Samsung Galaxy Z Fold 4 render
Samsung Galaxy Z Fold 4 (źródło: @OnLeaks, @Smartprix)

Tak będą wyglądały nowe składane smartfony Samsunga. Największe zmiany nie są widoczne gołym okiem

Do premiery nowych składanych smartfonów Samsunga pozostaje jeszcze wiele tygodni – spodziewamy się, że producent zaprezentuje je dopiero w drugiej połowie 2022 roku. Mimo to już teraz wiemy, jak będą wyglądały Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4.

Tak będą wyglądały smartfony Samsung Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4

Z tej dwójki niewątpliwie zdecydowanie bardziej ekscytująco zapowiadał się Galaxy Z Fold 4. Pojawiły się bowiem informacje, że będzie pierwszym składanym smartfonem Galaxy z miejscem na rysik S Pen, czyli czymś, czego brakuje w Galaxy Z Fold 3. Niestety, doniesienia te nie znajdą potwierdzenia w rzeczywistości. Mimo to nie zabraknie wsparcia dla obsługi stylusem.

Według przedpremierowych informacji, wewnętrzny ekran Galaxy Z Fold 4 będzie miał przekątną 7,2 cala i proporcje 6:5, natomiast zewnętrzny 6,2 cala i proporcje 23:9. W obu przypadkach wyświetlacze będą zatem nieco niższe i szersze niż w Galaxy Z Fold 3 (odpowiednio 5:4 i 24,5:9), co powinno szczególnie w przypadku zewnętrznego ułatwić jego obsługę i zwiększyć ogólny komfort korzystania z niego (pojawiały się bowiem głosy, że jest zdecydowanie za wysoki i wąski). Jego szerokość ma być podobna do szerokości ekranu iPhone 13 mini.

Nie pozostanie to bez wpływu na gabaryty urządzenia – rozłożony Galaxy Z Fold 4 ma mieć wymiary 155x130x7,1 mm. Dla przypomnienia, Galaxy Z Fold 3 po rozłożeniu mierzy 158,2×128,1×6,4 mm. Ponadto wiadomo też, że nowy smartfon otrzyma akumulator o pojemności 4400 mAh ze wsparciem dla ładowania przewodowego o mocy 25 W, czyli podobnie jak poprzednik.

Oprócz tego pojawiły się informacje, że Samsung Galaxy Z Fold 4 jest „bardzo lekki” – ma ważyć mniej niż 260 gramów, czyli iPhone 13 Pro Max z etui. To dość znacząca różnica, ponieważ Galaxy Z Fold 3 waży 271 gramów.

Choć na grafikach Galaxy Z Fold 4 wygląda identycznie jak Galaxy Z Fold 3, to w rzeczywistości będzie się od niego zauważalnie różnił – zwróćcie też uwagę na moduł aparatu (nie ma wyspy, są same obiektywy jak w Galaxy S22 Ultra). Możecie natomiast przyglądać się renderom Galaxy Z Flip 4, a i tak nie znajdziecie wizualnych różnic względem Galaxy Z Flip 3, gdyż ma ich nie być.

Być może Samsung uznał, że skoro (jeszcze) najnowszy Galaxy Z Flip cieszy się tak dużą popularnością, to może zacząć „odgrzewać kotleta”, bo i tak się sprzeda (szczególnie że mówi się, iż nowa generacja ma być tańsza na start). Możliwe też, że po prostu na tę chwilę nie dysponuje przełomowymi technologiami, które mógłby zastosować już w Galaxy Z Flip 4.

Samsung Galaxy Z Flip 4, podobnie jak Samsung Galaxy Z Fold 4 będzie miał na pokładzie nowy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1+ (produkcji TSMC) oraz wsparcie dla ładowania przewodowego o mocy 25 W. Dla przypomnienia, poprzednika można ładować przewodowo najwyżej z mocą 15 W, więc będzie to krok naprzód. Jednocześnie znacznemu zwiększeniu ulegnie pojemność akumulatora – z 3300 mAh do „aż” 3700 mAh.

Galaxy Z Flip 4 z 6,7-calowym ekranem wewnętrznym ma mieć wymiary 165,1×71,9×7,2 mm, podczas gdy rozłożony Galaxy Z Flip 3 mierzy 166x72x2x6,9 mm. Także i ten smartfon więc będzie nieco grubszy, ale nie powinno to negatywnie wpłynąć na komfort jego użytkowania.