Google Android nowe funkcje CES 2022
źródło: Google

Android będzie lepszy

Android ciągle się zmienia. W większości na lepsze, chociaż co jakiś czas zdarzają się zbugowane aktualizacje, które przynoszą więcej szkody niż pożytku. W trakcie targów CES 2022 w Las Vegas Google zapowiedziało nowe funkcje, które w niedalekiej przyszłości poprawią komfort korzystania z urządzeń z tym systemem na pokładzie (i nie tylko).

Android będzie lepszy. Google o to zadbało

Według danych, zebranych przez giganta z Mountain View, w 2021 roku przeciętne gospodarstwo domowe w Stanach Zjednoczonych dysponowało już 25 podłączonymi urządzeniami, podczas gdy w 2019 roku miało ich „zaledwie” 11. Google postarało się więc, aby ich łączenie i komunikacja pomiędzy nimi były znacznie wygodniejsze, bardziej komfortowe i bezproblemowe.

Przy okazji targów CES 2022 firma zapowiedziała rozwinięcie funkcji Fast Pair, która do tej pory została wykorzystana przez użytkowników do łączenia smartfonów i urządzeń Bluetooth już ponad 100 mln razy. Za kilka tygodni słuchawki, które obsługują funkcję Fast Pair, będą mogły szybko połączyć się również z Chromebookami.

Ponadto ich użytkownicy będą mieli możliwość szybko skonfigurować laptop z Chrome OS dzięki połączeniu go ze swoim smartfonem z Androidem – wówczas do pamięci Chromebooka automatycznie przetransferowane zostaną m.in. dane konta Google i zapamiętane hasła WiFi.

Google Android nowe funkcje CES 2022 Fast Pair Chromebook
źródło: Google

To jednak nie jedyne udogodnienia, których mogą spodziewać się posiadacze Chromebooków w najbliższej przyszłości. Gigant z Mountain View poinformował również, że użytkownicy laptopów z Chrome OS będą mogli odblokować je również za pomocą smartwatcha z Wear OS (aktualnie jest to możliwe jedynie z wykorzystaniem smartfona).

W ten sam sposób, po sparowaniu urządzenia ze smartwatchem z Wear OS, będzie można odblokować także smartfon z Androidem oraz tablet – wystarczy, że użytkownik znajdzie się w jego pobliżu. Nowość zostanie udostępniona w nadchodzących miesiącach.

Google Android nowe funkcje CES 2022 odblokowanie urządzenia smartwatch z Wear OS
źródło: Google

Amerykanie przypomnieli również, że kompatybilne smartfony z serii Pixel oraz marki Samsung mogą już odblokować i uruchomić wspierane samochody BMW dzięki funkcji cyfrowego kluczyka. Jeszcze w 2022 roku rozwiązanie to zostanie ulepszone – posiadacze urządzeń z technologią UWB (Ultra Wideband) nie będą musieli ich nawet wyjmować z kieszeni, aby dostać się do swojego auta i je uruchomić.

Ponadto użytkownicy dostaną możliwość bezpiecznego i zdalnego udostępniania cyfrowego kluczyka członkom rodziny oraz znajomym. Firma zapowiada też, że pracuje nad tym, aby cyfrowy kluczyk był dostępny na większej liczbie smartfonów z Androidem i wspierał kolejne samochody.

Google Android nowe funkcje CES 2022 car key cyfrowy kluczyk
źródło: Google

A skoro jesteśmy już w temacie moto, to gigant z Mountain View zapowiedział, że latem 2022 roku aplikacje dla kierowców Lyft i Kakao Mobility zostaną zintegrowane z Android Auto, aby mieli do nich dostęp bezpośrednio z ekranu w samochodzie. Ponadto ogłoszono również, że wkrótce użytkownicy AA będą mogli pobrać nowe nawigacje, jak Sygic i Flitsmeister oraz programy do sprawdzania lokalizacji stacji ładujących, jak ChargePoint i PlugShare, a także do wyszukiwania miejsc parkingowych, jak SpotHero i ParkWhiz.

Firma poinformowała też, że wkrótce użytkownicy jeszcze w domu będą mogli poprosić Google, aby podgrzało lub schłodziło samochód, zablokowało i odblokowało go oraz sprawdziło status takich rzeczy, jak poziom naładowania. Funkcja ta w pierwszej kolejności trafi do aut marki Volvo, podobnie jak możliwość oglądania YouTube podczas postoju.

To jednak wciąż nie wszystko, co zapowiedziano podczas targów CES 2022. Firma z Mountain View ogłosiła również, że w najbliższych kilku miesiącach do wspieranych słuchawek zostaną dodane dwie nowe funkcje. Pierwsza zapewni automatyczne przełączanie pomiędzy urządzeniami, z których użytkownik korzysta – na przykład gdy ogląda film, ale zadzwoni mu telefon, wideo automatycznie zostanie wstrzymane, a źródło dźwięku zmienione na smartfon.

Kolejna zapewni natomiast dźwięk przestrzenny, dostosowujący się do ruchów głowy, dzięki czemu użytkownik poczuje się, jakby faktycznie znajdował się w centrum wydarzeń. Podobną funkcję oferują słuchawki Apple AirPods Pro, AirPods Max, AirPods (3. generacji) lub Beats Fit Pro.

Google Android nowe funkcje CES 2022 Bluetooth automatyczne przełączanie źródła dźwięku słuchawek
źródło: Google

Jednocześnie zapowiedziano, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy kolejne urządzenia zaoferują wbudowany Chromecast, począwszy od wszystkich inteligentnych głośników i soundbarów marki Bose. Ponadto do Phone Hub zostaną dodane nowe funkcje, które pomogą użytkownikom lepiej zarządzać podłączonymi urządzeniami i dadzą im więcej możliwości w tym obszarze. Mowa tu na przykład o korzystaniu z komunikatorów na Chromebooku, nawet gdy smartfon jest poza zasięgiem, a także dostępu do jego rolki aparatu.

Google Android nowe funkcje CES 2022 Chromebook smartfon z Androidem Phone Hub
źródło: Google

Na koniec gigant z Mountain View zapowiedział jeszcze, że po połączeniu smartfona z Androidem z komputerem z systemem Windows użytkownik będzie mógł szybko skonfigurować urządzenia Bluetooth, zsynchronizować wiadomości i udostępniać pliki z wykorzystaniem funkcji Nearby Share (pol. udostępnianie w pobliżu; jest ona dostępna na sprzętach różnych marek).