vivo Funtouch OS 14 Android 14
źródło: vivo

Nowy Funtouch OS 14 trafi na te smartfony vivo. Jakie nowości przyniesie?

To było do przewidzenia – Google udostępniło już Androida 14, więc producenci urządzeń z Androidem prezentują najnowsze wersje swoich nakładek, bazujących na wydanym kilka dni temu Androidzie. Właśnie zrobiło to również vivo. Co zaoferuje nowy Funtouch OS 14?

Co oferuje nowy Funtouch OS 14?

Na ekranie blokady smartfonów z Funtouch OS 14 będzie można ustawić jeden z trzech dostępnych stylów zegara oraz wykorzystać jedną z ośmiu czcionek, a do tego skorzystać z inteligentnego dopasowania kolorów. Ewentualnie użytkownicy dostaną do dyspozycji monochromatyczną paletę kolorów (nie jest jednak ona kompatybilna ze wszystkimi ikonami i aplikacjami).

vivo Funtouch OS 14 Android 14
źródło: vivo

Smartfony z nowym Funtouch OS 14 zaoferują również 25 nowych filtrów, z których można skorzystać podczas nagrywania filmów oraz możliwość zapisywania edytowanych wideo w oryginalnej jakości, maksymalnie 4K w 60 klatkach na sekundę. Kolejną funkcją jest okno mini, które można przypiąć do lewego lub prawego brzegu ekranu, aby na przykład oglądać w nim film, korzystać z przeglądarki albo aplikacji do wysyłania i odbierania wiadomości podczas korzystania z innego programu czy gry.

Okno mini można zamknąć, przesuwając je w dół, natomiast pojedyncze kliknięcie je powiększa, a podwójne rozwija na cały wyświetlacz. Ponadto Futouch OS 14 umożliwia podzielenie ekranu w celu korzystania z dwóch aplikacji, a do tego można otworzyć jeszcze jeden program w małym oknie.

vivo Funtouch OS 14 Android 14
źródło: vivo

vivo deklaruje również, że smartfony z Funtouch OS 14 mają działać jeszcze szybciej. Zapewni to m.in. Rozszerzona pamięć RAM 3.0, dzięki której urządzenie będzie w stanie utrzymać nawet 36 aktywnych aplikacji w tle (w modelach z 12 GB RAM; w sprzętach z 8 GB RAM maksymalnie 27). Kolejną funkcją jest oszczędzanie pamięci RAM, która pozwala zwolnić do 600 MB pamięci. Do tego Funtouch OS 14 przechowuje aplikacje w pamięci, dlatego po powrocie do nich przywracany jest widok wyświetlany przed ich uśpieniem.

vivo deklaruje również, że w Funtouch OS 14 zwiększono płynność podczas przełączania aplikacji o 18,7% przy częstotliwości odświeżania 60 Hz. Ponadto do dyspozycji użytkowników oddany zostanie ukryty album zabezpieczony hasłem, w którym można przechowywać wybrane zdjęcia – nie będą się one wyświetlały w Galerii. Przydatna może okazać się też funkcja, dzięki której można ukryć niechciane powiadomienia podczas udostępniania ekranu.

vivo Funtouch OS 14 Android 14
źródło: vivo

Funtouch OS 14 trafi na te smartfony marki vivo

Choć vivo wycofało się z polskiego rynku, to obiecało, że będzie aktualizować swoje smartfony również w Polsce. Potwierdza to stworzenie strony poświęconej nowemu Funtouch OS 14 na polskiej stronie marki, lecz na próżno szukać na niej listy modeli, które otrzymają aktualizację.

Możemy się jednak posiłkować informacjami, podanymi przez indyjski oddział firmy – na opublikowanej przez niego rozpisce dotyczącej udostępniania bety Funtouch OS 14 widnieją m.in. modele X90 Pro, X80 Pro i X60 Pro oraz V23 5G i Y35, które były dostępne także w Polsce, zatem można oczekiwać, że ich właściciele w kraju nad Wisłą też mogą się spodziewać aktualizacji.