Volvo XC40 Recharge (fot. GRI CARS)

Apple CarPlay wraca do Volvo i teraz wygląda naprawdę ładnie

Volvo, jako jedna z pierwszych firm, zdecydowało się porzucić rozwój własnego systemu infotainment i wprowadzić Android Automotive. Niestety, wiązało się to z utratą obsługi Apple CarPlay, ale teraz się to zmienia.

System z dużym potencjałem, ale…

Ostatnio miałem przyjemność sprawdzić Volvo XC40 Recharge z Android Automotive na pokładzie. To naprawdę ciekawe rozwiązanie, zintegrowane z aplikacjami i usługami Google. Mamy chociażby dostęp do Map Google, Asystenta Google czy sklepu Google Play z aplikacjami.

Stwierdziłem wówczas, że nie wszystko jest jednak krokiem do przodu względem autorskiego systemu. Brakowało mi chociażby wsparcia dla Apple CarPlay, które wcześniej było oferowane przez szwedzkiego producenta.

Android Automotive
(fot. Mateusz Budzeń, Tabletowo.pl)

Należy zaznaczyć, że Volvo już wcześniej informowało, że zamierza wdrożyć obsługę oprogramowania z Cupertino do swoich samochodów. Nie została jednak podana żadna dokładna data, a mieliśmy jedynie do czynienia z zapewnieniami o zamiarach wykonania takiego kroku. Na szczęście, po dość długim oczekiwaniu, CarPlay właśnie wraca na pokład atrakcyjnie wizualnych samochodów ze Skandynawii.

Powrót i lepszy wygląd

Użytkownicy nowych Volvo z Android Automotive na pokładzie zaczęli zgłaszać, że firma zdecydowała się wreszcie udostępnić stosowną aktualizację, która dodaje wyczekiwane wsparcie dla CarPlay.

Oprogramowanie jest oznaczone jako wersja V2.2 i jest wydawane w formie aktualizacji OTA. Oznacza to, że można je pobrać i zainstalować bez konieczności wizyty w serwisie. Warto dodać, że nowa wersja wprowadza również obsługę aplikacji wideo (np. YouTube), które w Google Play pojawią się w późniejszym terminie, poprawia kompatybilność z iPhone’ami, zmniejsza liczbę fałszywych ostrzeżeń o znaku drogowym „Zakaz wjazdu” oraz dodaje zmiany w optymalizacji układu napędowego.

Niestety, niewykluczone, że mamy tylko jedną możliwość korzystania z Apple CarPlay – połączenie bezprzewodowe może nie być obsługiwane. Z dobrych informacji: teraz „nakładka” Apple wyświetlana jest na całym ekranie w Volvo, a nie jak wcześniej tylko na około połowie. Wygląda to znacznie lepiej, a także ułatwia korzystanie z samego oprogramowania – na przykład mapa nawigacji w końcu zajmuje zauważalnie więcej przestrzeni.

Aktualizacja jest już udostępniania użytkownikom, także w Polsce. Pełną listę modeli Volvo, które otrzymały nową wersję oprogramowania, znajdziecie na stronie producenta.