źródło: Apple

Sama technologia nie opiera się jednak na życzliwości wytwórni i wysyłaniu spreparowanego utworu, który jest podmieniany za pomocą jednego kliknięcia. Zamiast tego, uczący się maszynowo algorytm zaszyty w urządzeniu analizuje utwór w czasie rzeczywistym i izoluje wokal od reszty piosenki. Technologia powstała w oparciu o wiedzę jaką firma wyniosła z opracowania systemu redukcji szumów oraz rozwijaniu FaceTime.

Oczywiście nie wszystkie utwory będą od razu dostępne w wersji karaoke. Apple zapowiada, że z katalogu zawierającego ponad 100 milionów utworów, około 80% najpopularniejszych piosenek zostanie przygotowana pod Music Sing. Lista będzie się z czasem rozrastać.

Osoby subskrybujące Apple Music na całym świecie powinny otrzymać stosowną aktualizację aplikacji do końca grudnia. Funkcja będzie dostępna zarówno na iPhone’y (11 i nowsze), iPady (9. generacja oraz nowsze), jak i na Apple TV 4K.