Wreszcie! Premiera kart graficznych Intel ARC w następnym miesiącu?

Zapowiedź kart graficznych Intel ARC miała miejsce dość dawno, bo praktycznie rok temu – w połowie sierpnia 2021 roku. Jak widać, od tego czasu jak desktopowych kart nie było, tak nie ma. Na szczęście czas oczekiwania może się powoli dobiegać końca. Karty graficzne Niebieskich mogą trafić na rynek już w następnym miesiącu (a nawet wcześniej!).

Desktopowe karty graficzne Intel ARC z premierą we wrześniu?

Dedykowane karty graficzne Intela z pewnością to głośny temat, ponieważ wejście trzeciego gracza na rynek, który przez lata był zdominowany przez dwie firmy – NVIDIA i AMD z pewnością byłby korzystny dla użytkowników. Im większa konkurencja, tym lepiej.

Intel Arc laptop desktop gpu
(źródło: Intel)

Do tego czasu zadebiutowały tylko mobilne wersje kart graficznych – stworzonych z myślą o laptopach, ale na układy dla komputerów stacjonarnych musimy jeszcze poczekać. Jak długo? Doniesienia z portalu Igor’s Lab sugerują, że Intel ARC mogą zadebiutować między 5 sierpnia o 29 września 2022 roku. Widełki są rozciągnięte na przestrzeni dwóch miesięcy, jednak nie są to oficjalne informacje, a jedynie doniesienia. Jak będzie w praktyce? Zobaczymy.

Niemniej mówi się, że w tym roku swój debiut będą miały aż cztery modele. W Chinach można kupić model już Intel ARC A380 w wersji od Gunnir, ale jego dostępność jest niska, a ceny wysokie. Dodatkowo – gdzie Chiny, a gdzie Europa i reszta świata.

Nadchodzący GeForce RTX 4070 Ti zapewni wydajność RTX 3090 Ti?

W świecie kart graficznych ostatnio nie brakuje informacji o osiągnięciach czołowych producentów. Poza Intel ARC nadchodzącymi układami są również NVIDIA GeForce RTX 4000 o nazwie kodowej Ada Lovelace.

Użytkownik Twittera Kopite7kimi, który dostarcza przedpremierowe informacje dotyczące sprzętu, dotarł do niepublikowanych danych. Podobno nadchodzący RTX 4070 Ti będzie wyposażony w procesor graficzny AD104 o 7680 rdzeniach CUDA, 12 GB pamięci wideo GDDR6 21 Gb/s na 192-bitowej szynie i TDP na poziomie 400 W. To powinno zapewnić wysoką wydajność.

Ma ona równać się z obecnie najpotężniejszą, konsumencką kartą NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti. Są to nieoficjalne informacje, ale może mieć to sens. GeForce RTX 3070 Ti oferuje podobną wydajność do flagowego RTX Titan, który podobnie jak RTX 3090 Ti, miał na pokładzie w pełni wyposażony w rdzenie CUDA procesor graficzny.