Samsung Galaxy S24 Ultra (fot. Katarzyna Pura | Tabletowo.pl)

W tym rankingu Samsung miażdży konkurencję

Sztuczna inteligencja wśród producentów smartfonów stała się pewnego rodzaju trendem, który fajnie umieścić na plakatach reklamujących urządzenie. Trudno się temu dziwić, bo to nowość, która przyciąga. Który ze smartfonów, oferujących funkcje oparte o AI, sprzedaje się najlepiej? Przewaga Samsunga jest tutaj ogromna.

Smartfonowy wyścig na sztuczną inteligencję

Można pokusić się o stwierdzenie, że w 2024 roku świat urządzeń mobilnych oszalał na punkcie sztucznej inteligencji. Przede wszystkim za sprawą Galaxy AI, wprowadzonego wraz z premierą najnowszej serii flagowych smartfonów Samsunga, czyli serii Galaxy S24. Funkcje, które zadebiutowały w tych modelach stały się takim hitem, że postanowiono udostępnić je także starszym smartfonom.

Samsung nie jest jednak jedyną firmą, która w umieszczeniu funkcji opartych o algorytmy AI wyczuła żyłę złota. Pojawiły się one także w serii Google Pixel 8, Xiaomi 14, OnePlus 12, Oppo Find X7, Vivo X100, czy Honor Magic 6. Oczywiście w każdym z tym smartfonów mamy innych wachlarz możliwości. Warto także dodać, że wraz z iOS 18 generatywna sztuczna inteligencja ma pojawić się w iPhone’ach.

Samsung Galaxy AI
fot. Katarzyna Pura | Tabletowo.pl

Samsung zjada konkurencję

Counterpoint zajmuje się badaniem rynku urządzeń mobilnych. Wydał właśnie niecodzienny raport, tworząc nową kategorię do porównań, a mianowicie smartfonów wspieranych przez funkcje generatywnej AI. Dzięki zebranym przez firmę danym możemy dowiedzieć się, który producent w tym segmencie radzi sobie najlepiej.

Nie jest zaskoczeniem fakt, że w tym rankingu króluje Samsung. Na samym początku watro pokreślić, że już 6% wszystkich sprzedanych w pierwszym kwartale 2024 roku smartfonów oferowało AI na pokładzie.

Pierwsze miejsce zajmuje Galaxy S24 Ultra z aż 30,1% udziałem w rynku. Na podium znalazły się jeszcze Galaxy S24 i Galaxy S24 Plus z, odpowiednio, 16,8% i 11,5% wynikiem. Oznacza to, że wśród sprzedanych w pierwszym kwartale tego roku smartfonów z funkcjami generatywnej sztucznej inteligencji aż 58,4% miało na sobie logo Samsunga.

Pozostałe miejsce zajęły kolejno:

  • Xiaomi 14 (7,7%),
  • Vivo X100 (4,9%),
  • Xiaomi 14 Pro (4,0%),
  • Oppo Find X7 (3,2%),
  • OnePlus 12 (2,7%),
  • Honor Magic 6 (2,6%),
  • Google Pixel 8 Pro (2,2%).
Counterpoint-smartfony-ai-sprzedaz-i-2024
źródło: Counterpoint

Analitycy spodziewają się, że w 2024 roku smartfony z obsługą generatywnej AI będą stanowić 11% całego rynku. Z pewnością dużym kopem będzie tutaj wprowadzenie sztucznej inteligencji do iPhone’ow. Bardzo ciekawe jak szybko Apple będzie w stanie zbliżyć się w tym rankingu do Samsunga. A może nawet niedługo któryś z modeli smartfona Apple zajmie tu pierwsze miejsce?

Pozostało nam tylko czekać i obserwować tą dynamicznie zmieniającą się część rynku.