Android Auto
(fot. Tabletowo.pl)

Spore zmiany w Android Auto. Aplikacja znika z ekranów smartfonów

Nadchodzą ważne zmiany w Android Auto, które mogą wprowadzić niemałe zamieszanie. Znika bowiem aplikacja, która umożliwiała korzystanie z tego oprogramowania na ekranach smartfonów.

Nie powinno to być zaskoczeniem

Dotychczas Android Auto dostępny był w dwóch podstawowych trybach działania. Pierwszy, identycznie jak w przypadku Apple CarPlay, pozwala na korzystanie z oprogramowania dla kierowców na ekranie wbudowanym w samochód. Natomiast drugi służy do wyświetlania oprogramowania na ekranie smartfona.

Wcześniej mogliśmy już usłyszeć, że drugi tryb zostanie wycofany. Nie zostały jednak podane żadne szczegóły, ale dowiedzieliśmy się, że docelowo ma zostać w pełni zastąpiony przez Driving Mode w Mapach Google. Nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że firma z Mountain View, chcąc ujednolicić swoje produkty, zamierza postawić na jedno rozwiązanie, zamiast rozwijać dwa osobne.

Google najwidoczniej podjęło kolejny krok, bowiem jak wynika z najnowszych informacji, wspomniany drugi tryb działania Android Auto wkrótce nie będzie dostępny. Użytkownicy donoszą, że ostatnio zaczął pojawiać się komunikat informujący o tym, że aplikacja przestanie działać.

Niestety, ponownie nie poznaliśmy zbyt wielu szczegółów. Nie wiadomo, kiedy dokładnie aplikacja ma być oficjalnie uśmiercona. Niewykluczone jednak, że nie będziemy musieli długo czekać – w końcu Google rozpoczęło już wysłanie stosownego komunikatu.

Android Auto fot phone screens
(fot. Reddit)

Co to dokładnie oznacza dla użytkowników?

Warto zaznaczyć, że chodzi tylko o aplikację Android Auto for Phone Screens, która zapewnia dostęp do oprogramowania na ekranie smartfona. Android Auto nie zostanie więc całkowicie wycofany i wciąż będzie dostępny dla użytkowników.

Wspomniana aplikacja powstała jako odpowiedź na zmiany wdrożone wraz z Android 10, w którym oprogramowanie dla kierowców stało się integralną częścią całego systemu. Oznacza to, że posiadając smartfon z Androidem 10 lub nowszym, nie musimy instalować dodatkowej aplikacji ze sklepu Google Play – Android Auto jest już wbudowany.

Owszem, jest dostępny, ale tylko w pierwszym trybie. Natomiast drugi tryb, pozwalający na korzystanie bezpośrednio na smartfonie, wymagał zainstalowania opisywanej aplikacji.

Oczywiście Google nie zamierza pozostawić użytkowników bez jakiejkolwiek alternatywy. Aplikacja ma zostać zastąpiona przez Driving Mode w Mapach Google. Tutaj jednak pojawia się dość ważny problem – Driving Mode nie jest obecnie oficjalnie dostępny w Polsce i nic nie wiadomo o ewentualnych planach jego wprowadzenia.

Należy jeszcze dodać, że aplikacja nazywająca się po prostu Android Auto nie zniknie ze sklepu Google Play. Przeznaczona jest ona bowiem do smartfonów z Androidem 9 lub starszych wersji i zapewnia dostęp do oprogramowania dla kierowców, które można wyświetlić na ekranie systemu infotainment w samochodzie.

Aktualizacja [21.06]

Jak informuje 9to5Google, właśnie nastał dzień końca Android Auto na ekranach smartfonów. Użytkownicy urządzeń z Androidem 11 i wcześniejszymi wersjami zaczęli zgłaszać, że tryb wyświetlania na ekranie jest właśnie wyłączany.

Mimo zainstalowanej aplikacji, przy próbie jej uruchomienia, użytkownicy są od razu przenoszeni do ekranu ustawień Android Auto. Dodatkowo pojawia się komunikat informujący, że oprogramowanie jest dostępne tylko dla ekranów samochodowych.

W związku z tym, że proces przeprowadzany jest stopniowo, to niektórzy mogą mieć jeszcze dostęp do aplikacji. Docelowo jednak zostanie ona wyłączona u wszystkich osób.

Tekst pierwotnie ukazał się 3 czerwca 2022 roku. Został zaktualizowany w dniu 21 czerwca 2022 roku.