Samsung Galaxy Z Fold 4 render
Samsung Galaxy Z Fold 4 (źródło: @OnLeaks, @Smartprix)

Kolejne tajemnice Galaxy Z Fold 4 (w tym ceny!) ujawnione tuż przed oficjalną premierą

W miarę zbliżania się terminu premiery nowych urządzeń od Samsunga, w sieci pojawia się coraz więcej doniesień na temat ich specyfikacji. Najnowsze informacje dotyczą modelu Samsung Galaxy Z Fold 4, a dokładniej spodziewanej wydajności, ochrony jego ekranu i możliwości szybkiego ładowania, a także ceny.

Dla Samsunga wytrzymałość jest priorytetem

Według Ahmeda Qwaidera, smartfon ma mieć na ekranie zewnętrznym oraz panelu tylnym szkło Gorilla Glass Victus+, które pierwszy raz pojawiło się w serii Galaxy S22. Informator donosi również, że najnowszy model będzie obsługiwał jeszcze szybsze ładowanie – użytkownik naładuje akumulator od 0 do 50% w zaledwie 30 minut. Poprzednia generacja, czyli Galaxy Z Fold 3 w 30 minut jest w stanie naładować się do ~33%.

Samsung Galaxy Z Fold 4 ma być również wyposażony w procesor Snapdragon 8+ Gen 1, który zapewni o 15% wyższą wydajność CPU, o 59% wyższą wydajność GPU i o 68% większą wydajność NPU.

smartfon Samsung Galaxy Z Fold 4
Samsung Galaxy Z Fold 4 (źródło: 91mobiles)

Nowy standard pamięci w nowym Foldzie?  

Samsung w maju ogłosił, że przygotowuje się do przejścia na nowy standard pamięci masowej UFS 4.0. Wczoraj firma zapowiedziała, że masowa produkcja tych modułów rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. Chociaż producent oficjalnie nie potwierdził, do jakich urządzeń najpierw trafią nowe kości pamięci, to według portalu SamMobile nadchodzące Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4 to dwaj główni pretendenci do otrzymania UFS 4.0. Portal twierdzi również, że Galaxy Z Fold 4 może pojawić się na rynku w wariancie z aż 1 TB pamięci! Oprócz tego smartfon powinien być oferowany także w wersjach z 256 GB i 512 GB pamięci wbudowanej.

Galaxy (Z?) Fold 4

SnoopyTech twierdzi natomiast, że Samsung usunie literę „Z” z nazw modeli swoich najnowszych składanych smartfonów. Wszystko w związku z wojną w Ukrainie i powszechnym używaniem litery „Z” przez rosyjskie wojska.

Samsung już wcześniej pozbył się litery „Z” z nazw modeli swoich smartfonów m.in. na Litwie, Łotwie i w Estonii. Jest więc możliwe, że w dniu premiery nie usłyszymy o Z Fold 4, ale o Samsungu Galaxy Fold 4.

Cena Galaxy Z Fold 4 może pozytywnie zaskoczyć

Na sam koniec jedna z najbardziej istotnych spraw, czyli cena – oczywiście jeszcze nie ta oficjalna. Chociaż premiera Galaxy Z Fold 4 zaplanowana jest na 10 sierpnia, to jednak Dohyun Kim informuje na Twitterze o przewidywanych cenach najnowszych modeli. Według niego w Korei Południowej cena wersji 256 GB zostanie ustalona na 1998700 KRW, a wariantu 512 GB na 2097700 KRW.

Jeżeli przekazywane przez niego doniesienia się potwierdzą, oznaczałoby to, że cena Galaxy Z Fold 4 pozostanie na niezmienionych poziomach względem ceny Galaxy Z Fold 3. Nie wiadomo jednak, czy tak samo będzie w Polsce. Dla przypomnienia, poprzednik kosztował od 8299 do 8799 złotych (odpowiednio za wersję 12/256 GB i 12/512 GB).