Android Auto
(fot. Tabletowo.pl)

Android Auto – Google ma nowe wymagania. Sprawdź, czy Twój smartfon je spełnia

Android Auto, podobnie jak każde oprogramowanie, ma własne wymagania systemowe. Firma z Mountain View zaktualizowała wymogi, które należy spełnić w przypadku połączenia bezprzewodowego, jak i tego z wykorzystaniem kabla.

Reklama

Ostatnio dzieje się całkiem sporo

Śmiem twierdzić, że użytkownicy Android Auto nie mogą ostatnio narzekać na nudę i wcale nie chodzi o częste błędy oraz wątpliwą jakość oprogramowania dla kierowców. Niedawno mogliśmy usłyszeć u znacząco przeprojektowanym interfejsie, który powinien jeszcze w tym roku trafić do użytkowników.

Co więcej, Google zdecydowało się wycofać wersję dostępną z poziomu ekranów w smartfonach. Oznacza to, że Android Auto, podobnie jak Apple CarPlay, dostępny jest obecnie tylko na ekranach wbudowanych w samochody.

Nowy Android Auto
Android Auto – nowy interfejs (fot. Google)

Zaktualizowane wymagania systemowe

Jak już wcześniej wspomniałem, nakładka Google na systemy infotainment w autach ma własne wymagania systemowe, które określają, czy w ogóle będziemy mogli korzystać z tego oprogramowania.

Serwis Autoevolution zwraca uwagę, że firma z Mountain View, bez większego rozgłosu zdecydowała się zaktualizować wymagania. Należy zaznaczyć, że nowe wytyczne już obowiązują.

Zacznijmy od połączenia bezprzewodowego. Tutaj wymagany jest smartfon działający pod kontrolą Androida 10 lub nowszej wersji. Wyjątek stanowią urządzenia Samsunga, w których tryb bezprzewodowy jest dostępny także w przypadku Androida 9 – Galaxy S8, Galaxy S8+ lub Galaxy Note 8.

W kwestii połączenia za pomocą kabla wcześniej wymagany był Android 6 lub nowszy, a teraz musimy posiadać smartfon co najmniej z Androidem 8. Z pewnością nie jest to dobra informacja dla właścicieli już dość leciwych smartfonów, ale z drugiej strony, wersje starsze niż „Ósemka” mają tylko kilka procent całego rynku.

Należy jeszcze pamiętać, że w przypadku połączenia przewodowego warto wyposażyć się w dobrej jakości kabel. Dodatkowo, niezależnie od typu połączenia, konieczne jest posiadanie samochodu, który wspiera Android Auto. Tutaj również mamy do czynienia z podziałem – niektóre auta obsługują tylko połączenie z użyciem kabla, a inne wspierają dodatkowo łączność bezprzewodową.

Google chwali się, że Android Auto jest obsługiwany przez ponad 500 modeli wozów, a wkrótce lista będzie jeszcze dłuższa. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój samochód oferuje obsługę tego oprogramowania, to pełną listę znajdziesz na dedykowanej stronie. Wypada dodać, że niektórzy producenci aut wymagają dodatkowej opłaty, aby Android Auto był dostępny na pokładzie.