Ważne

Pięć tabletów, na które warto czekać do 2011 roku

Ostatnio często dostaję sporo e-maili na skrzynkę z pytaniami jaki tablet internetowy obecnie jest najciekawszy i czy nie lepiej poczekać na wysyp tego typu urządzeń, który ma nastąpić na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Poniżej znajdziecie informacje na temat pięciu ciekawych modeli, na które – moim zdaniem – warto czekać do 2011 roku. Jeśli macie inne typy lub z czymś się nie zgadzacie – dajcie cynk w komentarzach.

Nie ma wątpliwości, że 2011 rok będzie rokiem tabletów internetowych i high-endowych telefonów komórkowych. Trzeba zauważyć, że jedno z drugim ma wiele wspólnego, gdyż często producenci komórek są także firmami tworzącymi tablety. Spójrzmy na poniższe pięć propozycji właśnie od nich – producentów telefonów.

5. LG Optimus Pad

Już wielokrotnie w sieci pojawiły się informacje na temat planowanego debiutu pierwszego tabletu internetowego LG. Według ostatnich z nich, premiera Optimus Pad ma mieć miejsce w pierwszym kwartale 2011 roku – prawdopodobnie podczas targów CES 2011. Dlaczego dopiero wtedy? Spekuluje się, iż LG czeka na wersję Androida przystosowaną do działania na tym sprzęcie – Gingerbread.

Specyfikacja LG Optimus Pad nie jest znana. Na razie krążą plotki, iż ma być wyposażony w 8,9-calowy wyświetlacz dotykowy, procesor nVidia Tegra 2 o częstotliwości taktowania 1GHz oraz WiFi. Warto również pamiętać o słowach Chang Ma, który powiedział, iż “tablet LG będzie lepszy od iPada“.

Ale Optimus Pad to nie jedyny tablet internetowy, nad którym w obecnej chwili pracuje LG. Jakiś czas temu w sieci pojawiły się informacje na temat LG H1000B z Windows 7, który pojawił się w FCC. On również może mieć premierę w pierwszym kwartale 2011 roku.

AKTUALIZACJA:

LG E-Note H1000B został oficjalnie zaprezentowany. Możecie o nim poczytać tutaj.

HTC Evo (smartfon)

4. Tablet HTC

Z HTC jest już zupełnie inna historia. Swego czasu jeden z przedstawicieli tajwańskiego koncernu powiedział, iż HTC na razie nie myśli o produkcji tabletów. Jednak słów tych chyba nikt nie potraktował zbyt poważnie. Zaraz później zaczęły się pojawiać informacje na temat tego, że producent pracuje nad własnym sprzętem tego typu. Co ciekawe, miałby nawet wyprodukować tablet brandowany logo Google.

Jakkolwiek by nie było, tablet HTC spodziewany jest na rynku w pierwszym kwartale 2011 roku. Jeśli chodzi o jego parametry techniczne, można domniemywać, że będzie wyposażony w dotykowy ekran o nieznanej przekątnej (mówi się o 7-calach), rozdzielczości 1280 x 720 lub 1024 x 600 pikseli, procesor nVidia Tegra 2, 2GB pamięci wewnętrznej, slot kart microSD (do 32GB), WiFi, GPS oraz Bluetooth.

Urządzenie miałoby pracować pod kontrolą Androida Gingerbread, a kosztować 790 dolarów. Trzeba jednak pamiętać, że są to tylko spekulacje, które wcale nie muszą (ale mogą) się potwierdzić.

3. Motorola MotoPad, Motorola Stingray

O ile o tablecie HTC zbyt wiele nie wiemy, tak na temat sprzętu Motoroli mamy już więcej informacji. Z ostatnich wieści wynika, że już niebawem na rynku zobaczymy dwa urządzenia tego producenta: MotoPad i Stingray.

Motorola MotoPad, jak zapewne pamiętacie, ma być pierwszym tabletem internetowym, pracującym w oparciu o Androida w wersji 3.0. Na jego pokładzie ma się znaleźć dotykowy ekran o przekątnej 7-cali, WiFi, procesor nVidia Tegra 2 oraz 16GB pamięci wewnętrznej.

Z kolei Motorola Stingray ma być jednostką skierowaną w pierwszej kolejności do amerykańskiej sieci Verizon. Tablet ma być wyposażony w 10-calowy wyświetlacz dotykowy, kamerkę internetową, WiFi oraz procesor o zegarze 1GHz lub 1,3GHz.

Nie wiadomo kiedy będzie miała miejsce premiera MotoPad. Spekuluje się natomiast, że prezentacja Stingray odbędzie się w pierwszym kwartale 2011 roku.

2. BlackBerry PlayBook

BlackBerry PlayBook to pierwszy i ostatni tablet w dzisiejszym artykule, który doczekał się już oficjalnej prezentacji. Przedstawiciele Research In Motion mają nadzieję, że urządzenie to sprzeda się w znaczącej ilości, a jego użytkownicy będą z niego bardzo zadowoleni.

Specyfikacja PlayBook zawiera 7-calowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, dwurdzeniowy procesor o częstotliwości taktowania 1GHz, 1GB RAM, dwa aparaty (3Mpix i 5Mpix), wyjście HDMI, 16GB, 32GB lub 64GB pamięci wewnętrznej oraz WiFi. Więcej o tablecie przeczytacie między innymi tutaj.

Rynkowa premiera BlackBerry PlayBook planowana jest na pierwszy kwartał 2011 roku. Cena urządzenia ma być “niższa niż 500 dolarów“.

1. Apple iPad 2

Na miejscu pierwszym wśród wyczekiwanych tabletów internetowych w nadchodzącym, 2011 roku, nie mogło zabraknąć Apple iPada drugiej generacji (jakkolwiek by się nie nazywał). To właśnie dzięki (albo raczej “przez”) koncernowi z Cupertino na rynku panuje teraz istne szaleństwo, a ja mogę dla Was pisać :)

Z iPhonami jest tak, że co roku wychodzi ich kolejna generacja, która jest lekko udoskonalonym produktem generacji poprzedniej. Jeśli tak samo będzie w przypadku tabletu, pod koniec stycznia lub na początku lutego przyszłego roku możemy się spodziewać tak samo wyglądającego modelu jak iPad, tyle że z ciekawszą specyfikacją.

Wszystko wskazuje na to, że iPad 2 będzie wyposażony w dotykowy wyświetlacz Retina o przekątnej 9,7-cali, porty USB, dwie kamerki oraz pozostałe dane z poprzedniej wersji tabletu.

The End

I to by było na tyle. Co prawda można by jeszcze tak wymieniać kilka lub kilkanaście producentów, których tablety internetowe są spodziewane w 2011 roku, jednak powyższych pięć jest najciekawszych. Jeśli macie inne typy – zapraszam do dyskusji tutaj lub na naszym forum Tabletowo.pl.

Tablety, na które warto czekać do 2011 roku – część druga

Część druga artykułu pojawi się prawdopodobnie jeszcze dzisiaj. Słusznie zauważyliście, że powinna być mowa o jeszcze wielu innych producentach i ich planowanych tabletach. W drugiej części znajdziecie wzmiankę o modelach: Notion Ink Adam, Asus, MSI, Lenovo, Nokia, Acer i Samsung (następca Galaxy Tab).

źródło, wł

Komentarze

 • Zaku

  Zapomniałaś napisać o notion ink adamie, który z racji swojej specyfikacji powinien być na pierwszym miejscu, oraz tabletach asusa 10′ i 12′ :) A i jeszcze tak długo wyczekiwanych tabletach msi:)

  • Katarzyna Pura

   W sumie tak sobie teraz myślę, że mogłam napisać jeszcze o tabletach Acera, Lenovo, Nokii i następcy Galaxy Tab, które też mają trafić na rynek w 2011 roku. Coś mi się wydaje, że niebawem będzie druga część artykułu :)

   • Zaku

    No byłoby fajnie zebrać je w jeden obszerny artykuł. Wyśle Ci moja pierwsza piatkę na 2011r .
    1. Asus eee pad ep121
    2. Notion ink adam (za jego ekran pixel qi)
    3. Ipad 2 (o ile będzie tak dopracowany jak obecny model)
    4. Galaxy tab 2 (jeśli dadza mu amoled)
    5. Google android tablet

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona