Google Android Nearby Share
Nearby Share (źródło: Google)

Google udostępnia Nearby Share. Możesz mieć to już dziś

Android to niezwykle rozbudowane oprogramowanie, lecz mimo wszystko dalekie od idealnego, nawet jeśli Google stara się maksymalnie uprościć wiele czynności. Nearby Share stworzono z myślą o łatwym i szybkim udostępnianiu. Wybrani użytkownicy mogą korzystać z tego narzędzia już od dziś.

Android Androidowi nierówny

Android to multiplatformowy system, jednak mimo wszystko najczęściej można spotkać go na smartfonach i tabletach, z których codziennie korzystają miliardy użytkowników na całym świecie. Nie wszyscy jednak widzą na ekranach swoich urządzeń taki sam interfejs i mają dostęp do tych samych funkcji.

Wielu producentów tworzy bowiem autorskie nakładki, które nie zawsze oferują podobną funkcjonalność. Do tego jest jeszcze „czysty Android” na smartfonach Google Pixel i tych z programu Android One.

Google stara się więc tworzyć uniwersalne rozwiązania, z których skorzystają posiadacze urządzeń różnych marek i jednym z takich jest oficjalnie udostępnione dziś o nazwie Nearby Share.

Google udostępnia nowe narzędzie udostępniania – Nearby Share

Po polsku nazywa się to „Udostępnianie w pobliżu” i doskonale opisuje to, z czym mamy tu do czynienia. Przygotowane przez Google rozwiązanie pozwala w prosty i szybki sposób udostępnić różnego rodzaju materiały, nie tylko zdjęcia czy filmy, ale też dokumenty i linki, urządzeniom znajdującym się w pobliżu.

Google Android Nearby Share
Tak w praktyce działa mechanizm udostępniania z wykorzystaniem Nearby Share (źródło: Google)

Zasada działania tego rozwiązania jest bardzo prosta. Aby z niego skorzystać, należy mieć włączone Bluetooth i lokalizację w smartfonie, a następnie wybrać plik lub link oraz użyć opcji Udostępnianie w pobliżu. W zależności od okoliczności, do transferu zostanie wykorzystana łączność Bluetooth, NFC lub WiFi (zadecyduje o tym samo urządzenie, żeby zapewnić jak najlepszą jakość transferu).

Google zapewnia, że podczas przesyłania materiałów nie są udostępniane żadne dane o użytkownikach. Ponadto mogą oni całkowicie lub częściowo ukryć swoją widoczność dla innych urządzeń – wówczas w przypadku próby wykorzystania Nearby Share będą albo całkowicie niewidoczni, albo tylko dla wybranych kontaktów.

Udostępnianie w pobliżu jest już dostępne dla wybranych użytkowników

Nowe rozwiązanie Google do udostępniania będzie działać na wszystkich urządzeniach z Androidem 6.0 Marshmallow i nowszym. Już dziś zostanie ono oddane w ręce posiadaczy „wybranych” smartfonów z serii Pixel oraz sprzętów marki Samsung.

Google deklaruje też, że współpracuje z innymi producentami, aby w nadchodzących tygodniach z funkcji Udostępnianie w pobliżu mogli korzystać również właściciele urządzeń innych marek. W planach jest też udostępnienie Nearby Share Chromebookom.